Jako listopad 89. Bradáčová je poctivá! Babiš se nás bojí, hřímal místopředseda ODS Baxa. Padly silné věty

14. 5. 2019 11:12

REPORTÁŽ Směšná zpráva Benešové, která nejspíš neexistuje. Pročínský a proruský prezident ve spojení s estébákem. Je třeba nové „sametovky“. Vzor ctnosti Lenka Bradáčová je dehonestována a mohla by přijít díky Benešové o místo. Přitom jde o nejagilnějšího a nelépe pracujícího státního zástupce – vše se dělá proto, aby Babiš „neseděl“. To zaznělo na plzeňské manifestaci, které se zúčastnila necelá tisícovka lidí a kde vstoupil i primátor Plzně, místopředseda ODS a poslanec Martin Baxa. Samuraj Okamura a dezinformační weby kopou do svobodných médií. Musíme být ostražití, vždyť nám chtějí vzít demokratické vymoženosti vybojované v listopadu 1989!

Jako listopad 89. Bradáčová je poctivá! Babiš se nás bojí, hřímal místopředseda ODS Baxa. Padly silné věty
Foto: Václav Fiala
Popisek: Martin Baxa na plzeňském protestu
reklama

V davu byli vidět i další politici, například Ondřej Ženíšek z TOP 09, řada Pirátů a mnoho aktivistů z různých neziskových organizací ve městě.

Diskuse horkých hlav

Ještě se před samotnou manifestací se vytvářely hloučky diskutujících. V jednom byl také mladý regionální politik z ČSSD Aleš Hess. „Já jsem hlasoval pro vstup do EU. Tomáš Petříček je třeba jasný proevropský politik, který dnes a denně bojuje s Milošem Zemanem a Andrejem Babišem,“ vysvětloval.

Anketa

Chcete, aby Marie Benešová odstoupila?

11%
89%
hlasovalo: 22279 lidí

„A nechtělo by to udělat něco razantnějšího? Demisi! Je nejvyšší čas, protože ČSSD, ANO, všechno je StB, ruka ruku myje a tady to nikam nevede,“ odpovídá mu starší žena. „Já proti Babišovi jdu kolik let. Nevím, kdo Babiše volil, ale tady asi nikdo,“ rozhlíží se kolem aktivistka.

„Protože si to Babiš potřebuje ošetřit,“ odpovídá Hess.

„To je ono, slyšíte názor lidí! Tady už je třeba udělat razantní kroky, my pořád podepisujeme petice, pořád něco posíláme, argumentujeme, necháváme si na vlastní náklady potisknout trička, proti Babišovi to byly letáky, dala jsem za to spoustu peněz a děláme!“ nedá se aktivistka, jejíž zvučný hlas v davu zní na každé plzeňské manifestaci.

„Nemá být v ČSSD, když oni mu, Babišovi, přisluhujou!“ zapojuje se další žena.

Mladý politik s kšiltovkou se brání: „Je tady celá řada levicových politiků, kteří toho Babiše nemusí!“

„Sociální demokraté vždy šli a půjdou s každým!“ pokřikují okolní.

„To můžete říci o různých stranách,“ snaží se bránit sociální demokrat Hess.

„Podívejte na prezidenta, jak se chová ve společnosti, je to skandální – a máte ho ve straně!“ nedá se neslyšet aktivista.

Ještě šanci? Nikoliv!

A už se začíná… „Stojíme za výzvou vládě „Sedm pojistek pro nezávislou justici“. Spolu s organizací Frank Bold předkládá návrhy změn a formou občanského lobbingu se snaží oslovovat poslance a senátory,“ vysvětluje zástupce Rekonstrukce státu. „Bylo by lepší, aby ještě ministryně Benešová ukázala, co chce.“

„To je nesmysl, už ukázala,“ křičí lidé z davu.

Nová sametovka!

Další hovořící na improvizované tribuně je zástupce Amnesty International Jiří Petrásek: „Benešová vydala studii o tom, že si člověk údajně může objednat trestní stíhání, což dává samuraji z Moravy Tomio Okamurovi, Andreji Babišovi a Miloši Zemanovi a ostatním a dezinformačním webům možnost kopat do svobodných médií, do policie, do státního zastupitelství a jiných orgánů činných v trestním řízení,“ uvádí Petrásek za pískotu davu. „Jde o novou sametovou revoluci, dámy a pánové! V našich rukách je osud samostatné demokratické republiky! Nesmíme dovolit politizaci justice, která už tu byla. Oběti jsou Milada Horáková, Heliodor Píka, zabitý v borské věznici, geniální básník Záviš Kalandra, Pavel Wonka, zabitý v roce 1988 komunistickou justicí,“ vypočítává.

Historie se (ne)opakuje

Slova se za potlesku přítomných ujímá primátor a místopředseda ODS, poslanec Martin Baxa: „V letošním roce si připomínáme třicet let od listopadu 1989. Jsme na dnešní demonstraci také kvůli Marii Benešové, tak jsem si při jejím nedávném výroku vzpomněl právě na listopad 1989. Marie Benešová coby novopečená ministryně, když byla konfrontována s těmi desítkami tisíc lidí, co přišli na náměstí, opovržlivě řekla: „Viděla jsem tam mladé lidi, kteří vlastně neznají, jaký je rozdíl mezi soudcem a státním zástupcem.“ Tak jsem si vzpomněl na listopad 1989, kdy komunističtí papaláši v té době, kteří ještě netušili, že jejich čas se završil, říkali – jsou to zmanipulovaní mladí lidé, kteří jsou placeni ze Západu. Myslím, že nikdo z nás tady ze Západu placený není a že jsme se tu potkali proto, abychom jasně bojovali za hodnoty demokracie a svobody, které jsme chtěli v listopadu 1989,“ konstatuje za bouřlivého souhlasu necelé tisícovky lidí Baxa.

„Jedním z důvodů, proč na konci listopadu v chladném počasí před třiceti lety lidé vyšli na náměstí v celé naší zemi bylo to, abychom měli nezávislou  justici. Protože všichni v té době byli zvyklí a věděli, že komunistické soudy rozhodují podle toho, co jim řekne vrchnost a vláda. Jsem přesvědčen o tom, že dnes po třiceti letech se tu setkáváme ze stejného důvodu. Abychom řekli vládě Andreje Babiše, že chceme svobodnou a nezávislou justici,“ pokračuje primátor za potlesku přítomných.

To po 30 letech nesmělo zaznít…

„Musím říci, že se mi tato slova, třicet let po sametové revoluci, neříkají snadno. Že jsme si byli jisti tím, že jsme si svobodu a nezávislost justice a soudní moci vybojovali. Připomenu, co občas Martin Baxa také jako poslanec Parlamentu ČR vidí a slyší, během dubna letošního roku, co se k nám doneslo: Ve chvíli, kdy policie předala obvinění Andreje Babiše, uzavřela trestní stíhání, tak Andrej Babiš den na to vyměnil ministra spravedlnosti s tradiční trapnou výmluvou, že vlastně Jan Kněžínek chtěl dobrovolně odejít. A Kněžínkovi nezbylo nic jiného, než říci ano, odcházím dobrovolně. Na jeho místo nastoupila Marie Benešová, poradkyně prezidenta Zemana, která pro něj zpracovala zvláštní zprávu, ve které se píše, že si v naší zemi lze koupit obvinění. To po třiceti letech nesmělo vůbec zaznít,“ pokračuje Baxa. „Co se stalo, když ji poslanci požádali, aby toto zveřejnila? Marie Benešová to odmítla! Tatáž Marie Benešová krátce předtím, než se ujala úřadu, řekla, že chce zreformovat českou justici. Jak?“

Plňme náměstí!

„Marie Benešová navrhla reformu, která spočívala v tom, že se škrtnou vrchní státní zastupitelství! O férovosti, smyslu pro spravedlnost, neúplatnosti, neústupnosti Lenky Bradáčové nemůže být pochyb. Tatáž Marie Benešová začala podivně manévrovat kolem toho, když se začali novináři ptát, jak to tedy bude s trestním stíháním Andreje Babiše. Co nám zbývá než vyjít na ulici a říci Marii Benešové: Dej justici pokoj!“ hřímá místopředseda ODS za potlesku a výkřiků „Anoooo!“

„Toho, čeho se Andrej Babiš nejvíce bojí, tak jsou lidé na náměstí,“ zdůrazňuje Baxa. „I přesto, že protesty zesměšňuje, snižuje jejich váhu, já jsem ve Sněmovně ale viděl, že ve chvíli, když jsme se zde v Plzni potkali, tak stáhnul nominaci „mlátičky“ Ondráčka na pozici předsedy významné komise ve Sněmovně. A proto dnes musí výrazně zaznít nejenom hlas proti Marii Benešové, ale především hlas, který bude bojovat za nezávislou justici.“

Pohůnci a pomahači

„Jakým směrem se bude Andrej Babiš, Marie Benešová a jejich pohůnci a pomahači a také ti, co jsou na Hradě, dál ubírat?“ položí otázku Baxa a přichází odpověď z davu: „Defenestraci!“ „Chci slíbit jako poslanec, že nikdy nebudu hlasovat pro jakékoliv zákony…“ pokračuje primátor a vypadne proud. „Jestli to nebyla ČSSD!“ míní o „sabotáži“ ukřičená žena-aktivistka. Po minutce je „šťáva“ nahozena a místopředseda ODS pokračuje: „Nebudu hlasovat pro žádné zákony, které by znamenaly omezení justice, omezení svobody a demokracie v naší zemi prostřednictvím změn v justici. Lenka Bradáčová, která je ztělesněním serióznosti a slušnosti v justici, říká v rozhovoru pro Hospodářské noviny, že musíme být ostražití. A když toto říká, musíme říci nahlas, že nejsme pro, aby se dělaly jakékoliv změny. Musíme být ostražití. Ať to slyší všichni ti, kteří po třiceti letech chtějí omezovat svobodu,“ ukončil svůj projev za potlesku lidí Baxa.

Jeden z transparentů na protestu. Foto: Václav Fiala

Stud nestačí

Dalším řečníkem je Aleš Hess z ČSSD. „Přišel jsem sem jako demokrat…Dokud bude Andrej Babiš na tom místě, na jakém je, tak sem budu chodit stále. Co se děje, je opravdu šílené. Stydím se za to!“  Nesouhlas ale zní z náměstí „Ať jde on a prezident do háje!“

Hess se snaží pokračovat: „Ve společnosti je plno nenávisti…“ „To není pravda,“ ozve se křik z davu „….naší silou nesmí být emoce, peníze, ale pospolitost, přátelství, občanství a odvaha mluvit pravdu. Budu dělat všechno proto, abychom byli lepší stranou, než jsme,“ uvádí Hess za oponentury publika: „Tak odejděte z vlády!“ reaguje publikum a jedna žena s vlajkou znechuceně odchází. „Já bych odešel hned,“ přizná se veřejnosti mladý sociální demokrat.

Petr Náhlík z KDU-ČSL promlouvá k davu: „Někdo, když nastoupí do funkce ministra, tedy do výkonné funkce, ohlásí, že chce zneužít zákonodárné moci k omezení demokracie, tak je to problém,“ varuje za výkřiků „Fuuuj, demisi!“  „Jsem člověk, který snad zažil všechny demonstrace kromě těch, které jsem strávil v cele předběžného zadržení v letech 1988 až 1989. Je neuvěřitelné, že znovu po třiceti letech musíme chodit na protesty na náměstí. Kromě toho je ale třeba využít zastupitelské demokracie. Napište každý svému poslanci, senátorovi, který má vaši důvěru, aby se postavil za nezávislost justice. Pokud máme Senát, máme pojistku demokracie,“ konstatuje Náhlík.

Babiš ochránce, zachránce? Ne!

Ladislav Nový za STAN: „Jmenování Marie Benešové do funkce ministryně spravedlnosti je podle mne vrchol dua Zeman–Babiš. On chce být zachránce naší krásné republiky,“ míní ironicky na adresu Babiše Nový. „Jen mu trošku vadí davy v ulicích, je mu to hodně nepříjemné, takže je strašně dobře, že jsme v desítkách měst a že sem budeme chodit dál. Věnuji se práci v neziskovém sektoru, zaměstnávám lidi se zdravotním postižením, angažuji se, chodím na demonstrace,“ představuje se řečník. „Pokud chceme opravdovou změnu, tak je třeba vstupovat do demokratických stran. Musíme jít do politiky, choďte na tyto akce. A na závěr chci říci, že děkuji Georgi Sorosovi, že tuto demonstraci pořádal; kdo bude potřebovat, dávám po každé demonstraci pět set korun, tak to dávám takhle vzadu,“ šprýmuje za smíchu přítomných.

Že se nestydí… A nestydí se

Richard Pikner za TOP 09 vysvětluje: „Stojí proti nám mocensko-klientelistický oligarchický komplex, reprezentovaný Andrejem Babišem, Milošem Zemanem – a to je věc, se kterou se nehodlám smířit. Nechci, aby lidé beztrestně zneužívali dotace, aby vlastnictvím svým médií křivili pravdu a diktovali, co mám dělat, jako to diktovali mým rodičům. Jsme tu od toho, abychom demokracii bránili. Demokracie není zadarmo. Řekněme ne premiérovi, agentovi StB, proruskému agentovi Miloši Zemanovi, který hájí více než zájmy ČR zájmy Ruska a Číny,“ bouří za potlesku a volání hanby Pikner. Je strašná škoda, že se stydíme jen my, a ne on. Máme ale příležitost – sebrat všechny své známé, přátele, kamarády a pozvat je a jít k demokratickým volbám a ukázat těmto soudruhům, kam patří.“

Jedním z posledních hovořících je Pavel Šrámek za Piráty: „Andrej Babiš tvrdí, že je možné si objednat komplot, politickou aféru nebo honbu za politikem. Prohlašuje to i Miloš Zeman. A Benešová vypracovává analýzu pro Zemana, kterou nikdo neviděl,“ směje se společně s náměstím. „Nikdo z nás ji neviděl! A říká, že prý je v našem právním státě možné si objednat soudní proces. Fakt!“ Znovu se culí od ucha k uchu. „Ale to není prdel, že máme nejvyššího ústavního představitele, prezidenta a premiéra, kteří chtějí zmanipulovat justici, aby odvrátila kauz našeho premiéra a prezidenta! A my se na to máme jen koukat?“ „Neee!“ řve dav.

Usměvavý Pirát

„Nikdy jsem nezažil zinscenovaný proces a nikdy ho taky nechci zažít,“ přiznává se Pirát Šrámek. „Že se tu sejdeme, je super. Andrej Babiš se nebojí nikoho kromě veřejného mínění… A demonstrací to začíná! První krok jsou plná náměstí, další pak kontaktovat poslance, jsou to lidé jako my. Že jim napíšeme, není nic špatného, a měli byste si stěžovat, jestliže vám ten poslanec do týdne neodpoví. Každý poslanec má poslaneckou kancelář, tak mu tam běžte zaklepat a buďte tam, než se objeví,“ inspiruje přítomné Pirát z rodiny bývalého poslance za ANO. „Bohužel v naší republice se říká, že každý poslanec a politik je zkorumpovaný. Ne, my mladí, co tu jsme, nejsme zkorumpovaní a chceme to změnit. Není nic špatného vstoupit do politické strany nebo ji aktivně podporovat. A nemluvím jenom o mé straně, kterou mám tedy nejradši,“ zakončí svůj projev Šrámek junior.

A organizátoři pak vyšlou jasný signál: „Ať láska zvítězí nad PR a marketingem!“
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Václav Fiala
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Nemůžeme se dostat do médií,” řekl Kalousek. A toto následovalo. Došlo na ČT

7:43 ,,Nemůžeme se dostat do médií,” řekl Kalousek. A toto následovalo. Došlo na ČT

TOP 09 se těžko dostává do médií a nemá v tom směru možnosti jako premiér Babiš, myslí si předseda p…