Jak jsou Češi spokojeni s demokracií? Nejvíc za celé roky, ukázal průzkum

16. 3. 2018 15:00

Centrum pro výzkum veřejného mínění chtělo zjistit, jak jsou lidé spokojení s fungováním demokracie v České republice. Ukázalo se, že asi 60 procent dotázaných je s úrovní demokracie v naší zemi spokojeno. 36 procent lidí spokojeno není.

Jak jsou Češi spokojeni s demokracií? Nejvíc za celé roky, ukázal průzkum
Foto: Archiv IN
Popisek: Vlajka ČR na budově parlamentu
reklama

„S fungováním demokracie v naší zemi jsou spokojeny tři pětiny občanů (60 %), více než třetina (36 %) spokojena není. Více než polovina (56%) českých občanů věří, že demokracie je lepší než jakýkoliv jiný způsob vlády. Zastánců demokratického způsobu vládnutí je tak v české populaci nejvíce od roku 2004, kdy byla otázka do výzkumu zařazena poprvé. O málo více než pětina české veřejnosti (22 %) věří, že za určitých okolností může být autoritativní způsob vlády lepší než demokratický. Nadpoloviční většina české populace (54%) má za to, že v České republice je s lidmi zacházeno rovnoprávně a spravedlivě. Téměř tři čtvrtiny občanů (73%) si myslí, že lidská práva v České republice jsou respektována,“ píše CVVM.

Z oněch 60 procent lidí spokojených s demokracií je 6 procent spokojeno „rozhodně“ a 54 procent je spokojeno „spíše“. Ve skupině lidí nespokojených s demokracií je to podobné. 28 procent dotázaných je s demokracií „spíše“ nespokojeno a 8 procent „rozhodně nespokojeno“. Zbývající 4 procenta lidí se k otázce nevyjádřila.

Za pozornost stojí časové srovnání. V únoru 2017 byli lidé v demokracii v Česku spokojeni stejně jako letos. Vůbec nejnižší podíl lidí spokojených s demokracií lze najít v roce 2013, kdy bylo s fungováním demokracie v naší zemi spokojeno jen 33 procent dotázaných. Vůbec poprvé byla spokojenost s úrovní demokracie v Česku měřena v roce 2004, tedy v roce vstupu naší země do EU. Tehdy bylo s úrovní demokracie spokojeno 40 procent dotázaných.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejný útok na Pekarovou-Adamovou. Štětinu musel uzemnit Kalousek. A to nebylo vše

18:00 Veřejný útok na Pekarovou-Adamovou. Štětinu musel uzemnit Kalousek. A to nebylo vše

Spisovatel a bývalý senátor Jaromír Štětina na twitteru osočil předsedkyni TOP 09 Markétu Pekarovou-…