Jakl: Když o Zaorálkovi nepíšou, strefí se do Klause a tetelí se chvilkou slávy

24.02.2012 22:43

Místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek za celou svou kariéru nevyplodil jedinou myšlenku, proto na něj média pravidelně zapomínají. A protože má Zaorálek popularitu rád, jednou za čas urazí Václava Klause a tetelí se na tom chvilkovém mediálním výsluní. Než zase jako nezajímavá osobnost zapadne. Tak se směrem k sociálnědemokratickému poslanci vyjádřil hradní tajemník Ladislav Jakl.

Jakl: Když o Zaorálkovi nepíšou, strefí se do Klause a tetelí se chvilkou slávy
Foto: Lukáš Petřík
Popisek: Ladislav Jakl

Oba muži se potkali (ač Jakl jen telefonicky) ve studiu ČT24 ve večerních Událostech, komentářích s Jakubem Železným. Jakl svou charakteristikou reagoval na Zaorálkovy výpady proti prezidentu republiky, kterého kritizoval za údajně pochybné milosti.

"Situace je neudržitelná," běsnil Zaorálek. "Přibývá případů typu Kadlecová, Anna Benešová, Tomáš Malina. Chování Václava Klause je skandální, je neodpovědný, nekontrolovatelný. Svými kroky propaguje korupci. Dokonce je podezření, že jednotlivé kauzy byly pořízeny i za úplatu, to má na veřejnost devastující účinek."

Zaorálek si dělá na prezidentovi image

Na Zaorálkovy výpady zareagoval Jakl. "Pan Zaorálek nevyplodil za celou svou kariéru ani jednu myšlenku," řekl. "Pokaždé, když se na něj zase zapomíná, napadne Václava Klause, to ho dostane na pár dní do novin a on je spokojen, než se na něj zase zapomene." Kritizuje-li Zaorálek samotnou instituci milostí, prý ať ji nechá vyškrtnout z právního řádu, kritizovat její realizaci v praxi ale na místě není.

"Je to zvláštní prvek mimo justici. Něco mimo řád, co je potřeba," podokl Jakl. "Milost je lidský individuální akt slitování, milosrdenství. To není posuzování, od toho je tu soud. Milost vždy dostane někdo, kdo je lump."

Milost si v podstatě nikdo nezaslouží

Posuzovat logicky, proč někdo dostal milost a někdo ne, je podle Jakla ryze subjektivní. "Když máte nějaký příběh, čtete, jak to ten člověk popisuje, jak o tom uvažují lidé z okolí, působí to na vás nějakým dojmem," vysvětlil. "Jak to pak chcete vysvětlovat? Prostě jsem měl takový pocit? Milost si nikdo nezaslouží, vždyť z hlediska lidské spravedlnosti jsou to vždy lidé z něčeho obvinění a usvědčení. Nejen z korupce, ale i z vraždy, ze sexuálních zločinů nebo z něčeho jiného. Ta milost se ale nevztahuje k jejich činu - za ten byli odsouzeni - to je individuální slitování."

ČSSD chce podle Zaorálka navrhnout sněmovně zákon, podle kterého by prezidentovy milosti musel podepisovat ještě někdo další - pro kontrolu. Blíže nechtěl nic říct, ale údajně má pro tento návrh podporu i od některých poslanců vládní koalice.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: par

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura před davy v Plzni: Z ČT na nás uslyšíte špínu. Bartošova muslimská Evropa a 100 pohlaví. EU vadí české zbraně. Akci zkusil narušit zfetovaný mladík

9:45 Okamura před davy v Plzni: Z ČT na nás uslyšíte špínu. Bartošova muslimská Evropa a 100 pohlaví. EU vadí české zbraně. Akci zkusil narušit zfetovaný mladík

Fyzickým střetem s nepřizpůsobivým občanem začal v Plzni mítink SPD. A jakoby symbolicky byl zakonče…