Janoušek, Dalík, Oulický. Noviny shrnují osudy mocných mužů ze zákulisí politiky

17.02.2014 11:04

Hospodářské noviny píší v pondělním vydání o zlomu, který nastal v roce 2010, kdy postupně začal polevovat vliv do té doby mocných zákulisních hybatelů. Dnes je většina z nich v ústraní, deník se pokusil zjistit, čemu se věnují. Objevují se zde jména takzvaných kmotrů a lobbistů Ivo Rittiga, Romana Janouška, Patrika Oulického, Marka Dalíka nebo Petra Bendy.

Janoušek, Dalík, Oulický. Noviny shrnují osudy mocných mužů ze zákulisí politiky
Foto: hns
Popisek: Marek Dalík figuruje v kauze Pandur

Hned prvním, o kom se deník zmiňuje, je zatčený Ivo Rittig, který se dle HN po revoluci vypracoval z „veksláka" až mezi nejvlivnější hráče pohybující se na pomezí byznysu a politiky. Společnosti s ním spojované prý vydělaly stovky milionů korun na obchodování s fotovoltaickými parky a polostátním koncernem ČEZ.

Minulý týden ale Rittiga zadržela policie, měl údajně vyvádět desítky milionů z pražského dopravního podniku, když z každého prodaného lístku putovalo 17 halířů do Karibiku, kde sídlila společnost Cokeville Asset, jejímž beneficientem má být právě Rittig.

Dalším mužem, který podle HN ztratil svůj vliv, je Patrik Oulický spojený s občanskou demokracií. Spolu s Alexandrem Novákem byl prý tento ústecký podnikatel hybatelem dění v politice v severních a západních Čechách v letech 2000 až 2010. „Oulický byl členem ODS, proslul záběry z kongresu strany v roce 2010, kde platil na baru za pití s ruličkou pětitisícovek v ruce," popisuje deník.

Lobbisté mnohdy padají se svými politickými souputníky

HN si posvítily i na zašlou slávu Petra Bendy. Podobně jako jeho sok z ČSSD, nyní už zesnulý Roman Houska, i Petr Benda vydělal první velké peníze na obchodu s nemovitostmi a v pohostinství. Teprve postupem času začal cílit na politiku. Za svého blízkého spolupracovníka si jej vybral někdejší premiér Jiří Paroubek.

„Jelikož byla Bendova kariéra úzce spjata s Paroubkovou, když začal padat expremiér, přestalo se dařit i jeho souputníkovi," popisují noviny. Benda odešel s Paroubkem do jeho strany Národní socialisté, ta ale ve volbách naprosto propadla.

Janoušek a Dalík mají na krku policii i média

Roman Janoušek měl dlouho silnou pozici na pražském magistrátu a zprostředkovaně i v ODS. Jeho vliv ovšem začal upadat v roce 2008, když primátor Pavel Bém prohrál s Mirkem Topolánkem boj o to, kdo bude šéfem ODS. Zároveň v té době začala podle HN kolem jeho aktivit kroužit policie a média. Loni v létě u něj provedla policie prohlídky kvůli údajnému napojení na tzv. kauzu Nagygate.

Jedním z dalších, které deník zmiňuje, je i Marek Dalík. Ten byl v letech 2006 až 2009, kdy byl premiérem Mirek Topolánek, klíčovou postavou české politické scény a byznysu. Když ale ve vysoké politice skončil Topolánek, stáhnul se i Dalík, zároveň rozšířil své podnikatelské aktivity.

V roce 2012 byl zatčen a následně obviněn, údajně se měl podle kriminalistů pokoušet získat úplatek, když se v roce 2007 jednalo o změně armádního kontraktu na dodávku obrněnců Pandur.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rejžo, já jsem v šoku. Prů*er. Herec Liška napsal těm, co kvůli jeho reklamě naletěli

17:31 Rejžo, já jsem v šoku. Prů*er. Herec Liška napsal těm, co kvůli jeho reklamě naletěli

Herec Pavel Liška byl jednou z tváří společnosti Bohemia Energy, která před pár dny oznámila konec. …