Jasné slovo z Íránu: Dohodu o jaderném programu znovu projednávat nebudeme!

3. 5. 2018 21:18

Írán se rozhodl, že již nebude se světovými mocnostmi znovu projednávat dohodu o svém jaderném programu. „Írán nebude znovu projednávat něco, co bylo odsouhlaseno před několika lety a bylo rovněž realizováno,“ uvedl ve svém prohlášení Zaríf. Podle informací ČTK zatím Spojené státy na Zarífovo prohlášení nereagovaly.

Jasné slovo z Íránu: Dohodu o jaderném programu znovu projednávat nebudeme!
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Donald Trump
reklama

„Když to převedeme na trh s realitami, představte si, že si koupíte dům a přestěhujete tam svou rodinu, nebo ho zbouráte a vybudujete tam mrakodrap. Nemůžete přijít o dva roky později a snažit se znovu vyjednat si cenu,“ uvedl Mohammad Džavád Zaríf, který hned poté ujistil, že Írán k současné dohodě nehodlá připojovat žádné dodatky. „Írán nebude znovu projednávat něco, co bylo odsouhlaseno před několika lety a bylo rovněž realizováno,“ dodal.

Zaríf se ve svém prohlášení pustil do kritiky USA. Poukázal také na skutečnost, že zatímco agentura OSN, která je pověřená kontrolou jaderných zařízení, jedenáctkrát potvrdila, že Írán plní všechny své povinnosti vyplývající z dohody, USA dohodu neustále porušují a obviňují ostatní z obchodování s Íránem, informovala ČTK.

„Vyjasněme si to jednou provždy: Nikdy nebudeme zajišťovat svou bezpečnost prostřednictvím dodavatelských zakázek a nebudeme znovu jednat ani nic dodávat k dohodě, již v dobré víře plníme,“ nechal se slyšet ministr s tím, že je to Írán, ne Západ, kdo má vážné obavy a mnoho požadavků.

Donald Trump dlouhodobě hrozí, že dohodu vypoví. Írán uzavřel v roce 2015 jadernou dohodu se šesti mocnostmi, mezi nimiž byly USA, Francie, Británie, Německo, Čína a Rusko. Cílem dohody bylo pozastavit íránský jaderný program výměnou za zmírnění protiíránských sankcí. Izraelský tisk s odkazem na Bílý dům dnes napsal, že Trump nehodlá od dohody ustoupit, kromě jiného kvůli tomu, aby si zachoval spojenectví s Francií.

Uvolnění sankcí se ve Spojených státech schvaluje každých 120 dní. O tom, jestli USA obnoví zmírnění hospodářských sankcí vůči Íránu, rozhodne americký prezident do 12. května. Trump ale nedávno naznačil, že USA od dohody odstoupí, pokud nebude upravena. Díky dohodě se do Íránu začaly vracet zahraniční průmyslové podniky včetně výrobců automobilů a letadel, avšak některé firmy se na tamní trh bojí vstoupit právě kvůli Trumpově kritice dohody.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Někdo to prásknul bulváru... Bašta se podíval trochu jinak na noční schůzku Prymuly. A přidal extrémní pokračování

8:31 Někdo to prásknul bulváru... Bašta se podíval trochu jinak na noční schůzku Prymuly. A přidal extrémní pokračování

Diplomat a analytik Jaroslav Bašta sepsal reakci na neveřejnou schůzku ministra zdravotnictví Romana…