Jděte už do pr...! Vládní Hate Free propaguje lidi, co odmítají sex a ostatní jsou na ně zlí. Ale je tu drsný vzkaz

05.07.2018 6:00

Homosexuálové a transsexuálové, to už jsou provařené menšiny. Nový film Evy Lammelové je o asexuálech – lidech, kteří necítí sexuální touhy nebo postrádají sexuální orientaci. „Asexuálové jsou pod každodenním tlakem okolí,“ říká autorka; proto o nich film natočila. Celý rozhovor je na serveru hatefree.cz.

Jděte už do pr...! Vládní Hate Free propaguje lidi, co odmítají sex a ostatní jsou na ně zlí. Ale je tu drsný vzkaz
Foto: Hans Štembera
Popisek: Gay parade
reklama

V prvé řadě, co je to asexualita? Eva Lammelová se necítí být expertka na asexualitu, věnovala jí pouze svou diplomovou práci. „Vědecký výzkum věnující se asexualitě téměř neexistuje,“ tvrdí. A dodává: „Asexualita je některými sexuology vnímána jako diagnóza či porucha.“ Ale pro ni je asexualita sexuální identitou, biologickou podstatou se nezabývá. „Podstatné u asexuality pro mě je, že je to stav, kdy člověk necítí sexuální přitažlivost,“ definuje domnělou poruchu filmařka.

HateFree je projekt Agentury pro sociální začleňování, který byl spuštěn pod křídly Úřadu vlády ČR. Organizace HateFree byla mezi listopadem 2014 a listopadem 2017 dotována více než 7,5 miliony korun. Z 80 % se na jejím financování podílely Norské fondy a 20 % státní rozpočet ČR. Kromě toho také organizace používala prostředky programu na publicitu ve výši 10 milionů korun. Mediálním partnerem projektu HateFree se stala Česká televize.

Anketa

S odstupem času: Je dobře, že byla zavedena Elektronická evidence tržeb (EET)?

81%
19%
hlasovalo: 11332 lidí

Jaká je situace v Česku? Asexuální komunita se podle ní začala tvořit kolem roku 2000. Známa byla pravděpodobně odjakživa, jen se neužívala ta terminologie, tedy termín asexualita. V Česku se o ní začalo ve veřejném prostoru více mluvit kolem roku 2007, kdy se tématem asexuality zabýval Lukáš Sedláček, tehdy student psychologie na Masarykově univerzitě v Brně.

  • Původní zdroj ZDE

Procento asexuálů v populaci je malé, přibližně jeden ze sta. Toto číslo pochází z výzkumu amerického sexuologa Kinseyho. Změřit ho přesně je však velice těžké. Někteří lidé asexualitu srovnávají s celibátem, ale celibát je vědomé rozhodnutí, zatímco asexuálové žádné rozhodnutí činit nemusí, o sex prostě nemají zájem.

Potíže mají prý asexuálové v pubertě, kdy začnou zjišťovat, jak jsou od ostatních lidí odlišní. „To je mnohdy bolestivé a psychicky náročné,“ popisuje jejich situaci Lammelová. Podobají se v tom dalším menšinám ze zkratky LGBTQ, dodává.

Fotogalerie: - Pochod Prague Pride 2017

Duhový průvod Prahou v rámci festivalu Prague Prid...
Duhový průvod Prahou v rámci festivalu Prague Prid...
Duhový průvod Prahou v rámci festivalu Prague Prid...
Duhový průvod Prahou v rámci festivalu Prague Prid...
Duhový průvod Prahou v rámci festivalu Prague Prid...
Duhový průvod Prahou v rámci festivalu Prague Prid...

Asi 80 % asexuálů jsou romantičtí asexuálové, kteří chtějí partnera nebo partnerku, popř. i děti. Pouze 20 % o vztahy nemá zájem. Sex je pro ně možný, ale nevyhledávají ho. Jejich rodiny prý reagují různě. Asexuálové jsou prý ve společnosti stigmatizovaní, stejně jako jiní lidé s odlišnou sexuální orientací. „Každodenně je jim v jakékoliv podobě nastavováno zrcadlo, jak jsou odlišní. Zkuste si být 30letá žena žijící bez vztahu a bez dítěte. Neustále vás někdo bude bombardovat otázkami na partnera a založení rodiny. Naše heteronormativní společnost je protkána sexuálními konotacemi,“ tvrdí Lammelová.

Partnerské vztahy jsou údajně vždy zobrazovány jako sexuální a billboardy se jen hemží nahotinami. Proto se asexuálové zúčastňují akcí, jako je Prague Pride. „Účast na Prague Pride je pro ně stejně důležitá jako pro ostatní LGBTQ komunity právě pro pocit sounáležitosti a osobního kontaktu,“ říká autorka dokumentu o asexuálech.

Článek také komentoval Petr Paulczynski. "Běžte už s tím hate free do prdele. Ostatně když se na ni dívám, tak se ani nedivím, že je asexuální. Kdo by na to vlezl," napsal na Facebooku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podpora Prymulovi od Jiřiny Šiklové: Snaha oddělat schopného člověka, a ještě z Blesku

19:43 Podpora Prymulovi od Jiřiny Šiklové: Snaha oddělat schopného člověka, a ještě z Blesku

V této době přepřahat koně nevidím jako něco prozíravého. Prymula je schopný šéf. To řekla Parlament…