Japonec Okamura, Němec Schwarzenberg. Už chybí jen Cikán, míní politolog

04.11.2012 13:40

K odevzdání přihlášky ohledně prezidentské kandidatury zbývají zájemcům už jen poslední dva dny. Zatím splňuje podmínky pravděpodobně nejméně devět lidí. Podle politologa a historika působícího v Česku a Německu Jana Berwid-Buquoye tam máme Němce i Japonce. Už chybí jen Cikán. I ten by byl přijatelný, kdyby nekradl propisovací tužky jako Václav Klaus.

Japonec Okamura, Němec Schwarzenberg. Už chybí jen Cikán, míní politolog
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pražský hrad

Berwid-Buquoy připomíná, že jeden z kandidátů ministr zahraničí Karel Schwarzenberg je Němec. A Němce ministrem zahraničí jsme od roku 1918 každopádně neměli. Sudetští Němci nám tím pádem nemohou vyčítat, že bychom se k nim v současné době chovali příliš macešsky, míní autor.

Američané chybí. Klausova vina?

Dalším kandidátem je nynější senátor Japonec Tomio Okamura. To je rovněž poprvé od roku 1918, kdy se Asiat dostal demokratickou cestou do vládních kruhů. „To hovoří zcela jasnou řečí, že demokracie v Česku je na vysoké existenční úrovni,“ míní Berwid-Buquoy.

Kdo však ztratil zájem o prezidentství v Čechách, jsou Američané (Jan Švejnar, Madeleine Albrightová). Tady je dle politologa nutné přezkoumat, zdali náhodou prezident Klaus zase někde něco slabomyslného nevykládal a USA na nás nezanevřely. „Neznám větší diplomatický idiotismus než rozzuřit Spojené státy americké,“ dodává.

„I když nedisponujeme ani černochy, ani Indiány, uchazeč z řad cikánské menšiny mi do mozaiky zveřejněných kandidátu tak nějak chybí,“ míní Buquoy s tím, že by ho klidně uvítal za předpokladu, že nekrade propisovací tužky a jiné předměty, jako Václav Klaus. Jinak mají všichni kandidáti obrovské přednosti – nikdo z nich zatím v zahraničí ostudu neudělal. Advokátka Klára Samková sice svojí kandidaturu nahlásila, cikánsky vypadá, ale opravdovou pravou Cikánkou není, dodává autor.

Kdyby kandidoval český Cikán a volbu vyhrál, jednalo by se podle Berwid-Buquoye o prvního Cikána v dějinách lidstva v roli nejvyššího mocenského činitele státu od vzniku této zeměkoule, míní historik.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jno

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus má problém, fotra. Proč Zeman nesnáší ČT? Ještě, že jsme se domluvili s tím Milionem chvilek… Kníže, Mašínová a umělci debatovali v Brně o sametu, takto to dopadlo

21:42 Klaus má problém, fotra. Proč Zeman nesnáší ČT? Ještě, že jsme se domluvili s tím Milionem chvilek… Kníže, Mašínová a umělci debatovali v Brně o sametu, takto to dopadlo

REPORTÁŽ Česko si po celý listopad připomíná třicáté výročí sametové revoluce. V Brně na téma sametu…