Jaromír Štětina: Líbilo by se mi, kdyby třetina Čechů byla bílá, třetina černá a třetina žlutá

05.01.2016 6:47

Odvážné přání zveřejnil na svém facebookovém profilu na Nový rok europoslanec Jaromír Štětina (TOP 09). A protože je zvykem dávat si tento den různá předsevzetí, dal si jedno také.

Jaromír Štětina: Líbilo by se mi, kdyby třetina Čechů byla bílá, třetina černá a třetina žlutá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Jaromír Štětina také sdělil, že pátou kolonou Kremlu je v České republice KSČM

„Líbilo by se mi, kdyby třetina Čechů byla bílá, třetina černá a třetina žlutá,“ uvedl politik na sociální síti ve zřejmé narážce na současné diskuse vyvolané probíhající migrační krizí.

Protože Nový rok je dnem předsevzetí, vzpomněl si Štětina na literární postavu Guye Montaga, jednoho z těch, co se zavázali, že se každý naučí jednu knihu nazpaměť, než „hasiči“ všechny spálí.

Připadám si jako hlavní nositel paměti

„Nikdy jsem se žádnou knihu nazpaměť nenaučil, ale připadám si jako Guy, hlavní nositel paměti. Na stará kolena s sebou vláčím víc než padesát let toho, co jsem prožil. Je to jakási generační paměť,“ svěřil se se svými pocity.

A také se svým letošním novoročním předsevzetím, které zní: „Nezapomenout, že papír vzplane při 451 stupních, nedopustit, aby moje vlastní paměť shořela ve výhni lži, zvítězit nad vlastními pochybnostmi a cizí falší, uchovat v obecném povědomí to, co jsem mohl prožít na rozdíl od těch mladších. To je úděl nás, starých lvů. Jsem Guy Montag,“ dodal europoslanec Štětina.

Celé znění novoročních příspěvků europoslance Jaromíra Štětiny na jeho facebookovém profilu:

Jak jsem si říkal, jak rozproudit diskusi hned od Nového roku. Zopakuji si status, který jsem uveřejnil zhruba před rokem: Líbilo by se mi, kdyby třetina Čechů byla bílá, třetina černá a třetina žlutá.

----

Dnes je Den předsevzetí.

Kdysi Škvorecký přeložil Bradburyho. Táta mi knihu daroval. Vzpomínáte na Guy Montaga, jednoho z těch, co se zavázali, že se každý naučí jednu knihu nazpaměť , než "hasiči" všechny spálí? Nikdy jsem se žádnou knihu nazpaměť nenaučil, ale připadám si jako Guy, hlavní nositel paměti. Na stará kolena sebou vláčím víc než padesát let toho, co jsem prožil. Je to jakási generační paměť. Moje předsevzetí pak zní: nezapomenout, že papír vzplane při 451 stupních, nedopustit, aby moje vlastní paměť shořela ve výhni lži, zvítězit nad vlastními pochynostmi a cizí falší, uchovat v obecném povědomí to, co jsem mohl prožít na rozdíl od těch mladších. To je úděl nás, starých lvů. Jsem Guy Montag.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pod duhovou vlajkou a větrníky. Putování předvolebním Německem

9:04 Pod duhovou vlajkou a větrníky. Putování předvolebním Německem

REPORTÁŽ Oslovují se familiárně Markus a Armin, ale německá liberální média vděčně čekají na jakýkol…