Jak stát přišel o miliardy za OKD. Přečtěte si, co všechno prý dostal Bakala k dolům zdarma

05.03.2014 8:31

Miliardy korun měl stát vlastní chybou zahodit při privatizaci Ostravsko karvinských dolů. Důvodem bylo skutečně neuvěřitelné opomenutí. Při stanovení kupní ceny za těžařskou společnost si stát nechal vypracovat znalecký posudek. Do něho však vůbec nebyly zahrnuty dceřiné společnosti, které OKD patřily. Ty tak byly převedeny v podstatě zadarmo.

Jak stát přišel o miliardy za OKD. Přečtěte si, co všechno prý dostal Bakala k dolům zdarma
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ostravské horníky přijeli podpořit i kolegové z Mostecka
reklama

Anketa

Který člen vlády je zatím vaším největším oblíbencem? (Restart hlasování 9.6.2014)

18%
52%
1%
10%
3%
hlasovalo: 11175 lidí

V roce 2004 stát prodal společnosti Karbon Invest (kterou o několik měsíců později zakoupila RPG Industries Zdeňka Bakaly) 45,88% akcií společnosti OKD. Jednalo se o celý zbývající státní podíl. Cena byla stanovena na 4,1 miliardy, a již tehdy bylo namítáno, že jde o směšně malou částku. Dnes se podle MF DNES policejním vyšetřováním ukazuje, kde tyto miliardové ztráty vznikly.  

Při stanovování ceny za prodej důlní korporace měly být zcela opomenuty dceřiné firmy OKD, jejichž hodnota přitom šla do stamilionů. V „balíku“ s mateřskou těžařskou společností tak byly v podstatě darovány zdarma.

Například nenápadná firma Služby dolů, a.s., která sídlila na Kladně a tamtéž vlastnila asi 1200 hornických bytů. Při prodeji OKD nebyla aktiva této firmy do oceněného majetku vůbec zahrnuta, společnost Karbon Invest je tedy získala zdarma. Rok a půl poté bytový fond prodala firmě Pražská správa nemovitostí za téměř půl miliardy.

Ta následně začala nájemníkům byty prodávat za komerční ceny. Důchodkyně Jolana Prokopová MF DNES prozradila, že za její sedmdesátimetrový byt požadovala firma 1,5 milionu. Protože takovou částku neměla, musela se vystěhovat. Stejný osud prý postihl většinu nájemníků v jejím domě.

Služby dolů a.s. nebyly jedinou dceřinou firmou, která byla při výpočtu kupní ceny opomenuta. Dále Karbon Invest získal Hornický penzijní fond, spravující úspory v hodnotě přibližně miliardy korun. Později byl fond prodán za 223 milionů.

Pod doly rovněž patřila velká stavební společnost VOKD, s ročním obratem 1,5 miliardy a více než tisícovkou zaměstnanců. Zdeněk Bakala ji prodal za 300 milionů. A Kovona Karviná, strojírenská firma zaměřená na zpracování ocelových plechů, byla prodána za téměř 31 milionů.

Kromě toho stát „zapomněl ocenit“ desítky nemovitostí, jejichž hodnotu policejní orgány vypočítaly na 200 milionů. Například tříhvězdičkový hotel Galerie v pražském Karlíně, jen kousek od historického centra metropole, navíc na přelomu tisíciletí zrekonstruovaný. Později byl prodán za více než 66 milionů.

Na některé dceřiné společnosti ale stát při výpočtu nezapomněl- například na známé hornické byty na Ostravsku. Ty byly znalcem oceněny na 1,75 miliardy, renomovaná auditorská firma Ernst & Young však později odhadla tehdejší cenu bytů na čtyřnásobek.

Tehdejší ministr financí a dnešní premiér Bohuslav Sobotka však trvá na tom, že vše bylo z jeho strany v pořádku. „V době privatizace nebyl posudek zpochybněn. My jsme neměli žádné informace ani signály, že by znalec neodvedl práci dobře,“ říká dnes Sobotka.   


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Agáta Hanychová ostře vystoupila: Noste roušku, dodržujte opatření. A ty VIP matky, co se hroutí, že si nemůžou dojít na řasy. Bože!

21:55 Agáta Hanychová ostře vystoupila: Noste roušku, dodržujte opatření. A ty VIP matky, co se hroutí, že si nemůžou dojít na řasy. Bože!

Na lidi, kteří nedodržují vládní opatření v boji proti koronaviru, apeluje na instagramu bývalá mode…