Jak je to prý ve skutečnosti s novou ruskou vojenskou doktrínou. Svět prý zaspal o pět let

28.12.2014 18:03

V pátek zůstala značná část světa ohromena z informace, že Rusko přichází s novou vojenskou doktrínou. Text na serveru Literárky.cz však poznamenává, že tento údiv je nepochopitelný. Ohlášená změna strategie totiž byla jen jakýmsi vrcholem hlubokých změn, které v ruské armádě probíhají už pět let.

Jak je to prý ve skutečnosti s novou ruskou vojenskou doktrínou. Svět prý zaspal o pět let
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Ruský prezident Vladimir Putin

V roce 2009 začal velkorysou reformu nový ministr obrany Anatolij Serďjukov, ve spolupráci s náčelníkem generálního štábu Nikolajem Makarovem. Prosadit nový koncept armády mezi důstojníky byl tehdy poměrně velký problém, a nejen proto, že na ministra Serďjukova jako na civilistu koukali skrz prsty. Samotný koncept armády s trvalou pohotovostí a rychlou reakcí byl pro konzervativní důstojníky těžko akceptovatelný. Došlo totiž k zásadnímu průlomu od dosavadní doktríny, stavějící na velkém počtu rekrutů.

I poté, co vedoucí dvojice v roce 2012 po návratu prezidenta Putina odešla, rozhodli se její následovníci na nový koncept navázat. Příchod ministra Sergeje Šojgu byl považován za návrat „jestřábů“, ministr se však přidržel nové linie, byť provedl některé změny, například návrat od čtyř operativně-strategických okruhů k původním šesti. Zůstal však model armády, stojící na jednotkách s trvalým pohotovostním nasazením.

Celý text ZDE.

Do této situace přicházejí události na Ukrajině, které ukázaly, že reforma ruské armády jde správným směrem. Nejlépe to vystihuje titulek na webu listu Vědomosti: Krym a Donbas prověřily ruskou vojenskou reformu. Konflikt samotný prý přinesl ruským stratégům mnohá poučení. Především to, že v době míru lze přežít s kompaktní armádou a malou zálohou.

To, co se dnes prohlašuje za „novou doktrínu“, je tak v podstatě pouze vyvrcholením těchto zásadních změn. „To, co vše v sobě skrývá, se začalo odehrávat již dávno, a to za jasným cílem, který, se zdá, byl k údivu Západu splněn. Zřejmě proto se také raději píše a informuje o tomto celkem samozřejmém a nepřekvapujícím obalu,“ uzavírá autor.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…