Jásir si koupil český pas, a ani o tom nevěděl. Toto natočili Wollnerovi Reportéři v Makedonii

30. 10. 2018 20:15

V pořadu Reportéři ČT se Marek Wollner věnoval angažmá našich policejních sil v Makedonii, kde čeští policisté pomáhají s migrační krizí. Markéta Kutilová v Makedonii cestovala s českými policisty při zadržování migrantů. Záchytným střediskem prý projde až 1 500 migrantů za měsíc a číslo se zvětšuje. Jeden ze zadržených měl i falešný český pas. Prý ho koupil v Řecku.

Jásir si koupil český pas, a ani o tom nevěděl. Toto natočili Wollnerovi Reportéři v Makedonii
Foto: Repro ČT
Popisek: Český policista v Makedonii v pořadu Reportéři ČT
reklama

 

Anketa

Udělil Miloš Zeman letos státní vyznamenání správným osobnostem?

92%
8%
hlasovalo: 8657 lidí
Na úvod v reportáži proběhly záběry zadržených migrantů. Podle Wollnera se o přechod hranice z Řecka do Makedonie už nepokoušejí statisíce migrantů, ale „pouhé“ tisíce. Jeden z 19 zadržených migrantů přiznal, že je z Afghánistánu, přišel přes Turecko a Řecko do Makedonie a míří do Německa za „lepším životem“. Po odvezení do záchytného centra podle českého policisty budou s migranty zahájeny bezpečnostní procedury, prohlídky, identifikace a bude se také zjišťovat, zda nejsou napojeni na zdejší převaděče a kde přešli hranici. Česko má v Makedonii nejsilnější kontingent ze zahraničních sil, jedná se o 40 policistů. Podle místního zdravotníka tímto jedním záchytným střediskem projde 1 500 lidí za měsíc, přičemž se čísla stále zvyšují. Přitom je podle informací ČT 55 kilometrů hranice obehnáno žiletkovým drátem. Jenže řecko-makedonská hranice je dlouhá přes 200 kilometrů. V záběrech bylo možné vidět i zadržený kamion, ve kterém se skrývalo 90 Pákistánců.

Jásir z iráckého Mosulu si podle reportáže koupil v Řecku falešný český pas. Přitom ani nevěděl, že je český. Dal za něj dle svých slov 500 eur, včetně letenky. Tvrdil, že mafie v Řecku okrádá turisty o pasy a vyrábí falešné dokumenty. Prý se jedná většinou o lidi z Maghrebu, tedy severní Afriky. Migranty, které na hranicích Makedonie chytí, většinou také vrací do Řecka podle dohody s Evropskou unií. Místního zemědělce štve, že mu při přechodu migranti šlapou po úrodě. „Když jsou čestní, nemám s nimi problém,“ říká a dodává, že jich projde většinou tak 150 denně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šarapatka a Kühn vyvolávají konflikty a hrotí jednání, ne Lipovská. A Dvořák... Šéf Rady ČT prozradil úplně vše

19:40 Šarapatka a Kühn vyvolávají konflikty a hrotí jednání, ne Lipovská. A Dvořák... Šéf Rady ČT prozradil úplně vše

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Pavel Matocha, předseda Rady ČT. Jak funguje …