Jak to bude s pokutami za kontrolní hlášení k DPH? Andrej Babiš promluvil

19.04.2016 21:28

Finanční úřady zřejmě budou moci prominout firmám pokuty za nedodání kontrolních hlášení o dani z přidané hodnoty (DPH). Počítá s tím jedna z úprav, kterou dnes sněmovna posunula do závěrečného kola schvalování spolu s novým celním zákonem. Zmírnění sankcí ocenila i pravicová opozice, a tak změnu čeká v dolní komoře zřejmě hladké přijetí. Zprávu přinesla ČTK.

Jak to bude s pokutami za kontrolní hlášení k DPH? Andrej Babiš promluvil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš
reklama

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) uvedl, že prominutí se bude týkat pokut v pevné výši 10 000, 30 000 a 50 000 korun v případě, kdy kontrolní hlášení nebylo podáno z ospravedlnitelných důvodů. Automaticky bude moci být prominuta tisícikorunová sankce za opožděné podání hlášení, pokud plátce sám svou chybu napraví. „Tato úprava bude vztažena i na případy, které nastaly před účinností navrhované změny,“ uvedl ministr.

Pokutu 1 000 korun musejí nyní uhradit ti, kdo kontrolní hlášení dodají pozdě bez vyzvání úřadu. Pokutu 10 000 korun musejí zaplatit ti, kdo kontrolní hlášení dodají v náhradní lhůtě na základě výzvy úřadu. Pokutu 30 000 korun dostanou ti, kdo by nevyhověli výzvě úřadu na změnu, doplnění nebo potvrzení údajů v hlášení. Pokuta 50 000 korun hrozí firmě, která by kontrolní hlášení nepodala ani v náhradní lhůtě.

Soubor souvisejících úprav zákonů o Finanční správě a o Celní správě

Sněmovna by o změnách mohla rozhodovat už za týden. Poslanci žádné zásadnější návrhy nevznesli až na předsedu poslanců ODS Zbyňka Stanjuru, který by chtěl v zákoně zachovat současné podmínky svobodných celních pásem, ve kterých se nevybírá clo ani DPH.

Nový celní zákon má v návaznosti na celní kodex EU mimo jiné zjednodušit celní řízení pro menší firmy a dovozce. Norma má také sjednotit současné postupy pro výkon celního dohledu, celní kontroly a celního řízení včetně zajištění cla, jeho vyměření a následného výběru. Pro cla a obchod by se tak měly ve větší míře využívat moderní nástroje a technologie, především elektronické prostředí.

S novým zákonem vláda předložila i soubor souvisejících úprav zákonů o Finanční správě a o Celní správě. Tyto úřady podle Babiše získají celostátní působnost k provádění daňové kontroly. Celníci nově budou moci prověřovat spáchání trestných činů v oblasti DPH.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zlé: „Smrt Zemana.“ Řeči, kterými končí i pieta za covid

7:50 Zlé: „Smrt Zemana.“ Řeči, kterými končí i pieta za covid

Včerejší akce na Pražském hradě se stala terčem kritiky. Vadily zejména plastové kelímky, ve kterých…