Jak to mohli udělat? Koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL zaskočila

15.12.2020 8:36

Zdá se, že ve společném koaličním projektu ODS, TOP 09 a KDU-ČSL se objevila velká trhlina. Předseda lidovců Marian Jurečka v rozhovoru pro deník Právo konstatoval, že po volbách bude každá ze stran postupovat samostatně. To mimo jiné znamená, že ODS či KDU-ČSL mohou po volbách uzavřít koalici třeba i s Andrejem Babišem. Komentátor Vratislav Dostál to označil za krutý žert na účet voličů.

Jak to mohli udělat? Koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL zaskočila
Foto: Jdeme do toho spolu
Popisek: SPOLU - koalice ODS, KDU-ČSL, TOP 09

Anketa

Bude rok 2021 pro Českou republiku lepší než rok 2020?

22%
72%
6%
hlasovalo: 12977 lidí

Předseda ODS Petr Fiala, jenž bude stát v čele pravicové volební koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, pomýšlí na volební vítězství. Pomýšlí na něj i přesto, že hnutí ANO dál kraluje předvolebním žebříčkům s předpokládaným ziskem 25 procent hlasů, druzí poslední dobou končívají Piráti se ziskem 19 či 20 procent hlasů a až třetí v průzkumech končívá ODS s přibližně 13 procenty. Pravicová koalice tedy prozatím nemůže počítat s volebním vítězstvím.

A je otázka, zda se na tom něco změní, když zmíněné tři strany už teď naznačují, že po volbách koalici rychle rozpustí. „Máme dohodu, že po volbách bude každý klub fungovat individuálně,“ řekl předseda lidovců Marian Jurečka Právu.

Komentátor serveru Info.cz Vratislav Dostál nad tím jen nevěřícně kroutí hlavou. Čekal by totiž, že koalice bude fungovat i po volbách. Ale zdá se, že by čekal marně. A to se mu jeví jako krutý žert spáchaný na voličích.

„Co nám tím tedy předáci zmíněných uskupení vzkazují? Předně: ODS potřebuje zamaskovat, že se jí ani po sedmi letech v opozici nedaří expandovat, pro lidovce a TOP 09 je to zase existenční nutnost a optimální metoda, jak eliminovat riziko spočívající v tom, že nepřekročí pět procent, bez kterých by obě formace skončily mimo sněmovnu. Hlavně ale přiznávají, že uzavřeli de facto účelové spojenectví, nikoli hodnotovou a programovou alianci, jejíž ambicí je spolu také vládnout. Výsledek může být pro řadu voličů vcelku krutým žertem,“ konstatoval Dostál.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

15:49 Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

Ekonomka Hana Lipovská, členka Rady ČT a kandidátka Volného bloku Lubomíra Volného pro podzimní volb…