O tom, že se jedná skutečně o nefalšovaného špiona kontroverzní CIA, v minulosti operujícího mimo jiné v Jihoafrické republice a Nikaragui, informoval soud v lednu při svém výslechu další vyslýchaný Američan Ronald Adams. Sellars to navíc na přímou otázku položenou u soudu potvrdil: „Jsou určité záležitosti, ohledně kterých musím zachovávat mlčenlivost,“ viditelně nerad odpověděl Sellars. Později připustil, že je specialistou na tzv. psychologické operace PsyOps.
Duncan Sellars, stejně jako před dvěma dny jiný americký svědek obžaloby Cabaniss, odmítl z údajných zdravotních důvodů vypovídat vestoje. K soudu však přišel po schodech do druhého patra po svých.
Výpovědi Američanů se v mnohém lišily
Podle Sellarse nejprve Cabaniss, kterého vzal na schůzku s českou vládní delegací v Centerville svým vozem, mluvil krátce s tehdejším premiérem Topolánkem o programu protiraketové obrany. Byl to prý Topolánek, který Cabanisse ve věci, týkající se nákupu vozů Tatra, odkázal na Bartáka. „Barták prohlásil, že by za několik miliónů dolarů mohl být problém vyřešen,“ uvedl před soudem Sellars, který na dotaz soudce ale nevyloučil i možnost, že se jednalo o žert. Sellars rovněž připustil, že se nemuselo jednat o úplatek, ale o nabídku soudního smíru. Na další přímý dotaz soudce pak ovšem uvedl, že si je jistý, že se v žádosti jednalo o dolary, nikoliv o koruny.
„Vysvětlete mi, proč o věci vždy vypovídáte jinak?“ otázal se ho pak soudce, načež se Sellars zmohl jen na tvrzení o výpadku paměti z dlouhé doby a na to, že něco říkal pro média a něco jiného do výslechů. O hodinu později už ale vše bylo zase jinak, a Sellars opět připustil, že se spíše jednalo o koruny. (Otázka korun versus dolary je přitom docela podstatná z hlediska trestní kvalifikace - pozn. red.)

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Blahuš