Je to možné? Řidič, kterému vlezli do kamionu migranti, se od našeho státu dočkal této „pomoci“

06.02.2019 9:47

Soud v severní Francii zpřísnil v uplynulých dnech z 18 měsíců na dva roky vězení trest pro českého řidiče, v jehož kamionu úřady našly loni v přístavním městě Calais skupinu Iráčanů. ČTK to sdělil jeho právník Ladislav Drha. Řidič Jiří Sagan, který od počátku tvrdí, že o migrantech v chladícím boxu vůbec nevěděl, má také na čtyři roky zakázaný pobyt ve Francii. Na jeho obhajobu vystoupil v pořadu DVTV.cz europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Je to možné? Řidič, kterému vlezli do kamionu migranti, se od našeho státu dočkal této „pomoci“
Foto: red
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský

Zdechovský je přesvědčen o Saganově nevině. „Jiří Sagan je typický příklad toho, jak vlastně dneska probíhá migrační byznys mezi Francií a Velkou Británií. Vše, co policie sepsala, bylo vyvráceno jeho obhajobou. Hovořil jsem s některými jeho kolegy, kteří měli stejný problém,“ poznamenal Zdechovský. 

Anketa

Babiš a Schillerová navrhli propustit 10% všech úředníků. Je to dobrý nápad?

97%
3%
hlasovalo: 9456 lidí

Soud podle jeho slov pochybil v tom základním hodnocení toho, co je Saganovi dáváno za vinu. „Ten hlavní důkaz proti Saganovi byla údajná komunikace s pašeráky. To se však vyvrátilo,“ dodal Zdechovský a odvolával se i na výpověď migrantů. „Vše jasně ukazuje, že pan Sagan nebyl žádný pašerák,“ zmínil. On sám se domnívá, že soud nadržuje migrantům. 

Video najdete ZDE.

„Vím o dalších 22 řidičích kamionu, kteří mají stejný příběh, měli v kamionech od dvou do dvaceti migrantů, nikdo nebyl vzat do vězení ani odsouzen, dodává,“ popisoval Zdechovský, jenž v celé věci apeloval i na francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. 

„Teď budeme žádat o to, aby si Jiří Sagan mohl odpykat trest v České republice, aby se s ním mohla stýkat rodina. Budeme se nejspíše odvolávat dále a budeme se domáhat zrušení rozsudku,“ uzavřel Zdechovský. 

Podle právníka Drhy by se nyní řidič, který dlouhodobě s rodinou žije ve Španělsku a pracoval pro španělského dopravce, mohl podmínečně dostat na svobodu v červenci. Do délky trestu se mu totiž započítává i jeho dosavadní pobyt ve věznici Longuenesse.

Soud loni Sagana potrestal za pašování migrantů poté, co se v jeho kamionu po cestě z Calais do Anglie našlo 15 Iráčanů. Řidič od začátku tvrdí, že o migrantech v chladicím boxu kamionu nevěděl. Běženci mu prý do návěsu vlezli, když spal. Petici za jeho propuštění podepsalo několik tisíc lidí.

Soud mu nicméně kromě trestu odnětí svobody vyměřil také dvouletý zákaz vstupu na území Francie, také v tomto ohledu tedy prokuratura uspěla. Sagan se proti původnímu rozhodnutí soudu odvolal loni na počátku října.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Kandidát na předsedu KDU-ČSL
  • europoslanec

Saganova maminka pro server iDNES.cz rozsudek okomentovala jako výsměch do očí. „Kdyby to opravdu provedl, tak si řeknu ‚no a co‘, ale takhle? Doufali jsme, že když předložíme všechny dokumenty, tak uznají, že za to nemohl, a že jej pustí. To se nestalo,“ poznamenala. Řidičova přítelkyně pak dodala, že to celé vnímá jako nespravedlnost. 

Rodina Jiřího Sagana pro server iDNES.cz také uvedla, že české úřady podle ní mohly udělat více. „Ministerstvo zahraničí mne rozčílilo, už jen když řeklo, že je Slovák. On žádný Slovák není, narodil se v Kladně,“ uvádí Saganova maminka a poukazuje, že například v případu Terezy H. obviněné z pašování drog se stát snaží mnohem více. 

Původní text ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Romové, starejte se, řekl Křeček. A sakra: Už to jede, už to sviští

12:44 Romové, starejte se, řekl Křeček. A sakra: Už to jede, už to sviští

Stanislav Křeček se stal kandidátem prezidenta pro úřad Veřejného ochránce práv. Právě o tomto témat…