Jde o každý den. Válek je zklamaný Vojtěchem. Očkovací plán zveřejněn

03.12.2021 14:30

Příští ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) a Anticovid tým budoucí vlády Petra Fialy se staví proti povinnému očkování lidí nad 60 let, jak chystá končící ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Podle Válka se musí především proočkovat zástupci bezpečnostních složek, zdravotníci a pracovníci v sociálních službách a také senioři, čekající na třetí dávku.

Jde o každý den. Válek je zklamaný Vojtěchem. Očkovací plán zveřejněn
Foto: Reprofoto: ČT24
Popisek: Vlastimil Válek

Anketa

Bude nakonec od března 2022 povinné očkování? Třeba i jen vybraných skupin.

11%
86%
hlasovalo: 11446 lidí
„Na základě odborného stanoviska týmu profesora Chlíbka není Anticovid tým nové vládní koalice pro povinné očkování určené pro věkové skupiny. Ve strategii očkování je potřeba jasně upřednostňovat lidi, kteří aktuálně čekají na třetí dávku vakcíny. Pro zvládnutí současné situace pokládáme za klíčové, aby byli naočkováni co nejdříve,“ uvedl Anticovid tým podle informací serveru iDnes.cz.

Válkovi vadí, že s ním končící ministr Vojtěch plánovanou vyhlášku o povinném očkování nekonzultoval. „Nepřipadá mi šťastné, že se dozvídám o těch dokumentech z médií a zpětně, byť se snažím spolupracovat. Ministerstvo chystá nějakou vyhlášku, ale nepošlou mi ji, abychom se k ní vyjádřili jako opozice, aby to byl společný návrh,“ uvedl naštvaný Válek.

Podle Anticovid týmu je plánovaná vyhláška o povinném očkování lidí na 60 let jen těžko vymahatelná. Mnohem důležitější je prý zavedení profesního očkování u vybraných skupin, jako zdravotníci a pracovníci v domovech pro seniory.

Válek chce v prvních týdnech jako ministr urychlit očkování třetí dávkou u všech čekatelů a také začít s očkováním dětí. Konkrétní kroky ale podle něj budou vycházet z toho co současná vláda zrealizuje a jaká bude aktuální situace zejména v počtu hospitalizací. „Bude to úplně něco jiného, jestli nastoupíme 13. prosince či 26. prosince, nebo až třeba 1. ledna,“ řekl Válek.

Kromě očkování považuje Válek za nejzásadnější dostatek léků, díky nimž nebudou muset nakažení skončit v nemocnici. „Nejde jenom o monoklonální protilátky, jde obecně o léčbu. Já nevím, jestli je objednaná, jestli je jí dostatek,“ posteskl si Válek, který chce také posílit pravomoci krajských koordinátorů nemocniční péče.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Asi to jezdí na pšouky.“ Arnold měl nehodu. Velký ekolog? Jděte

21:43 „Asi to jezdí na pšouky.“ Arnold měl nehodu. Velký ekolog? Jděte

Bývalý guvernér Kalifornie, herec Arnold Schwarzenegger měl v pátek nehodu v losangeleské čtvrti Bre…