Je to špatné, pane Sobotko. Babiš se prý sbližuje se Zemanem

02.04.2014 14:04

Na tuzemské politické scéně se formuje silné spojenectví mezi prezidentem republiky Milošem Zemanem a předsedou hnutí ANO a vlivným a mocným podnikatelem Andrejem Babišem. Mají společný zájem v osobě ministerského předsedy a šéfa nejsilnější parlamentní strany ČSSD Bohuslava Sobotky.

Je to špatné, pane Sobotko. Babiš se prý sbližuje se Zemanem
Foto: Filip Ferbie
Popisek: Bohuslav Sobotka
reklama

Zejména pro něj tedy utvoření tandemu Miloše Zemana s Andrejem Babišem bude špatnou zprávou, píše Josef Kopecký ve svém komentáři na stránkách internetového deníku iDnes.cz.

Pro předsedu hnutí ANO je Bohuslav Sobotka mužem, který mu překáží ve výstupu na vrchol mocenské pyramidy. Pro prezidenta Miloše Zemana je zase tradičním nepřítelem z dob jeho první kandidatury na hlavu státu. Prezidentova nechuť jmenovat Bohuslava Sobotku předsedou vlády byla veřejným tajemstvím, připomíná Josef Kopecký.

Prezident republiky vyšel předsedovi hnutí ANO vstříc již před jmenováním vlády, když vymyslel krok, který umožnil nepožadovat Babišovo negativní lustrační osvědčení a přitom zachovat vážnost situace.

Další sbližování naznačují výroky prezidenta v posledních dnech. Na sněmu Starostů a nezávislých se pochvalně vyjádřil směrem k novým hnutím, když je přirovnal k ostruze zabodnuté do boku koně, který trochu zlenivěl, přičemž příměrem s lenivým koněm mířil na zavedené politické strany, připomíná autor. „Kéž by ona ostruha byla zaťata hluboko,“ řekl Miloš Zeman. Jak říká komentátor Kopecký, slova nemířila ke Starostům a nezávislým, ale k Babišovu hnutí ANO.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Mnohem jednoznačněji jsme ovšem mohli prezidentův příklon k ministru státní pokladny vidět z jeho vyjádření, které následovalo poté, co ministerský předseda Sobotka „zjistil“, že ministru Babišovi patří holding Agrofert. Miloš Zeman se Andreje Babiše veřejně zastal, a to téměř totožnou argumentací, jakou zvolil sám ministr financí.

Výzva ministra financí premiérovi, ať ho tedy odvolá, pokud vidí problém, naplno obnažila Sobotkovu bezmoc tváří v tvář momentálnímu koaličnímu partnerovi, píše doslova Josef Kopecký. Odvolání Andreje Babiše by totiž zjevně znamenalo konec koalice, pád vlády a neodvratný politický konec Bohuslava Sobotky.

Novým prvním ministrem by se pak mohl stát Andrej Babiš, nebo by rozhodnutí padlo na předčasné volby, v nichž by ČSSD pravděpodobně dopadla jako v nedávných volbách ODS. Ministerský předseda se pod tlakem okolností sklonil a tím jen veřejně potvrdil svou nemohoucnost.

Pokud vidí problém, měl ho vidět při sestavování vlády, ne až teď, míní autor komentáře. Změna jeho postoje se dá vysvětlit buď rostoucími preferencemi hnutí ANO, nebo vědomím, že své plány v koalici neprosadí, uzavírá Kopecký chmurnou situaci Bohuslava Sobotky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ruský pohled na kauzu Koněv: I u nás víme, že s památníky to může být složité. Ale plánovat kvůli tomu vraždu tří starostů?

19:51 Ruský pohled na kauzu Koněv: I u nás víme, že s památníky to může být složité. Ale plánovat kvůli tomu vraždu tří starostů?

Agent s ricinem. Podle českých médií to je čtyřiatřicetiletý ředitel Ruského střediska vědy a kultur…