Jakub Janda naříká a lituje Ukrajince

09.11.2016 7:02

Předvolební průzkumy naznačovaly, že do Bílého domu usedne kandidátka demokratů Hillary Clintonová. K prezidentství má ale v tuto chvíli o parník blíže republikán Donald Trump. Analytika think-tanku Evropské hodnoty Jakuba Jandu jímá hrůza.

Jakub Janda naříká a lituje Ukrajince
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jakub Janda, aktivista z lobbistického spolku Evropské hodnoty
reklama

Tváří v tvář stále jasnějším výsledkům amerických prezidentských voleb, v nichž s nejvyšší pravděpodobností zvítězí republikán Donald Trump, Janda ujišťuje, že „Amerika to zvládne“.

„Ale evropská bezpečnost bude razantně rychleji jen a jen na nás. Teď nás začne dohánět, jak jsme dlouhodobě kašlali na naší obranu,“ tuší Janda, který zřejmě naráží na Trumpovo varování, že pokud spojenci v NATO nebudou plnit závazky (tedy dávat 2 % HDP na obranu), nemohou očekávat, že jim USA budou pomáhat.

„Pokud jako Česko plníme závazky jen z poloviny, nemůžeme čekat plnohodnotnou ochranu spojenců,“ říká Janda s tím, že „pokud česká vláda razantně ale plánovaně nezajistí navýšení výdajů na obranu, tak nám už nic jiného nepomůže“.

Vítězství Donalda Trumpa sledují se znepokojením i na Ukrajině či v pobaltských zemích, v nichž dlouhodobě převládá strach z Ruska. „Nejbrutálnější zpráva to je pro Litevce, Lotyše, Estonce či Ukrajince. Ti se připravují na plnohodnotnou ruskou okupaci a ví, proč to dělají,“ myslí si Janda.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Gott byl hladové prase, Hřibe? udeřil Hrad. 28. říjen se ruší. A je zle

11:50 Karel Gott byl hladové prase, Hřibe? udeřil Hrad. 28. říjen se ruší. A je zle

Ceremoniál udílení státních vyznamenání se neuskuteční ani v omezeném formátu. Prezident rozhodl, že…