Vyšetřovatel Robert Mueller dospěl k závěru, že se v roce 2016 Rusko pokusilo ovlivnit prezidentské volby ve Spojených státech, ale stávající šéf Bílého domu Donald Trump do toho zapleten nebyl. Časopis Foreign Affairs si proto položil otázku, jak vyvinout na Rusko účinný tlak, aby se podobné věci neopakovaly, případně aby se neopakoval ruský scénář obsazení ukrajinského Krymu a tak podobně.
Jednu z cest představuje uvalení sankcí na ruskou ekonomiku. To největší zemi na světě bolí. Jenže podle Foreign Affairs nebolí natolik, aby to ruského prezidenta Vladimira Putina přimělo ke změně kurzu. Moskvu to neodradilo ani od podpory syrského diktátora Bašara Asada, ani od útoku na Sergeje Skripala na britské půdě, ani od ukončení podpory povstalců na jihovýchodě Ukrajiny. Jak tedy postupovat dál?
Foreign Affairs má za to, že Západ musí táhnout za jeden provaz a připravit takovou strategii, která bude bolet ruskou ekonomiku jako celek, ne jen některé oligarchy, případně některá odvětví. „Ambiciózní hospodářská strategie by mohla zvýšit politické napětí v Rusku a přesvědčit Putina, aby potlačil svou agresi,“ doporučil Foreign Affairs.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp