Jdeme pryč, tady to nemá cenu. Rodilí Němci utíkají z Německa, budete se divit, kde zakotvují

24.10.2016 9:20

Do Německa přišlo za poslední rok více než milion uprchlíků, ale podle deníku Die Welt ze země také lidé odcházejí. Jenom za loňský rok šlo o 138 000 rodilých Němců. V mnoha případech se navíc jedná o vysoce vzdělané a erudované odborníky.

Jdeme pryč, tady to nemá cenu. Rodilí Němci utíkají z Německa, budete se divit, kde zakotvují
Foto: archív autora
Popisek: Angela Merkelová

Jak německý deník uvedl, loňský rok nebyl v tomto ohledu nijak ojedinělý a jenom za poslední dekádu opustilo zemi 1,5 milionu rodilých Němců. Většinou vysoce vzdělaných a erudovaných ve svých oborech. Předpokládá se, že za letošní rok by mohl být odliv obyvatelstva v důsledku masivní přistěhovalecké vlny ještě znatelnější. Podle šéfa Německého úřadu pro migraci (BAMF) Franka-Jürgena Weiseho by toto číslo mohlo za rok 2016 činit až 300 000.

Zveřejněné statistiky nezahrnují, jaký hlavní důvod vede Němce k odchodu do zahraničí. Má se všeobecně za to, že vedle finančních jde také o sociální a kulturní důvody. Tedy nesouhlas s liberální přistěhovaleckou politikou kancléřky Angely Merkelové, která loni na podzim do Německa fakticky pozvala syrské uprchlíky. Odpor k tomuto kroku Němci nevyjadřovali jen v průzkumech veřejného mínění či v zemských volbách, ale také přímo „na ulici“.

Anketa

Uškodí současný rozruch kolem státních vyznamenání prezidentu Zemanovi?

7%
93%
hlasovalo: 12612 lidí

Jak připomíná Soeren Kern z amerického think-tanku Gatestone Institute, v říjnu 2015 protestovalo v Kasselu několik stovek jeho obyvatel proti záměru místní vlády zřídit zde uprchlický tábor. Starosta města Walter Lübcke jim tehdy vzkázal, že pokud nesouhlasí s vládní přistěhovaleckou politikou otevřených dveří, mohou kdykoli Německo sami opustit. „K tomu samému kroku Němce vyzval tento měsíc ve svém otevřeném dopise také osmnáctiletý Syřan Aras Bacho,“ píše Kern.

Otevřený dopis mladého syrského uprchlíka publikoval deník Der Freitag a nutno dodat, že si v něm Bacho nebral žádné servítky. „Nechceme s vámi žít ve stejné zemi. Myslím, že byste měli z Německa odejít pryč. A vezměte si s sebou i AfD. Když vám současné Německo nevyhovuje, proč nejdete pryč? Běžte třeba do Spojených států s Donaldem Trumpem. My uprchlíci vás už tady máme skutečně dost,“ cituje Kern z Bachova dopisu.

„V květnu 2016 magazín Focus konstatoval, že spousta Němců se stěhuje například do Maďarska. Realitní makléř pohybují se v oblasti Balatonu tvrdil, že 80 % jeho německých klientů odešlo ze své země kvůli migrační krizi,“ píše Kern a poukazuje na dopis nejmenovaného německého občana, který ve svém dopise adresovaném vládě uvedl několik hlavních důvodů, proč se rozhodl odejít ze své rodné země.

„Na rozdíl od prezidenta Gaucka či kancléřky Merkelové jsem přesvědčen, že islám do Německa nepatří. Jeho stoupenci jsou agresivní a pohrdají zákony i kulturou naší země. Většina politiků bohužel tento problém bagatelizuje, protože chce být znovu zvolena,“ napsal v prvním bodě autor dopisu, ve kterém si také stěžuje na zhoršení bezpečnostní situace a „nevratné změny“, které způsobila masivní imigrace do země.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zelináři! Zahradil přetáhl firmy mávající duhovou vlajkou spisem Václava Havla

17:04 Zelináři! Zahradil přetáhl firmy mávající duhovou vlajkou spisem Václava Havla

Europoslanec z ODS Jan Zahradil se vyjádřil k duhové České poště a ke Komerční bance, která ve své r…