Jde o Rusko! Alena Vitásková překvapuje slovy o výbuchu plynu v Rakousku, který ochromil několik států

13.12.2017 13:54

V plynové stanici v rakouském Baumgarten an der March došlo ve středu 12. prosince k výbuchu. Jeden člověk po výbuchu zemřel, další osoby jsou zraněné. Rakouské úřady prověřují především scénář, který se týká technické závady kdesi v plynovém uzlu. Někdejší šéfka Energetického regulačního úřadu zmiňuje roli Ruska v evropské energetice.

Jde o Rusko! Alena Vitásková překvapuje slovy o výbuchu plynu v Rakousku, který ochromil několik států
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uzavírací ventil, ilustrační foto
reklama

V rakouském energetickém uzlu na východě země u obce Baumgarten an der March došlo k výbuchu. Tento výbuch především přerušil dodávky plynu do Itálie. Informoval o tom Český rozhlas. Země má však dost vlastních zásob, aby mohla přečkat případné krizové období.  Dodávky do Česka prý nejsou ohroženy.

Anketa

Bude-li Miloš Zeman ve 2. kole prezidentské volby, chcete vidět debatu mezi ním a druhým finalistou?

22%
78%
hlasovalo: 9159 lidí

Rakouské úřady předpokládají, že příčinou výbuchu byla technická závada. V tomto duchu se vyjádřila také rakouská policie na sociální síti Twitter.  Zprávu převzala např. agentura Reuters. Strážci zákona tedy pracují především s verzí technické závady. Vyšetřování je však teprve na začátku.

Někdejší šéfka českého Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková doufá, že k výbuchu nedošlo v důsledku „módního snižování nákladů“.

„Jak dlouho si Gazprom nechá diktovat požadavky v mnohých směrech nesmyslné evropské energetické legislativy, která vytahuje peníze z kapes daňových poplatníků a buduje nefunkční energetický moloch, který se brzy může stát základem evropského skanzenu. Investice do energetiky se stávají výsadou státních rozpočtů, nikoliv potřeb energetických společností, trhu a občanů. Opravdu si skutečný odborník myslí, že to je správný směr?“ zeptala se Vitásková v prohlášení, které má server ParlamentníListy.cz k dispozici.

Celý text naleznete zde.

To, co se dnes v energetice děje, se děje i proto, že se za odborníka v této oblasti označuje kdekdo, aniž by skutečně byl odborníkem. Ona sama prý v oblasti pracovala od mládí, takže se za odbornici skutečně považuje.

Ruská plynárenská společnost Gazprom si je prý vědoma důležitosti energetického propojené Ruska a EU a pracuje na projektech, jakým je třeba plynovod South Stream. Ale Evropská unie podle Vitáskové tyto prospěšné snahy bojkotuje. Jednou se však může Evropanům stát, že se Rusko obrátí na Asii a Evropě zůstanou v podstatě jen oči pro pláč a nemodernizovaná energetická struktura.

„Gazprom si je vědom oboustranně významného obchodního partnerství s Evropou. Bezpečnost dodávek pro Evropu chce zajistit realizací vlastních investic do infrastruktury (např. Nord Stream, South Stream a další). Prozatím se v nesrozumitelném bojkotu těchto staveb daří ze strany Evropy vše brzdit. Budeme tak dlouho dělat kapric, až odbytiště zemního plynu bude směřováno do prudce se rozvíjejících ekonomik v zemích Asie. A Evropa si bude v klidu jako hovnivál budovat svůj energetický sen, lépe řečeno skanzen. A co chudák občan?“ uzavřela Vitásková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Koněv pryč: Ubohost? Foldyna „chytl rapla“. Ozvala se i známá europoslankyně

13:26 Koněv pryč: Ubohost? Foldyna „chytl rapla“. Ozvala se i známá europoslankyně

Socha maršála Koněva je pryč a poslanec Jaroslav Foldyna se zlobí. Přesun pomníku z veřejného prostr…