Je to hrdina a vzor pro nás všechny! píše pravicový sociolog o Čechovi, co šel bojovat na Ukrajinu

24.06.2014 12:36

Velký rozruch vzbudil brněnský učitel Ivo Stejskal, když vystoupil na demonstraci separatistů na východní Ukrajině. Zatímco v ruské televizi se moravský tělocvikář stal hvězdou, česká média začala psát o tom, že jej po návratu do České republiky může čekat i několikaleté vězení. Následně však na jeho obranu pozvedla hlas řada osobností.

Je to hrdina a vzor pro nás všechny! píše pravicový sociolog o Čechovi, co šel bojovat na Ukrajinu
Foto: Ivan Dostál
Popisek: PhDr. Petr Hampl na besedě ve Valašském Meziříčí

Ivo Stejskal na sebe poprvé upozornil, když v minulém týdnu vystoupil na demonstraci separatistů v Doněcku. Pak poskytl interview ruské veřejnoprávní televizi, kde vykládal, že česká média informují o dění na Ukrajině neobjektivně, a on že na vlastní oči viděl genocidu. Na východě Ukrajiny se rozhodl zůstat a vstoupil do řad protivládních bojovníků.

Doma jej za to prý po návratu mohou čekat značné nepříjemnosti. „Za jistých okolností by mohlo dojít ke spáchání trestného činu služby v cizích ozbrojených silách,“ zhodnotil jeho působení pro server iDnes.cz mluvčí Ministerstva spravedlnosti Jiří Hovorka s tím, že za tento čin hrozí až pět let odnětí svobody. V krajním případě by se prý dal aplikovat dokonce i paragraf o teroristickém útoku, který může zapříčinit dokonce patnáctiletý trest.

A i když se Stejskal ničeho trestného nedopustí, riskuje podle serveru zájem českých bezpečnostních služeb. Lidé, kteří získají bojový výcvik nebo zkušenosti v zahraničí, jsou prý v jejich hledáčku běžně. „Existuje riziko, že by i u nás mohli podniknout násilné akce,“ vysvětloval mluvčí BIS Jan Šubert.

Na základě těchto pohrůžek vystoupil na jeho obranu advokát a zakladatel Společnosti přátel Ruska v České republice Jiří Vyvadil. Ten mu okamžitě nabídl své služby s tím, že jej bude obhajovat klidně zadarmo.

Jako další ve prospěch brněnského tělocvikáře vystoupil Petr Hampl, pravicový sociolog, spojený se Stranou svobodných občanů. Ten na svůj Facebook napsal: „Podporuju a obdivuju brněnského učitele Ivo Stejskala, který pomáhá chránit Donbas proti ukrajinské agresi. Zachoval se jako chlap.“

Tento člověk se podle Hampla nenechal oblbnout médii hlavního proudu, a když viděl, že česká vláda se k Ukrajině staví extrémně nespravedlivě, „vzal pušku a šel to vyřídit“. „I za cenu toho, že to nemusí přežít nebo že dokonce může upadnout do zajetí pravosektorovců,“ připomíná sociolog.

Svým odhodláním nasadit život podle něj prokázal brněnský učitel mimořádný charakter. Proto je pro Hampla hrdinou, kterého by ostatní měli následovat. Bez podobně statečných lidí se totiž podle něj v budoucnosti neobejdeme.

„Jestli mužů s takovou povahou nevyrostou tisíce a desetitisíce, dříve či později si nás dají muslimové k snídani. Čtenářům Respektu nejspíš nevadí, že z jejich dětí budou hračky pro mudžáhidy, ale já takovou budoucnost nechci,“ dodává Hampl.

Co přesně napsal Petr Hampl na svůj Facebook:

Podporuju a obdivuju brněnského učitele Ivo Stejskala, který pomáhá chránit Donbas proti ukrajinské agresi. Zachoval se jako chlap. Co, že to udělal tak skvělého? 1) Nenechal se oblbnout tím, co tvrdí média hlavního proudu. 2) Pochopil, že když naše vláda jedná extrémně nespravedlivě, je amorální se takové vládě podřizovat. 3) Když viděl bezpráví, vzal pušku a šel to vyřídit. I za cenu toho, že to nemusí přežít nebo že dokonce může upadnout do zajetí pravosektorovců. Spousta lidí možná nebude souhlasit s mým hodnocením situace v Donbasu, ale že Ivo Stejskal osvědčil skvělé charakterové rysy, to se dá těžko zpochybnit.

Jestli mužů s takovou povahou nevyrostou tisíce a desetitisíce, dříve či později si nás dají muslimové k snídani. Čtenářům Respektu nejspíš nevadí, že z jejich dětí budou hračky pro mudžáhidy, ale já takovou budoucnost nechci. Ať žije Ivo Stejskal! Jeho obraz by měl viset v každé školní třídě.

Jen doufám, že neudělá nějakou pitomost, průšvih nebo na něj třeba nepraskne nějaká rozkrádačka. Byla by škoda přijít o takového hrdinu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jav

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

věcná diskuze

Dobrý den, máte dojem, že se na půdě Sněmovny odehrává věcná diskuze? Já mám spíš dojem, že koalice ani diskutovat nechce, že si je jistá svou většinou a naopak opozice obstruuje (většinou až moc), aby se zviditelnila. Nějaký smysluplný dialog mezi vládou a opozicí nevidím a myslím, že je chyba na o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Netflix nebo HBO. Nebaví, zruším předplatné. Proč to nejde u ČT, ptají se lidé

14:25 Netflix nebo HBO. Nebaví, zruším předplatné. Proč to nejde u ČT, ptají se lidé

Jak oznámil ministr Baxa z ODS, připravovaná mediální novela znamená změny. Místo 135 Kč se bude pla…