Liberecká knihovna je symbolické místo. Byla postavena na místě velké synagogy, která padla za oběť řádění nacistů o Křišťálové noci v listopadu 1938. Právě na tomto místě byla i s pomocí peněz z Německa jako takzvaná Stavba smíření v roce 2001 otevřena liberecká krajská knihovna. Unikátně propojená právě se synagogou. Otevření se zúčastnil i Václav Havel. Patnáct let poté, letos 8. března, byla před knihovnou instalována Lavička Václava Havla, dílo jeho přítele, již zesnulého Bořka Šípka. Právě zde se začali 5. října 2016 před šestou hodinou odpolední scházet lidé, kteří měli Havla rádi.
Neodradil je ani silný vítr, ani hustý déšť, ani teplota těsně nad nulou. „Koukám, že tu jsou samí slušní lidi,“ pronesl Jan Šolc, který z přítomných poznal Havla asi nejlépe. Několik let pracoval na Hradě v Kanceláři prezidenta republiky jako šéf vnitřního odboru. Přítomen byl i chrastavský starosta a kandidát na senátora Michael Canov. „Václav Havel je podle mého názoru jednou z největších osobností dějin Československé a poté i České republiky. Byl hlavní osobností roku 1989. Myslím, že jeho význam vynikne i v následujících letech, že se bude vzpomínat na trojici Masaryk, Beneš a Havel,“ prozradil ParlamentnimListům.cz.
Zapálené svíčky i srdíčko
Pak už se zapalovaly svíčky a tvořila se fronta na jejich umístění pod lavičkou. Díky silnému větru a dešti mnohým svíčka zhasla, ale znovu si ji zapálili a nakonec se všem podařilo umístit pod lavičku hořící svíčky. Lidé pak utvořili kolem ní kruh se spojenýma rukama. Na povel Jana Šolce vytvořili z lidských těl srdíčko a Havlovi zatleskali. Jan Šolc pak promrzlé přítomné pozval do restaurace v podloubí radnice. Právě před libereckou radnicí je jiný památník věnovaný libereckým obětem vpádu vojsk Varšavské smlouvy pod povelem Sovětského svazu. A právě kvůli sovětské armádě zahynulo v srpnu 1968 několik lidí. Střílelo se i na náměstí před radnicí. A Václav Havel byl přitom. Do Liberce tehdy přijel společně se svým kamarádem hercem Janem Třískou. Pozvali ho galeristé manželé Seifertovi. Na večírku v Oblastní galerii se přítomní dozvěděli, že do země se valí cizí okupační vojska. Dopoledne už projížděly sovětské tanky i Libercem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Havel , kraj Liberecký , Liberec , srpen 1968 , Tříska , osmdesátiny Václava Havla
autor: Oldřich Szaban
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce
Ursula von der Leyenová přečkala hlasování o vyslovení nedůvěry. Zatímco politici z koalice to považ…
- 18:06 Peníze na „obranu“ do hodnot a neziskovek? Zahradil má obavy
- 12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary
- 10:39 Zásadní otázka k blackoutu. Vitásková je velmi zvědava na odpověď
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková