Jak to, že pan Mlejnek má prověrku? Ředitel NBÚ se kroutil jak žížala... Výbušné informace z obranného výboru Sněmovny

12.08.2022 18:44 | Analýza

„Kdybych byl v pozici ministra vnitra, hanba by mě fackovala, jestliže bych do funkce ředitele jedné z nejvýznamnějších služeb v České republice ustanovil takového člověka. Co dělala BIS, když měl Mlejnek prověrku na stupeň tajné s kontakty na Redla? Služby nevěděly, že se schází s tak toxickou osobou? To mi nejde do hlavy,“ podivuje se nad posledními událostmi Pavel Růžička, poslanec hnutí ANO a místopředseda výboru pro obranu.

Jak to, že pan Mlejnek má prověrku? Ředitel NBÚ se kroutil jak žížala... Výbušné informace z obranného výboru Sněmovny
Foto: archiv P. Růžička
Popisek: Pavel Růžička

Anketa

Mají Babišovi odpůrci právo narušovat pokřiky či silnější formou jeho mítinky?

6%
92%
hlasovalo: 36954 lidí

Ukázalo se totiž, že nový ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Petr Mlejnek měl kontakty se zlínským podnikatelem Michalem Redlem, kterého vyšetřovatelé označují za hlavu organizované korupce v kauze Dozimetr. Ministr vnitra a šéf STAN Vít Rakušan však tvrdí, že o kontaktech věděl a Mlejnek má prověrku na stupeň tajné, takže je vše v pořádku.

„Tak, jak to vykládá ministr vnitra, je to absurdní hloupost. Vzpomeňme minulé volební období, kdy Rakušan dělal předsedu komise pro kontrolu vojenského zpravodajství, a ač jsou jednání komise neveřejná, několikrát se řešila situace, kdy určitá osoba nedostala bezpečnostní prověrku nebo jí nebyla prodloužena. Důvodem bylo, že zpravodajské služby měly pouze indicie o tom, že se dotyčný člověk mohl s někým setkat. Vůbec nebyly schopné doložit, že se tak stalo. I samotná indicie byla pro zpravodajskou službu tak důležitá, že prověrka nebyla udělena. A já se nyní ptám, to má ministr tak krátkou paměť a nepamatuje si, jak se to probíralo na komisi pro vojenské zpravodajství?“ upozornil Růžička.

„Kdybych byl v jeho pozici, hanba by mě fackovala, jestliže bych do funkce ředitele jedné z nejvýznamnějších služeb v České republice ustanovil takového člověka (Mlejnka, pozn. red.). Můžeme se ptát dále, co dělala BIS, když měl Mlejnek prověrku na stupeň tajné s kontakty na Redla? Služby nevěděly, že se Mlejnek schází s tak toxickou osobou? To mi nejde do hlavy a říkám, že vím minimálně o deseti případech lidí, kteří nedostali prověrku kvůli pouhé indicii něčeho, co se nestalo v reálu,“ vysvětlil místopředseda výboru pro obranu. Dále se podivil nad tím, že někomu Národní bezpečnostní úřad zkazí život odebráním nebo neudělením prověrky a nad někým zavírá oči. Podotkl, že je neoddiskutovatelně nutné zdůvodnit pochybení bezpečnostních složek.

Jak mohl Mlejnek dostat prověrku?

Ministr vnitra Vít Rakušan navíc přiznal, že o kontaktech šéfa ÚZSI Petra Mlejnka s Redlem věděl. „Je vidět, že Rakušan je nejslabší ministr vnitra od dob českého státu, ale znovu se ptám, jak mohl Mlejnek dostat prověrku na tajné? Ať mi nikdo neříká, že když je člověk napojen na Krejčíře (Redl dříve spolupracoval s uprchlým zločincem Radovanem Krejčířem, pozn. red.), tak zpravodajské služby hybernují a nedokážou to zaznamenat,“ zdůraznil Růžička. Toto zjištění považuje za alarmující, domnívá se navíc, že nyní by měl Mlejnek o prověrku přijít a nikdy by se nemohl stát ředitelem ÚZSI. K této funkci navíc potřebuje bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné, o kterou má požádáno.

„Rakušana nebudu komentovat, u něj není nic ke komentování, ten lže od A do Z. Je to špatné, navrátil bych práci tajných služeb do předminulého volebního období. Jsem ve výboru pro bezpečnost druhé volební období a neřekl bych, že ve zpravodajských službách jsou úplně špatní lidé, ale úplně se to bojím vyslovit… Jestli takhle mafiánská struktura Starostů prorostla do zpravodajských služeb, což se mi nechce věřit, ale veškeré indicie naznačují, že je to možné…. Jinak by se takový člověk nemohl stát ředitelem tak významné služby... Vede to k domněnkám, jak prověrku získal,“ zauvažoval Pavel Růžička.

A vzpomněl také na svoji zkušenost s ředitelem Národního bezpečnostního úřadu Jiřím Langem. Na jednom z jednání bezpečnostního výboru v minulém volebním období se Růžička ptal Langa, proč kazí lidem život neprodloužením prověrky, takže musejí odcházet z armády a ani nevědí, proč prověrku nezískali. „Chtěl jsem zamítnutí prověrky zdůvodnit. Lang se kroutil jako žížala a pak z něj vylezla věc, která je zaprotokolována: To víte, zpravodajské služby nám ne vždy předávají kvalitní informace. A to je zarážející. Ředitel NBÚ řekne na výboru pro obranu, že nedostávají od zpravodajců kvalitní informace,“ popsal.

Rakušan musí nést politickou odpovědnost

Podle poslance hnutí ANO je nyní nutné dopídit se pravdy. Pochybuje rovněž, že by Mlejnek nyní získal prověrku na stupeň přísně tajné. „Kdyby ji nyní získal, byl by to výsměch všem lidem, kteří ji nezískali jen kvůli tomu, že služby měly pochybnosti. Všem se musí měřit stejným metrem,“ řekl redakci Pavel Růžička.

Co se týká rezignace Víta Rakušana z funkce ministra vnitra, byl prý dosud ohledně kauzy Dozimetr zdrženlivější. „Ale jmenování Mlejnka do takové funkce, to je obrovské šlápnutí vedle a za to politickou odpovědnost nést musí, protože on Mlejnka jmenoval a drží nad ním ochrannou ruku,“ poznamenal. Je prý také vidět, že ministr vnitra dosadil do křesla policejního prezidenta politickou figurku, kterou dokáže ovládat. Domnívá se, že za bývalého šéfa policie by podobné chování nikdy neprošlo.

Vadí mu také chaos v řízení a úkolování jednotlivých složek státu od policie až po hasiče, kteří dostávají rozporuplné informace a pokyny. „Je to obtížné, když mají za prezidenta člověka, který mění své názory podle počasí. Mně jako poslanci se to takto zdá,“ uvedl. „Nyní máme hlavního inkvizitora z ODS, který určuje prstem, co je v bezpečnostních sborech správné a co není, a tím je Pavel Žáček. Ale nyní mlčí. Kdyby se to stalo za naší vlády, tak bude vykřikovat, jak premiér ovlivňuje chod bezpečnostních služeb, a nyní se nedokáže ani vyjádřit, to je odborník. Provádějí mnohem větší maléry. Nás poučovali, co máme dělat, a nyní se sami chovají jako bandité,“ dodal poslanec Pavel Růžička.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Andrej Babiš byl položen dotaz

VY

Je dobré, že jste si uvědomil, že nemáte na to, být prezident, ale prý zas chcete být premiér. A co takhle skončit? Proč nechcete z politiky odejít, byť jak sám říkáte, Vaše žena a rodina by to ocenili? A určitě ne jen oni.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hulváte! Kolaboranti. Co se strhlo kolem Zwyrtek Hamplové, neprojde jen tak

19:34 Hulváte! Kolaboranti. Co se strhlo kolem Zwyrtek Hamplové, neprojde jen tak

„Musí se mě tam nahoře asi hodně bát,“ komentuje advokátka Jana Zwyrtek Hamplová výzvu, aby ve druhé…