Donald Trump slíbil Ukrajině zbraně, jenže má jít o zbraně, které fakticky dodají evropští spojenci. Předpokládá se, že zbraně dodají Finsko, Dánsko, Švédsko, Norsko a Nizozemsko. A pak ještě Kanada. Podle agentury Reuters tkví jeden ze základních problémů v tom, že Trump s těmito zeměmi nejednal předem, takže jeho nápad je překvapil stejně, jako Ukrajince a zbytek světa.
Věříte, že příčinou (jednou z příčin) výpadku elektřiny byly obnovitelné zdroje?Anketa
„Mám jasný pocit, že nikdo nebyl předem informován o přesných detailech,“ řekl jeden z evropských velvyslanců. „Také mám podezření, že v rámci administrativy teprve nyní začínají chápat, co to v praxi znamená.“
K iniciativě se prý přidají i Němci a Britové.
Německý ministr obrany Boris Pistorius, který v pondělí navštívil Pentagon, uvedl, že Němci budou s USA v nadcházejících dnech nebo týdnech diskutovat o vyslání baterií systémů Patriot na Ukrajinu. Řekl však, že žádný systém Patriot do Kyjeva nedorazí ještě měsíce.
V reakci na žádost o komentář Pentagon odkázal agenturu Reuters na Trumpovy pondělní výroky, v nichž oznámil svou dohodu s generálním tajemníkem Markem Ruttem. Bílý dům na žádost o komentář nereagoval, stejně jako ukrajinské a ruské ambasády ve Washingtonu.
Otázkou zůstává, zda ony „celé měsíce“ Ukrajinci vůbec mají k dispozici. Ukrajinský bloger vystupující pod jménem Tatarigami, bývalý důstojník ukrajinské armády, totiž naznačil, že situace je opravdu zlá.
Olexandr Solonko, voják, který v současnosti slouží v Doněcké oblasti, má za to, že Rusové chystají další velkou ofenzivu.
„Rusové věří, že pokud nyní vyvinou veškerý tlak, mohou nás konečně zlomit. Toto přesvědčení je založeno mimo jiné na dlouhé, vyčerpávající válce, eskalaci pravidelných útoků na vojenské cíle, obranný průmysl a terorizaci civilistů v týlu,“ napsal muž obeznámený se situací v jednom z úseků na bojišti.
Na Solonkova slova upozornil bloger vystupující na sociálních sítích pod jménem Tatarigami, který tvrdí, že býval důstojníkem v ukrajinské armádě.
„Ať už jsou letos v létě jakékoli zprávy, musíme se soustředit na to hlavní. Je to jednoduchá, ale správná cesta: v armádě nebo pro armádu. Ti, kdo mohou zabíjet okupanty, by je měli zabíjet,“ napsal ukrajinský obránce.
„O výsledku rozhodne, zda Západ podpoří svá slova činy a zda dokážeme napravit své chyby,“ poznamenal Solonko.
Nakonec přidal ještě jednu poznámku.
„Ještě jedna věc: Nyní se nacházíme v době vážné krize. Objektivně jsme oslabili. Jsme unavení, utrpěli jsme ztráty a náš nepřítel má ve válce proti nám značnou podporu. V takových dobách je jasné, kdo se chová jako šakal. Kdo se nás dychtivě snaží bodnout do zad, jako Orbán, který ve shodě s Rusy torpéduje snahy o doplnění naší armády. A všechno dělá v souladu s nimi. Právě v takových chvílích nejjasněji vidíme, kdo je kdo,“ poznamenal Solonko.
The seriousness of the situation on the frontlines was recently laid out in detail by Olexandr Solonko, a soldier currently serving in Donetsk Oblast. I strongly recommend reading the translated version closely if you’re trying to understand the situation on the ground. Thread:
— Tatarigami_UA (@Tatarigami_UA) July 16, 2025
Máte důvěru v generála Michala Koudelku?Anketa
„Jejich největším dopadem by mohlo být to, že Ukrajina by nakonec mohla potřebovat méně vojáků na frontě,“ řekl listu Kyiv Independent Jakub Janovský, analytik společnosti Oryx, nizozemské výzkumné skupiny pro zpravodajské služby.
Ukrajina čelí rostoucímu nedostatku pracovních sil, protože Rusko ji v měsíčním náboru předbíhá. Prezident Volodymyr Zelenskyj v květnu uvedl, že Rusko mobilizuje každý měsíc přibližně 40 000 až 45 000 mužů. Ukrajina zvládá pouze 25 000 až 27 000.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.