Jan Kavan si po jednáních v Minsku všiml jednoho zajímavého detailu. Na ČT o nich ale řekl mnohem více

12.02.2015 19:14

Bývalý ministr zahraničí Jan Kavan byl hostem čtvrtečního Interview ČT24. Rozebíral ukrajinskou otázku. V rámci Ukrajiny by podle jeho názoru měla vzniknout konfederace, aby občané Donbasu měli právo rozhodovat o sobě i bez Kyjeva. Hlavní ukrajinská vláda bude prý i tak mít dost úkolů - omezení korupce, projevů nacionalismu, fašismu, rusofobie atd.

Jan Kavan si po jednáních v Minsku všiml jednoho zajímavého detailu. Na ČT o nich ale řekl mnohem více
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Kavan

Má za to, že dojde ke stažení těžkých zbraní z bojové zóny, ale Kavan zdůrazňuje, že není věštcem, takže nemůže říct, jak to bude dál. „Co se týče rebelů, tak oni tou dohodou dost ztrácí, protože se dohodl návrat k hranicím z 19. září, z první minské schůzky, takže rozšiřování pro rebely nemá smysl,“ pokračoval Kavan.

To se separatistům nepochybně nelíbí a Kavan si dovede představit, že je k tomu musel dotlačit ruský prezident Vladimir Putin. Zas to není tak překvapivé, protože si nedovedu představit, že by oni šli proti jasné vůli prezidenta Putina,“ zmínil Kavan. Dodal ovšem, že představy separatistů a Putina se v mnohém rozcházejí.

Dohoda je krokem správným směrem, protože se ukončí zabíjení, ale politicky se bude muset odvést ještě hodně práce a dořešit celou řadu sporných bodů. Držení těla jednotlivých politiků podle Kavana vypovídá o tom, že jednání byla vyčerpávající. „Je vůbec výborné, že si jsou diplomaté schopni sednout a jednat,“ zdůraznil. Stejně jako dříve se ale i teď může stát, že dohoda bude porušována.

Občané Donbasu pro svá rozhodnutí Kyjev nepotřebují

Za absolutně nejdůležitější považuje dohodu o uspořádání voleb, přičemž absolutní odtržení separatistických republik považuje za nereálné. Za přijatelnou označuje konfederaci či federaci. „Ale tam se mluví o naději na uspořádání voleb,“ míní Kavan, Občané Donbasu by měli mít právo rozhodovat o svých věcech bez toho, aby jim zasílali příkazy z Kyjeva,“ pokračoval exministr.

Vláda v Kyjevě má prý sama před sebou dost úkolů i bez Donbasu. „Ukrajina musí omezit projevy nacionalismu, někdy až obdivu k fašismu, rusofobii a podobně. Bude muset omezit až obrovskou korupci, protože jinak budou peníze z EU končit v kapsách oligarchů,“ varoval host.

Kavan navíc zdůraznil, že od loňského dubna se vede propagační válka, takže je třeba brát s rezervou výroky ukrajinské vlády, rebelů, ale i Ruska. Za věrohodnější považuje informace, která přináší OBSE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mám blbou zprávu... Babiš zúčtoval s kritiky a „napráskal“ Piráta. Nepotěší příznivce Zemana

22:37 Mám blbou zprávu... Babiš zúčtoval s kritiky a „napráskal“ Piráta. Nepotěší příznivce Zemana

Předseda vlády Andrej Babiš sepsal další provolání k národu známé pod značkou „čau lidi“. Tentokrát …