Jak umírá demokracie. Listovali jsme knihou, které tleskala Amerika a jejíž českou předmluvu sepsal Erik Tabery

29.11.2018 8:51

Titul o současném světě odpovídá na mnohé otázky. Jak umírá demokracie? Proč má demokracie tak často sebevražedné sklony? Jaké jsou první příznaky, že demokracie umírá? ParlamentníListy.cz měly možnost aktuální novinkou listovat.

Jak umírá demokracie. Listovali jsme knihou, které tleskala Amerika a jejíž českou předmluvu sepsal Erik Tabery
Foto: Repro Youtube Bílého domu
Popisek: Donald Trump se obouvá do "drzého" novináře
reklama

Právě na poslední otázku odpověděl autor Steven Levitsky v rozhovoru pro Hospodářské noviny takto: „Takový ten nejzřetelnější je zvolení prezidenta nebo předsedy vlády, který není tak úplně oddán demokratickým pravidlům. Jsou to lidé, kteří mají problém s demokratickými pravidly, neuznávají své protivníky, vybízí tak či onak k násilí a jsou připraveni omezit práva svých soupeřů a nezávislost médií.“.

Anketa

Která strana izraelsko-palestinského konfliktu má větší díl vašich sympatií?

86%
hlasovalo: 9866 lidí
„Když Donald Trump vyhrál volby, mnozí si položili otázku, o níž si nikdo nemyslel, že si ji budeme klást: Je demokracie v USA v ohrožení? Steven Levitsky a Daniel Ziblatt se rozpadem demokracií v Evropě a Latinské Americe zabývají již více než dvacet let. Oba si myslí, že odpověď na výše položenou otázku je ano. Demokracie už dnes neumírá s výstřely během revolucí nebo vojenských pučů, ale pomalu, neustálým ochabováním „hlídacích psů demokracie“, tedy justice a tisku, a rostoucí erozí základních politických norem. Ještě stále však máme možnost cestu k autoritářskému režimu opustit,“ tak na knihu láká její anotace. Autoři staví na desítkách let výzkumů a široké řadě historických a globálních příkladů.

Předmluvu k českému vydání napsal novinář Erik Tabery. „Pánové Levitsky a Ziblatt na konkrétních případech dokazují, že koketování demokratů s populisty vždy dopadne špatně pro demokraty. Zatímco oni se musejí držet pravidel, populisté si s nimi nelámou hlavu a jdou bezohledně za svým cílem.“.

Fotogalerie: - Zeman v Izraeli

Prezident Miloš Zeman a prezident Státu Izrael Reu...
Prezident Miloš Zeman s manželkou v Izraeli
Prezident Miloš Zeman je na státní návštěvě v Izra...
Prezident Miloš Zeman s manželkou v Izraeli
Prezident Miloš Zeman s manželkou v Izraeli
Prezident Miloš Zeman s manželkou v Izraeli

Autor Steven Levitsky je americký politolog a profesor Harvardovy univerzity. Zaměřuje se na problematiku autoritářských systémů a demokracií, na stranické systémy a politické strany, specializuje se především na Latinskou Ameriku. Druhý z autorů Daniel Ziblatt je také profesorem Harvardovy univerzity, který se specializuje na demokratizace i rozpad demokracie s důrazem na Evropu od 19. století do dneška.

Knihou jsme měli šanci listovat a přinášíme krátkou ukázku. „Vítězství Baracka Obamy v prezidentských volbách v roce 2008 oživilo naděje, že se navrátí civilizovanější verze politiky. Večer po volbách promluvil Obama v Chicagu, kde se kolem něj shromáždila jeho rodina, a velkoryse ocenil McCainovu kariéru hrdiny i vše, co pro Ameriku vykonal. Už předtím McCain v projevu a arizonském Phoenixu uznal svou porážku a vykreslil Obamu jako správného člověka, který miluje svou vlast, a popřál mu hodně štěstí. Byl to učebnicový příklad povolebního smíru. A přece v Phoenixu něco nehrálo. Když padlo Obamovo jméno, dav začal bučet a arizonský senátor ho musel utišit.“

Jak umírá demokracii vychází v nakladatelství Prostor. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Barbora Richterová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Já tam byl. Když Kalousek pil. A blil." Další dosud neznámé svědectví o propojení kšeftů a politiky s kořalkou v krku

4:44 „Já tam byl. Když Kalousek pil. A blil." Další dosud neznámé svědectví o propojení kšeftů a politiky s kořalkou v krku

ParlamentníListy.cz přinesly v neděli několik ukázek týkající se knihy novináře Radka Kedroně. Popis…