Jak je to prý ve skutečnosti s novou ruskou vojenskou doktrínou. Svět prý zaspal o pět let

28.12.2014 18:03

V pátek zůstala značná část světa ohromena z informace, že Rusko přichází s novou vojenskou doktrínou. Text na serveru Literárky.cz však poznamenává, že tento údiv je nepochopitelný. Ohlášená změna strategie totiž byla jen jakýmsi vrcholem hlubokých změn, které v ruské armádě probíhají už pět let.

Jak je to prý ve skutečnosti s novou ruskou vojenskou doktrínou. Svět prý zaspal o pět let
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Ruský prezident Vladimir Putin
reklama

V roce 2009 začal velkorysou reformu nový ministr obrany Anatolij Serďjukov, ve spolupráci s náčelníkem generálního štábu Nikolajem Makarovem. Prosadit nový koncept armády mezi důstojníky byl tehdy poměrně velký problém, a nejen proto, že na ministra Serďjukova jako na civilistu koukali skrz prsty. Samotný koncept armády s trvalou pohotovostí a rychlou reakcí byl pro konzervativní důstojníky těžko akceptovatelný. Došlo totiž k zásadnímu průlomu od dosavadní doktríny, stavějící na velkém počtu rekrutů.

I poté, co vedoucí dvojice v roce 2012 po návratu prezidenta Putina odešla, rozhodli se její následovníci na nový koncept navázat. Příchod ministra Sergeje Šojgu byl považován za návrat „jestřábů“, ministr se však přidržel nové linie, byť provedl některé změny, například návrat od čtyř operativně-strategických okruhů k původním šesti. Zůstal však model armády, stojící na jednotkách s trvalým pohotovostním nasazením.

Celý text ZDE.

Do této situace přicházejí události na Ukrajině, které ukázaly, že reforma ruské armády jde správným směrem. Nejlépe to vystihuje titulek na webu listu Vědomosti: Krym a Donbas prověřily ruskou vojenskou reformu. Konflikt samotný prý přinesl ruským stratégům mnohá poučení. Především to, že v době míru lze přežít s kompaktní armádou a malou zálohou.

To, co se dnes prohlašuje za „novou doktrínu“, je tak v podstatě pouze vyvrcholením těchto zásadních změn. „To, co vše v sobě skrývá, se začalo odehrávat již dávno, a to za jasným cílem, který, se zdá, byl k údivu Západu splněn. Zřejmě proto se také raději píše a informuje o tomto celkem samozřejmém a nepřekvapujícím obalu,“ uzavírá autor.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vyřeší se to samo. Profesor Flegr rozsekal TV Nova. I Český lev by prošel

13:05 Vyřeší se to samo. Profesor Flegr rozsekal TV Nova. I Český lev by prošel

Zjednodušte testování na covid. Stačí dva administrativní úkony a o zbytek se postarají firmy, které…