Jazykovědec se vyjádřil k Zemanovým Hovorům: Opravdu to nebylo vtipné, pane prezidente

4. 11. 2014 21:56

„Jde o slovník pisoárů čtvrté cenové skupiny,“ říká k prezidentovu nedělnímu vystoupení jazykovědec Karel Oliva. V Lidových novinách uvedl, že prezident míří na spodinu společnosti. Více než vyjádření o hudební skupině však Olivu šokuje, jak prezident mluví o činnosti vlády. „Nedovedu si představit, co by to mohlo ještě zhoršit,“ dodal.

Jazykovědec se vyjádřil k Zemanovým Hovorům: Opravdu to nebylo vtipné, pane prezidente
Foto: hns
Popisek: Hovory z Lán, ilustrační koláž

Co říká na prezidentovy vulgarismy použité v pořadu Českého rozhlasu Hovory z Lán a na koho tím míří, zjišťovaly LN. „Máme-li to brát doslovně, pak to bylo mířené na spodinu společnosti. I prostý občan se základním vzděláním by pochopil, že ve veřejném proslovu v rozhlase nemůže používat sprostá slova. Jde o slovník pisoáru čtvrté cenové skupiny. Nemáme jednu češtinu. On ale zvolil tu nejpokleslejší,“ uvedl pro LN Karel Oliva.

Jazykovědec nepovažuje Zemanovo vystoupení za vtipné, dokonce v něm ani pokus o vtipnost neshledal. A co ho nejvíce zarazilo? „I když mluví citačně, překladově, tak je to nevhodně vulgární. Výraz ‚pussy‘ jistě označuje část anatomie. Kdybych ho měl přeložit já, také velmi pravděpodobně použiji výraz, který je za hranicí spisovnosti, ale nebyl by tak hrubě vulgární,“ vysvětluje Oliva.

„Daleko problematičtější mi ale přijde, jak prezident popisuje činnost vlády. Řekne, že zk*rvila zákon. To už je na samém dně. Nedovedu si představit, co by to mohlo ještě zhoršit. Miloš Zeman by měl ukázat svůj charakter a veřejnosti se omluvit,“ soudí Karel Oliva.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Havel byl renesanční člověk! Udělal pro nás mnoho, říká mladá fotografka

15:25 Havel byl renesanční člověk! Udělal pro nás mnoho, říká mladá fotografka

Fotografka Eliška Podzimková se narodila až v roce 1992, takže sametovou revoluci nezažila. Přesto j…