Jako by to nestačilo, na jihu Čech běhá další virus. Horší jak covid?

12.10.2020 14:41

Nemocnice na Českobudějovicku kromě stoupajícího počtu hospitalizovaných pacientů s covidem-19 řeší zvýšený výskyt žloutenky typu A. Těch je v kraji již 37 a podle ředitelky krajské hygienické stanice Kvetoslavy Kotrbové jich v brzké době může být přes stovku. Nemocnice proto hledají další lůžka. „Kapacity hledáme pro pacienty s hepatitidou A, to je teď urgentní,“ řekla předsedkyně představenstva holdingu Jihočeské nemocnice Zuzana Roithová.

Jako by to nestačilo, na jihu Čech běhá další virus. Horší jak covid?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékař s pacientem, ilustrační foto

V jihočeských nemocnicích je momentálně hospitalizováno na 130 pacientů s koronavirem, z toho 17 je na umělé plicní ventilaci. Pozitivních je po víkendu v kraji téměř tři tisíce lidí. K tomu se výrazně zvětšil výskyt hepatitidy typu A, zřejmě v souvislosti se stravovacím zařízením u českobudějovického nádraží.

Anketa

Máte důvěru v Romana Prymulu? (Ptáme se od 12.10.2020)

54%
46%
hlasovalo: 29291 lidí

Nemocných se žloutenkou je nyní 37, ale čísla zřejmě porostou. „Se sociálními lůžky zatím problém nemáme. Kapacity hledáme pro pacienty s hepatitidou A, to je teď urgentní: Hygiena nám řekla, že příští týden můžeme čekat padesát, možná i sto dalších nakažených,“ řekla předsedkyně představenstva holdingu Jihočeské nemocnice Zuzana Roithová.

Podle hygieniků se nákaza rozšířila z kantýny u nádraží v Českých Budějovicích. Kantýna už je uzavřena a probíhají tam sanitární práce, jak informuje server budejska.drbna.cz.

„Nařídili jsme všechna potřebná karanténní opatření a pokračujeme v trasování a vyhledávání dalších strávníků a jejich přímých kontaktů. Může se jednat o místo, kde se mohly s vysokou pravděpodobností infikovat i další osoby, které se v tomto zařízení na konci září a v prvních dnech října stravovaly nebo zde pobývaly, a u nichž se příznaky onemocnění zatím neprojevily. Proto upozorňujeme veřejnost na toto riziko. Inkubační doba, tedy období, kdy se onemocnění může od nákazy projevit, je totiž jeden týden až padesát dnů,“ prohlásila ředitelka protiepidemického odboru krajské hygieny Jitka Luňáčková. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Smutné: S Minářem šla proti Babišovi, teď ji vlastní „chtějí upálit“. Bude zle

14:44 Smutné: S Minářem šla proti Babišovi, teď ji vlastní „chtějí upálit“. Bude zle

Bývalá koloniálnice Jana Filipová se rozhádala se svými přáteli, se kterými dřív chodívala na demons…