Jako by chtěl někdo trénovat národní fotbalový tým a divil se, že nehraje na ledě. Senátor se pustil do Lipovské

08.02.2020 21:33

Senátor Miroslav Balatka (nestraník za hnutí STAN) se vyjádřil k situaci na mediální scéně. „Veřejnoprávní média v dnešní době potřebujeme,“ uvedl ve svém komentáři.

Jako by chtěl někdo trénovat národní fotbalový tým a divil se, že nehraje na ledě. Senátor se pustil do Lipovské
Foto: miroslavbalatka.cz
Popisek: Miroslav Balatka

„Mediální svět se mění. Vstupují do něj různá ‚alternativní‘ média, která nectí novinářskou etiku, zveřejňují neověřené informace, ‚senzace‘ a někdy i lži a nesmysly, ve kterých se člověk ztratí. Velké mediální skupiny a komerční televize patří jednotlivcům, kteří mají své obchodní a někdy i politické zájmy,“ poznamenal Balatka.

Demokracie podle něj ale bytostně potřebuje kvalitní informace, bez nich se nelze dobře rozhodovat. „Pokud se člověk rozhoduje na základě nekvalitních nebo lživých informací, jaké asi může být jeho rozhodnutí? Proto si myslím, že na vládě a státu nezávislá veřejnoprávní média potřebujeme. Ať už je u vlády ODS, TOP 09, STAN, ANO, ČSSD nebo zkrátka kdokoli. ‚Politikům se nevěří, politikové se kontrolují,‘ jak říkal Karel Kryl,“ uvedl Balatka a hovořil i o BBC, jež je nejslavnější a nejlepší veřejnoprávní médium.

Připomněl pak i slova ekonomky Hany Lipovské, která je kandidátkou do Rady ČT. „Nerozumím smyslu existence veřejnoprávních médií. Zárukou nestrannosti či svobody slova nejsou – rozhlas přece existoval i během německé okupace, televize vesele sloužila komunistickému režimu. Nikoho by dnes nenapadlo volat po ‚veřejnoprávních novinách‘, je proto nepochopitelné vyžadovat (a platit) veřejnoprávní rozhlas a televizi,“ citoval Balatka Lipovskou, kterou do Rady ČT nominovala Česká biskupská konference.

„Srovnávat protektorátní rozhlas a bolševickou televizi se současnou veřejnoprávní televizí tímto způsobem možná lze, a určitě může mít paní Ing. Lipovská tento názor, ale prozrazuje to přinejlepším naprosto zásadní nepochopení základního rozdílu, jaký je mezi ‚státní‘ televizí a rozhlasem a ‚veřejnoprávními‘ médii. A pokud někdo, kdo tento rozdíl nechápe, kandiduje do Rady ČT, která má kontrolovat a usměrňovat chod televize, je to podobné tomu, jako kdyby chtěl někdo trénovat český národní tým ve fotbale a nechápal, proč nehrají ti chlapi ten fotbal na ledě a nemají brusle. Což by nebylo pro náš národní fotbalový tým myslím úplně dobré,“ zmínil Balatka.

„Demokracie potřebuje nezávislé informace. Obzvláště nyní, kdy média skupují jednotlivci nebo skupiny se svými obchodními zájmy. Přinesla by soukromá televize kritickou reportáž o svém vlastníkovi? Přinesla by reportáž, která by ohrožovala obchodní zájmy (rozuměj peníze) svého vlastníka? TV Novu kupuje miliardář Kellner s obchodními zájmy v Rusku a komunistické Číně. Dovolím si minimálně z principu pochybovat o tom, že by tato televize například odvysílala reportáž kritickou k čínskému režimu, která by mohla ohrozit jeho čínské miliardové obchody. Proč by to dělal? Víme, jak jsou Číňané hákliví, nedávno zrušili koncerty Pražské filharmonie a Pražákova kvarteta v Číně jenom proto, že se jim nelíbilo jedno rozhodnutí pražského magistrátu.. A doplňuji opět citát z rozhovoru s paní Lipovskou: ‚Neznám jediný pořad České televize, který by nemohla vysílat komerční stanice.‘ A nejde jenom o Čínu. Můžeme si všimnout, že investigativní novinařina a reportáže kritické k politikům se na českých komerčních stanicích téměř nevyskytují – na rozdíl od těch veřejnoprávních,“ dodal Balatka.

„Veřejnoprávní média potřebujeme. O tom jsem hluboce přesvědčen. Vůbec netvrdím, že je ČT dokonalá. Jenom si nemyslím, že člověk, který nechápe její smysl a význam, by byl schopen úroveň ČT jakkoli zlepšit. I proto jsem podepsal Otevřený dopis senátorů České biskupské konferenci, který se na tuto v mnoha směrech překvapivou nominaci dotazoval a hlavně se dotazoval na postoj ČBK a pana kardinála Duky k veřejnoprávní televizi. Se stejnými pochybnostmi a znepokojením se ozvala také část samotných katolíků. Volby členů tzv. mediálních rad (Rady ČTK, ČRo, RRTV, ČT...) se obvykle dějí za poměrně malého zájmu veřejnosti a médií. Je zajímavé, že v tomto případě se našemu Otevřenému dopisu velmi podrobně věnuje například server Sputnik (ruská zpravodajská agentura, internetový portál a rádiový rozhlas provozovaný ruskou státní tiskovou agenturou Russia Today), velmi ostře a nevybíravě se vyjadřují i jiné ‚alternativní‘ platformy a weby. Nepřekvapí ani rétorika například Václava Klause ml. Mimochodem, paní Ing. Hana Lipovská byla do loňského roku zaměstnána v Institutu Václava Klause, který dlouhodobě podporuje právě Petr Kellner, který kupuje TV Nova,“ uzavřel Balatka se slovy, že to není nic osobního proti paní Lipovské. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně bylo populistického na návrhu ANO zmrazit platy politiků?

Protože nyní už to chcete taky, když vás k tomu vyzval i prezident. V čem bude váš návrh od toho opozice nepolulistický? A co, že jste (až) nyní tak otočili? A proč je vůbec třeba, aby byly platy politiků pravidelně valorizovány, když spousta jiných skupin lidí, ale i třeba státních profesí se stejn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

339 Kč za Persil, jako v ČR... A pak se podívala pořádně

10:45 339 Kč za Persil, jako v ČR... A pak se podívala pořádně

Prací gel Persil za skoro stejnou cenu jako v Česku, řekl by si návštěvník polského nákupního řetězc…