Jaroslav Bašta prý ví, kdo opravdu vyhrál letošní slavíky. Raději se podívejte sami

3. 12. 2017 6:00

Bývalý diplomat v Rusku a na Ukrajině v komentáři pro První zprávy.cz konstatoval, že letošní anketu Český slavík ve skutečnosti vyhrál sovětský diktátor Josif Vissarionovič Stalin. Jak na to Bašta přišel?

Jaroslav Bašta prý ví, kdo opravdu vyhrál letošní slavíky. Raději se podívejte sami
Foto: Vít Hassan
Popisek: Jaroslav Bašta na besedě: Dnešní Ukrajina jak ji neznáte. 29. 11. Novotného lávka, Praha
reklama

Jaroslav Bašta zavzpomínal na uvolněná 60. léta minulého století, ve kterých dospíval. Šlo prý o dobu, v níž se mladí lidé mohli nadechnout v trochu svobodnějším ovzduší a projevit svůj názor. Třeba v anketě Zlatý slavík, do které nikdo až do příjezdu sovětských tanků nezasahoval. V časech normalizace však o vítězi nerozhodovali lidé, ale strážci ideologické čistoty. K posunu došlo teprve o dalších dvacet let později, kdy se mohlo v anketě Zlatý slavík – později Český slavík – opět svobodně hlasovat.

Jenže nic netrvá věčně. Svoboda Českého slavíka byla znovu omezena v roce 2014, napsal Bašta. Stalo se tak v souvislosti s uprchlickou krizí a krizí na Ukrajině.

„Moc se zachovala stejně paranoidně jako po roce 1948 a 1968. Začala nálepkovat a cenzurovat, abychom konečně pochopili, že žijeme v jejich, nikoli v naší, demokracii. A tak tu zase máme osoby politicky nespolehlivé, spolupracující s cizí mocí a šířící dezinformace. Někteří je dokonce zhudebnili a drze je zpívají. To je třeba zarazit. O tom, jak to nejlépe udělat, se naši majitelé klíčů k té jediné správné liberální demokracii poučili u experta nejpovolanějšího – samotného Stalina. Josef Vissarionovič na základě svých dlouholetých praktických zkušeností řekl: ‚Volby nerozhodují voliči, ale ti, co počítají hlasy.‘ V křišťálově průhledné podobě to nám všem, hlasujícím i nehlasujícím, naposledy předvedli v anketě Český slavík,“ konstatoval Bašta

Hlasování v anketě Český slavík bychom podle Bašty neměli brát na lehkou váhu. V budoucnu by se nám prý mohlo stát, že budou během sčítání hlasů podobným způsobem ovlivněny i sněmovní volby.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jsme za kašpary.“ Milion chvilek? Už i ODS se směje. Plus varování, o co Minářovi skutečně jde. A vážné informace

19:13 „Jsme za kašpary.“ Milion chvilek? Už i ODS se směje. Plus varování, o co Minářovi skutečně jde. A vážné informace

Na to, že spolek Milion chvilek připravuje demonstraci proti zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem p…