Jakub Železný nemůže být ředitelem ČT! Z RRTV zaznělo jasné „ne“

18.08.2020 17:51

Může se stát či má se stát moderátor Jakub Železný generálním ředitelem ČT? Tuto otázku nastolil výrok v DVTV, kde Železný uvedl, že o kandidatuře vážně uvažuje. Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov si myslí, že ředitelem být nemůže a že je potřeba někoho, kdo nebude nikomu stranit. A ozvaly se i další důvody, proč by ředitelem Železný být neměl. Například, že by si jako ředitel musel nechat umět „sr*t na hlavu“.

Jakub Železný nemůže být ředitelem ČT! Z RRTV zaznělo jasné „ne“
Foto: reproČT
Popisek: Jakub Železný - moderátor Události, komentáře

Jak jsme již informovali, moderátor Jakub Železný „vážně uvažuje“, že by kandidoval na post generálního ředitele České televize. Uvedl to v interview se svým bývalým kolegou, Martinem Veselovským. „Uvažuji o tom nikoliv proto, že se toužím stát jakýmkoliv vedoucím pracovníkem, neřkuli ředitelem čehokoliv. Netoužím po tom. Ale mám pocit, že i věci, o kterých jsme si tady povídali dneska, jsou pro mě natolik zásadní, že by bylo dobré je nabídnout jako téma. Někomu, kdo bude třeba posuzovat, jestli instituce typu ČT se bude za pár let posouvat tam nebo jinam. Takže z tohoto důvodu o tom opravdu vážně uvažuji,“ uvedl v pořadu.

Anketa

Věříte, že ODS a TOP 09 půjdou do sněmovních voleb společně?

4%
11%
hlasovalo: 8975 lidí
K této možnosti už přibylo pár komentářů. Proč Železný nemá být ředitelem už zdůvodňoval člen RRTV Vadim Petrov. „Ne proto, že by ho stávající Rada ČT v tomto složení nezvolila a složení, které se do doby volby obmění, určitě spíše nebude v jeho prospěch. Ne proto, že je tak sebestředný, že při jeho sledování vzniká dojem, že nejvíc, na čem mu záleží, je on sám a potřeba druhého přesvědčit. Dojem, že mu nejde o diskuzi, ale o vítězství nad druhým. A neodbytná touha mít ve všem navrch,“ uváděl důvody, které sice nejsou v Železného prospěch, ale nejsou hlavní.

Petrov vysvětlil, že ČT není nadřazena ostatním institucím, samosprávě či občanskému sektoru, ale je jen jednou z nich. „Nemá být hegemonem, ale jen jedním z prvků názorově pluralitního prostředí, byť funguje ve zvláštním „volném režimu‘. ČT není žádný rámec, který všechno drží pohromadě, je to jen jeden činitel. Jedna ze služeb veřejnosti, která s ostatními komponenty tvoří celek,“ mínil člen rady dozírající i nad Českou televizí.

Dodal, že dle jeho názoru potřebuje Česká televize v čele někoho, kdo zohlední různé názorové proudy, bude na straně demokratických hodnot, leč nebude nikomu stranit. „Ani EU, ani Rusku, ani té části USA, kterou preferuje,“ vyjmenoval příklady. „Bude umět naslouchat, ne mentorovat, ne vnucovat světu svůj pohled. Proto Jakub Železný nemůže být ředitelem ČT,“ shrnul svůj pohled.

Komentátor a bavič Mall.TV Luděk Staněk byl také skeptický. „No já nevím, když naposled přesně tohle řekl DVTV Michal Horáček, tak to nedopadlo...“ komentoval s odkazem na bývalého prezidentského kandidáta Michala Horáčka. DVTV je prý v tomto prokletá.

Ozvala se také Barbora Koukalová, editorka serveru Expres.cz, které by teoreticky Železný na postu nevadil, ovšem s jednou podmínkou. „Klidně, ale prosím vás, přestaňte říkat tady tyhle jalový a prázdný věci jako ‚nabízet témata‘. Zprávy se dějí samy o sobě, nevznikají tak, že je někdo nabídne,“ vzkázala směrem k Železnému.

Podle ní by měl moderátor říci: „Chci dělat ředitele ČT, protože tomu trochu rozumím a asi vím, jak na to, navíc mi bude padesát, je tam větší plat a už se mi nechce stát před zelenou obrazovkou, díky, čau.“

Kdo naopak Železného podpořil, byla jeho kolegyně z ČT, moderátorka 168 hodin Nora Fridrichová. „Kuba je slušnej a statečnej člověk a budu se radovat, když do toho půjde,“ mínila.

Nicméně, ozvaly se námitky. Programátor Petr Pulc uvedl, že jako profesionála Železného uznává. „Ale řečnění na téma ‚nábřeží Ludvíka Svobody‘ bylo nemístné, nevhodné, neposlouchatelné. Ano, může mít pravdu, kam až se mu zlíbí, ale relevantní by ten projev byl pouze, pokud by:
– usiloval o přejmenování,
– nebo se přejmenovávalo.“

A připomínku měl i urolog Zbyněk Veselský. „Základním předpokladem funce generálního ředitele, je nechat si sr*t na hlavu, lehce v předklonu chodit do sněmovny i na radu, a rozumět TV práci, aby poznal průser. Z prvních dvou důvodů je PhDr. Jakub Železný neprůchodný,“ mínil lékař s tím, že je to škoda.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jestřábi jedou umělou kampaň proti Rusku. Václav Klaus neviděl žádné důkazy. A nakonec se vysmál čínobijci Topolánkovi

15:57 Jestřábi jedou umělou kampaň proti Rusku. Václav Klaus neviděl žádné důkazy. A nakonec se vysmál čínobijci Topolánkovi

Moderátor internetové televize XTV oznámil start dvanáctého rozhovoru s Václavem Klausem. A druhý če…