Je to přesně rok, co Fiala vyhrál volby. Připomeňte si, co všechno jsme s vládou zažili

09.10.2022 14:00

Devátého října, čtrnáct nula nula. Přesně před rokem skončily volby do Poslanecké sněmovny, v nichž voliči po osmi letech odstavili od moci šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a dali důvěru předsedovi ODS a kandidátovi koalice SPOLU na premiéra Petru Fialovi. Vznikla vláda pětikoalice, tedy vláda ODS, lidovců, TOP 09, Pirátů a STAN. Poté pětikoalice musela řešit řadu problémů, spojených především s hnutím STAN. Průzkum agentury Median ze září 2022 ukázal, že vládě nedůvěřuje 55 % dotázaných.

Je to přesně rok, co Fiala vyhrál volby. Připomeňte si, co všechno jsme s vládou zažili
Foto: Hans Štembera
Popisek: Koalice SPOLU vyhrála volby České republice

Přesně před rokem se ve 14 hodin odpoledne uzavřely volební místnosti. Lidé rozhodli, jak se promění složení Poslanecké sněmovny. Ze sněmovních lavic museli odejít sociální demokraté i komunisté. Nedokázali překročit 5% hranici zisku hlasů nutnou pro vstup do sněmovny. Před branami dolní komory parlamentu zůstalo i hnutí Přísaha Roberta Šlachty.

Téměř milion hlasů propadl.

Volby vyhrála koalice SPOLU, tedy koalice ODS, lidovců a TOP 09, se ziskem 27,8 % hlasů. Babiš skončil se svým ANO druhý se ziskem 27,1 % hlasů. Koalice Pirátů a STAN získala 15,6 % hlasů, ale většina poslaneckých křesel této koalice připadla Starostům, které lidé vykroužkovali nad Piráty. Piráti si udrželi jen čtyři poslance, oproti 22 mandátům z předchozího volebního období.

Překvapivě dopadla ve volbách druhá předvolební koalice, STAN a Piráti, pro kterou se ujalo označení „pirátostan“.

Za silnější z obou subjektů byli na základě předcházejících výsledků považováni Piráti, jejich předseda Ivan Bartoš byl také premiérským kandidátem. Nakonec ale kroužkování voličů STAN vedlo k tomu, že ze společných lístků postoupilo do Sněmovny 33 poslanců STAN a pouzí čtyři Piráti.

Následně se právě v Bartošově straně objevily největší pochybnosti, zda do vlády vůbec vstupovat. I proto, že čtyřka pirátských poslanců vlastně nic neřešila, i bez nich by koalice měla pohodlnou většinu 104 poslanců. Nakonec Piráti do vlády po stranickém referendu vstoupili.

Kabinet Petra Fialy byl jmenován v prosinci, po sérii rozhovorů ministerských kandidátů s prezidentem Milošem Zemanem.

Nový kabinet se rozhodl přepracovat již schválený rozpočet, který byl podle ministra financí Stanjury příliš schodkový. Od počátku vláda musela řešit především inflaci.

Na konci února se hlavním tématem stala ruská agrese na Ukrajině. MInistryně obrany Jana Černochová spustila velký projekt modernizace armády, ministr vnitra Vít Rakušan řešil příchod až čtyř set tisíc válečných uprchlíků. Ministr zahraničí Jan Lipavský a pak i premiér Petr Fiala se ještě v nejistých dnech února a března vypravili přímo na Ukrajinu.

Na podzim se klíčovým tématem staly ceny energií, kvůli kterým byla pozornost upřena zejména na ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (za STAN). Jeho vystupování, které se někdy měnilo ze dne na den, bylo jednou z hlavních příčin velkých demonstrací, které se proti Fialově vládě konaly během září.

Ministr Síkela na sebe upozornil řadou pozoruhodných výroků; a i z opozice zaznívají výzvy k jeho odvolání.

Síkela ve vládě zastupuje hnutí STAN, které po nečekaném úspěchu ve volbách je z celé vlády nejčastěji kritizováno.

Vláda musela řešit řadu problémů tohoto hnutí, včetně pražské korupční kauzy Dozimetr, kde hrál jednu z hlavních rolí dnes již bývalý člen STAN Petr Hlubuček. Kvůli tomu došlo k odstoupení prvního ministra, Petra Gazdíka, který byl jako předseda STAN v kontaktu se zatčeným podnikatelem Redlem, původně pracujícím pro Radovana Krejčíře.

Druhou odstoupivší byla ministryně životního prostředí Alena Hubáčková, která opustila kabinet ze zdravotních důvodů. Během roku řešila například dohodu s Polskem o dole Turów nebo lesní požár v Českém Švýcarsku. Vystřídá ji Petr Hladík, brněnský lidovec, který v roce 2021 nabídku ministerského křesla odmítl.

Průzkum agentury Median pro Český rozhlas ukázal, že v září 2022, čili 11 měsíců od voleb, vládě nedůvěřuje většina společnosti, konkrétně 55 % dotázaných.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

předsednictví

Pro naše předsednictví byli přijati administrativní pracovníci. Kolik jich už bylo propuštěno a kolik jich ještě zbývá? K jakému datu budou všichni odejiti

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Právo na revoluci je lidské právo.” To neřekl Václavák. Vládu zaujme

17:39 „Právo na revoluci je lidské právo.” To neřekl Václavák. Vládu zaujme

Zvyšuje se počet lidí, kteří se nemohou ze své práce uživit. „Jedna miliarda lidí žije ve slamech a …