Jak zpráskanej pes. Než Lipavský vyšel od Zemana, sesypalo se to

07.12.2021 12:24 | Ze sítí

Schůzka kandidáta na ministra zahraničí Jana Lipavského s prezidentem Milošem Zemanem trvala asi 40 minut. „Náplní našeho jednání byly otázky české zahraniční politiky,“ řekl Lipavský úvodem, když předstoupil před čekající novináře. Co je z hlediska zahraniční politiky důležité a jaké jsou priority nastupující vlády v zahraniční politice? Lipavskému novináři nic nedarovali, na jednu a tu samou otázku odpovídal opakovaně. Lipavského vystoupení kupodivu nesklidilo ovace na sociální síti Twitter, kterou hojně užívá mladá generace. Uživatelé mu vyčetli nepřesvědčivou rétoriku i to, že po jednání se Zemanem vypadal jako „zpráskaný pes“.

Jak zpráskanej pes. Než Lipavský vyšel od Zemana, sesypalo se to
Foto: Repro ČT24
Popisek: Jan Lipavský po schůzce s prezidentem

„Byl jsem se představit jako kandidát na ministra zahraničí,“ uvedl Lipavský před televizními kamerami. Uvedl, že s prezidentem Zemanem řešil zejména rámcové teze z koaličních plánů, které budou tvořit základní priority jeho zahraniční politiky.

Anketa

Chcete Víta Rakušana za prezidenta republiky?

1%
98%
hlasovalo: 29371 lidí

„Pro mě jako pro budoucího ministra zahraničních věcí je klíčové budování konsenzu v zahraniční politice, tzn. dialog vláda–prezident–šéfové komor a další klíčoví aktéři,“ rozvedl svou představu Lipavský. S prezidentem probírali ekonomické otázky a otázky prosperity a bezpečnosti. Došlo také na diskusi o důležitosti členství České republiky v EU a v NATO, vztahy s velmocemi, tedy se Spojenými státy, s Ruskem a s Čínou.

„O tom jsme s panem prezidentem vedli dialog,“ řekl Lipavský a debatu označil za věcnou a korektní. Poté přišel čas na otázky novinářů.

První z otázek mířila na to, zda má prezident Miloš Zeman skutečně osobní problém právě s osobou Lipavského coby ministerského kandidáta. „S panem prezidentem jsme krátce debatovali i obecnou politickou situaci a vzhledem k tomu, že pan prezident bude ještě mluvit s dalšími kandidáty, a jmenování probíhá na bázi premiér–prezident, a tam je potřeba se o tom také bavit,“ zamotal se do své reakce. Posléze připustil, že se Zemanem řešili i to, jak má proběhnout jmenování vlády.

Novináře tato odpověď neuspokojila, a tak padla opakovaná žádost, aby Lipavský rozptýlil pochyby, že Zemanovy výhrady směřují konkrétně k jeho osobě. „Měl prezident výhrady k vaší osobě? Ano, nebo ne? A jmenoval by v případě výhrady vládu bez jednoho člena, se kterým má problém,“ tlačili novináři.

Lipavský odvětil, že ohledně jmenování vlády není kompetentní odpovědět. „Co se týče výhrad, tak samozřejmě jsou oblasti, kde jsme debatovali, například o otázce Izraele, o V4… Já jsem představil velmi konkrétní kroky, které se vážou k české zahraniční politice,“ řekl Lipavský. S prezidentem Zemanem prý své konkrétní vize probral, novináře pak odkázal na přílohy koaliční smlouvy a projevil víru, že i prezident Zeman v představených tezích nalezne zajímavé body.

Ani tak se ale z otázky nevymanil. „Máte pocit, že by mohl být problém s těmi vašimi názory?“ slyšel další otázku na tělo. „Věřím tomu, že rozdílnost názorů není důvodem pro nejmenování,“ odpověděl Lipavský. Připomněl, že nastupující vláda má ve Sněmovně většinu. Osoba jednoho ministra podle něj ve svém důsledku nemůže změnit to, jak rozhodli voliči ve volbách.

Anketa

Je Zeman povinen jmenovat ministrem kohokoliv, koho navrhne Fiala?

2%
96%
hlasovalo: 15182 lidí

Novinářům ale Lipavského tajnůstkářství nestačilo. „Proč je tak důležité nesdělovat, kdo je ten kandidát, se kterým pan prezident tolik nesouhlasí?“  „Já přece nemohu mluvit za pana prezidenta,“ zopakoval, jako ještě později několikrát, možný budoucí ministr zahraničí.

Otázku nakonec vzal z jiného úhlu. Podle Lipavského musí přijít střízlivá revize česko-ruských a česko-čínských vztahů. Musí prý proběhnout práce na tom, aby se hledalo nové pojetí vztahu s Ruskou federací. Lipavský připomněl, že končící ministr zahraničí Jakub Kulhánek realizoval audit česko-ruských vztahů a proběhla série kulatých stolů. „Po Vrběticích nás Rusko zařadilo na seznam znepřátelených států spolu s USA, to je pro ČR nevýhodné a měli bychom usilovat o to, aby se tyto vztahy normalizovaly,“ podotkl Lipavský. Připustil ale, že nezná odpověď na to, jak toho docílit.

Ohledně Číny odpověděl stručně. Vidíme prý napjatou globální situaci mezi USA a Čínou a je potřeba si klást otázku, jaká je role EU v této situaci, a kde přesně má stát Česká republika. Lipavský zmínil i roli Tchaj-wanu a klimatické změny.

V rámci Evropy pak Lipavský spatřuje cestu v užší spolupráci zemí Evropské unie. Ministerstvo zahraničí by za cíl mělo mít zahraniční službu, přičemž Lipavský zdůraznil, že z procesu tvorby zahraniční politiky nelze vynechávat prezidenta Miloše Zemana, byť může mít rozdílné názory. Nominant na ministra se chce snažit o český zahraničně-politický konsenzus. Připustil také, že do celkového obrazu zahraniční politiky Česka patří i V4.

V reakci na to padla od novinářů otázka, jak se na tento návrh konsenzu z dílny Jana Lipavského tvářil prezident Miloš Zeman. Lipavský opět obligátně sdělil, že nechce mluvit za prezidenta republiky.

Že Lipavský nepůsobil zrovna suverénně a jako někdo, koho by Zeman chválil, si všimli i diváci u televizních obrazovek. Zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT František Lutonský se na twitteru podělil o svůj postřeh. „Dle způsobu vyjadřování hned po schůzce to nevypadá, že by byl Jan Lipavský zrovna prezidentův favorit,“ míní.

 

 

Pozornosti diváků neušla ani Lipavského hmatatelná nervozita, patrná zejména u otázek „na tělo“ o tom, zda mu prezident sdělil osobní výhrady. „Kandidát na ministra zahraničí Jan Lipavský je rozený rétor. Nezbývá než doufat, že v cizích jazycích umí hovořit plynuleji,“ rýpnul si uživatel Darek Stalmach.

YouTuber a pravicový koloniálník Ondřej Tesárek alias Bratříček spatřuje v Lipavského verbální i nonverbální komunikaci znaky typické pro ministra vnitra Jana Hamáčka. „Lipavský po schůzce se Zemanem působí NA CHLUP STEJNĚ jako Hamáček. Takovej ten úplně seřezanej pes, co se snaží nějak vysvětlit, že za něčím stojí,“ baví se Tesárek.

 

Došlo i na zemité názory z lidu. „Zeman je sice obyčejná proruská k*nda, nicméně Lipavský je propalestinská d*vka! Okamžitě vyměnit,“ žádá pan Karel Kučera.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pekarová slíbila šetřit. Ale poslanci prolétali miliony. Na „setkání s výbory“

16:57 Pekarová slíbila šetřit. Ale poslanci prolétali miliony. Na „setkání s výbory“

Japonsko a Singapur, Korea, Mexiko a Paraguay. To byly nejnákladnější cesty výborů Poslanecké sněmov…