Jak smýšlí o svých divácích Česká televize? Její analytik odkrývá pokličku

21.07.2016 20:53

Český divák je skeptický a chce v televizi vidět divné bytosti. Alespoň to tvrdí analytik České televize Milan Kruml v rozhovoru pro server Reflex.cz.

Jak smýšlí o svých divácích Česká televize? Její analytik odkrývá pokličku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ovládání od televize
reklama

„U nás moc nefungují pořady, které mají jednoznačně kladné znaménko a pozitivní atmosféru. Dobrým příkladem je Prostřeno! Formát koupený z Anglie, jehož původním poselstvím bylo: nemusíte být kuchař, abyste mohl uvařit a pěkně pohostit lidi. U nás se z toho jednoznačně stal konfrontační pořad,“ popisuje českého diváka Kruml. 

Podle něj totiž chceme vidět podivné bytosti, které se zesměšní, protože neumějí vařit a zápasí s kuřetem z mikrovlnky. „Kdy si můžeme říct: To jsou oni, my takoví nejsme,“ podotýká. 

Původní text ZDE.

Oproti Slovákům například nejsme tak emotivní. U našich sousedů například fungují bezvadně reality show. „Slovák vyžaduje emoce, netrvá na realističnosti a přijme příběh i z míst, jež nezná. Český divák se drží doma a je skeptický – zkoumá, zda je to či ono pravda a jestli je to možné,“ vypráví Kruml. Podle něj ale například na Slovensku nefungují historické věci, pokud nejsou udělané romanticky. „Pro Slováky je hodnota, že někdo z nuzných poměrů vystoupí v soutěži a zazpívá, my si říkáme, proč tam leze,“ srovnává také.

Následně si analytik všímá také toho, že zde probíhá boom hrané tvorby. A to nejen u nás. Podle něj bude trvat ještě několik let. „Po dobrých látkách je hlad. Například Netflix, když přišel do Nizozemska, vykoupil všechny scénáře, jež nebyly prodané. A rázem měli problém: tamní televize neměly co točit. Anebo si vezměte skandinávský vzestup. Seriály jako Most a Zločin se prodaly do celého světa, Most má za sebou hned několik adaptací: americkou, odehrávající se na hranici s Mexikem, anglickou, jež začíná v eurotunelu, svou verzi chystají Rusové,“ popsal závěrem Kruml.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vidlák Hřib? Primátor skoro chytil facku. „Hovado, dob*tek“. Šikana a hulvátství? Přesná výpověď z radnice

8:45 Vidlák Hřib? Primátor skoro chytil facku. „Hovado, dob*tek“. Šikana a hulvátství? Přesná výpověď z radnice

Zastupitelka hlavního města Prahy Alexandra Udženija (ODS) se znovu pustila do křížku s pirátským pr…