Jan Fischer možná usedne do Kalouskova křesla. A noviny píší...

08.07.2013 6:53

V tisku se skloňuje jméno Jana Fischera a má se za to, že bude ministrem financí v Rusnokově vládě. Podle Jeronýma Tejce z ČSSD to bude ministr spíše symbolický a Marek Benda z ODS v Lidových novinách připomíná, že po Fischerově vládě zůstala největší „sekera“ ve státních financích.

Jan Fischer možná usedne do Kalouskova křesla. A noviny píší...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Fischer

Politici se shodují, že neúspěšnému kandidátovi na prezidenta nechybí odbornost pro řízení Ministerstva financí. Shodují se však také v tom, že s ním nebude spolupracovat sněmovna.

Šéf poslanců ODS Marek Benda pro LN řekl: „Mám pocit, že to je splátka Zemanova dluhu. Ve druhém kole ho podle mě překvapivě podpořil, teď se na měsíc a půl stane ministrem.“

Jeroným Tejc, předseda poslaneckého klubu ČSSD, nezpochybňuje Fischerovy odborné kvality. „Problém ministra financí bude v tom, že nebude mít schopnost ovlivňovat rozhodnutí rozpočtového výboru ani prosadit rozpočet, protože pro to nebude mít většinu ve sněmovně,“ říká Tejc. LN připomínají, že právě „torpédování“ svého nástupce přes rozpočtový výbor slibuje ministr financí v demisi Miroslav Kalousek (TOP 09). Ten si vyjádření schovává až na doby, kdy bude ministr financí oficiálně znám.

Fischer nevyjedná více než Rusnok

Šéf Fischerova volebního výboru Jan Pirk mu věří. Není prý pochyb o tom, že funkci zvládne. Podle Pirka je však jiná otázka, jestli má post v Rusnokově vládě přijmout. „To je jeho věc. On je strůjcem svého osudu,“ dodal Pirk.

Deník Lidové noviny připomíná, že Fischerova vláda byla u lidí rekordně oblíbená. Marek Benda však také neopomněl říct, že právě po ní prý zůstaly největší dluhy ve státních financích. Jeroným Tejc ještě dodal, že „do značné míry to bude ministr symbolický. Nepřeceňoval bych pana Fischera v tom, že by dokázal vyjednat více, než dokáže premiér Rusnok“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vojtěch chce přitvrdit. Víc očkování! Profesor Pirk ale kontruje: Zapojme rozum!

11:54 Vojtěch chce přitvrdit. Víc očkování! Profesor Pirk ale kontruje: Zapojme rozum!

Ministr zdravotnictví za hnutí ANO Adam Vojtěch se rozhodl vysvětlit, proč lidem nemůže v žádném pří…