Jakub Janda puká vzteky. A nejen on. Jde o nový úspěch Okamury

08.11.2017 9:15

Bezpečnostní výbor Poslanecké sněmovny, mající široká práva v oblasti tajných služeb, by měl být řízen předsedou z řad SPD. Podpořilo jej i vítězné hnutí ANO, což mimořádně vyděsilo Jakuba Jandu. Ten s Evropskými hodnotami sepisuje burcující doporučení „všem proatlantickým poslancům“, které vyzývá, aby toto místo „obsadili“ například Helenou Langšádlovou z TOP 09.

Jakub Janda puká vzteky. A nejen on. Jde o nový úspěch Okamury
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jakub Janda, aktivista z lobbistického spolku Evropské hodnoty
reklama

Po jednání se zástupci Okamurova hnutí podpořil jeho předsednictví v bezpečnostním výboru Jaroslav Faltýnek, zástupce vítěze voleb, hnutí ANO. Obě formace společně mají ve Sněmovně sto hlasů a mohou zablokovat jakoukoliv jinou kandidaturu.

Vedle bezpečnostního výboru by Svoboda a přímá demokracie měla získat i předsednictví hospodářského výboru. Které poslance ze svých řad do čela výborů navrhne, se hnutí zatím nerozhodlo.

Anketa

Má Zeman šanci vyhrát už v 1. kole?

90%
10%
hlasovalo: 19278 lidí

Bezpečnostní výbor byl pro SPD od počátku prioritou. „Shodli jsme se, že ze všech parlamentních stran je téma bezpečnosti ústředním tématem hnutí SPD,“ uvedl po jednání předseda Tomio Okamura. „Z našeho pohledu nemáme s tímto požadavkem problém,“ dodal Jaroslav Faltýnek, který vede vyjednávání za hnutí ANO.

O bezpečnostní výbor přitom podle deníku Právo mají zájem i jiní. Piráti by v jeho čele rádi viděli svého předsedu Ivana Bartoše. A ostatní strany prý mají obavy z toho, že by výbor, který má řešit zásadní bezpečnostní otázky, měl připadnout Okamurovu hnutí.

Toho se děsí i řada aktivistů a neziskových organizací, šířících názor, že hnutí SPD hájí zájmy Ruska. Například think-tank Evropské hodnoty se této možnosti hrozí dlouhodobě. Již v minulém týdnu věnovala skupina své „doporučení týdne“ právě bezpečnostnímu (a rovněž brannému) výboru Poslanecké sněmovny. Jejich předsednictví by měly obsadit „proatlantické strany“.

Jakým způsobem by toto „obsazení“ mělo za současného složení Sněmovny proběhnout analytici Evropských hodnot nepíší, zato se můžeme dočíst, že „uskupení vedené Tomiem Okamurou do velké míry přebírá roli ruských užitečných idiotů od implodující KSČM“, a pokud by mělo mít předsedu výboru, byla by to „zásadní chyba, pokud by to demokratické strany dopustily“.

Screen: Web Evropských hodnot

Analytici Evropských hodnot v tomtéž textu oceňují postoj branného výboru minulé Poslanecké sněmovny, přičemž elegantně obcházejí to, že tento výbor i v minulé Sněmovně řídil zástupce hnutí, které přivedl do Sněmovny „ruský užitečný idiot“ Tomio Okamura.

„V minulém volebním období byl branný výbor aktivním hráčem v obranné politice díky několika jednotlivým poslancům s výrazným zájmem o danou agendu, a to i navzdory svému předsedovi z řad Úsvitu, jenž byl kvůli své nekompetenci spíše brzdou než tahounem,“ vysvětlují analytici. Přesto se nyní máme okamurovského předsednictví výboru obávat.

Blízkost tohoto předsednictví zbavila zástupce ředitele think-tanku Jakuba Jandu slov, takže informaci o shodě hnutí SPD a ANO sdílel bez jakéhokoliv komentáře. Napravil to jeden z jeho přátel: „To sem může Kreml zrovna poslat nějakýho gubernátora a nemusí se Andy snažit se skládáním vlády,“ napsal v diskusi.

Dodejme, že favority Evropských hodnot, které think-tank doporučil do čela bezpečnostního a obranného výboru, jsou kromě Jany Černochové z ODS (která by podle deníku Právo měla stanout v čele výboru pro obranu i s podporou hnutí ANO) tito poslanci: Jan Bartošek z KDU-ČSL, Jan Farský z hnutí STAN a Helena Langšádlová z TOP 09. Právě na jejich kandidatuře by se prý měly „proatlantické strany“ sjednotit.

„Vzhledem k nejistotě v zahraniční a bezpečnostní politice pramenící z potenciálně nestabilní vlády, nebylo rozhodnutí o tom, kdo povede výbory bezpečnostní agendy, v průběhu posledních 25 let nikdy tak stěžejní,“ apelují na poslance Evropské hodnoty.

Dolejší: Klíčový výbor lidem zaujatým ve prospěch nepřátelské mocnosti?

K Jandovu zděšení se přidal i Karel Dolejší, redaktor Britských listů. Ten úvahy o předsednictví v bezpečnostním výboru uvádí kategoricky: „SPD je ultrapravicovou extremistickou stranou, v jejíchž řadách, včetně poslaneckého klubu, působí značný počet militantních proruských aktivistů.“

Následuje výklad pravomocí bezpečnostního výboru, například legislativa v oblasti bezpečnostních složek nebo úzká spolupráce s komisí pro kontrolu tajných služeb.

Dolejší je zděšen, že by tyto pravomoci měli vykonávat lidé, kteří chtějí vyvést Českou republiku z NATO a z EU a někteří jsou podle něj evidováni jako extremisté.

Před volbami jsme podle Dolejšího mohli slyšet řadu uklidňování, že Andrej Babiš je proevropský a nástup extremistů nikdy nepřipustí. „Že však ANO může opravdu provést příšerné věci – například v tomto případě doslova ‚pustit lišku do kurníku‘, tj. obsadit klíčový parlamentní výbor osobami prokazatelně zaujatými ve prospěch nepřátelské mocnosti, to zřejmě zastánce podobných ‚uklidňujících‘ prohlášení z míry nikterak nevyvádělo,“ píše redaktor Čulíkova webu.

CELÝ DOLEJŠÍHO KOMENTÁŘ

Někteří lidé podle něj už dnes nejsou schopni vidět ani to, co mají přímo před očima. Taková společnost si podle něj sotva může udržet svobodu, které si užívá posledních 28 let.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Koněv pryč: Ubohost? Foldyna „chytl rapla“. Ozvala se i známá europoslankyně

13:26 Koněv pryč: Ubohost? Foldyna „chytl rapla“. Ozvala se i známá europoslankyně

Socha maršála Koněva je pryč a poslanec Jaroslav Foldyna se zlobí. Přesun pomníku z veřejného prostr…