Je to teď o tisíc procent lepší než za komunistů. Ptali jsme se advokáta Sokola, zda stát ovládá mafie. Dozvěděli jsme se zajímavé věci

12.08.2014 4:44

Ohrožuje nás mafie, která zprivatizovala spravedlnost, parazituje a prioritou jsou pro ni jen peníze. I tak hovoří zkušený advokát Milan Hulík o části mladé generace soudců, advokátů a exekutorů. Zcela opačný pohled na současnost má známý právník a bývalý ministr vnitra Tomáš Sokol. „Řeči o mafii jsou z okruhu bajek, které se vypráví, protože lidé tomu nerozumí,“ uvedl také Sokol pro ParlamentníListy.cz.

Je to teď o tisíc procent lepší než za komunistů. Ptali jsme se advokáta Sokola, zda stát ovládá mafie. Dozvěděli jsme se zajímavé věci
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Advokát Tomáš Sokol odchází od soudu
reklama

Existují sice spravedliví soudci, ale do popředí se dostávají také ti, pro které jsou prioritou peníze a ne spravedlnost. Jezdí v mercedesech, ztratili cit pro spravedlnost a dělají vše pro své obohacení. Na nebezpečný trend v justici upozornil pro ParlamentníListy.cz advokát Milan Hulík. „Došlo k propojení, jednak z důvodu příslušnosti k jedné generaci a jednak studia na plzeňské právnické fakultě, nějakého jednotícího momentu, který dal tyto lidi dohromady,“ uvedl Hulík.

Rozhovor ParlamentníchListů.cz s advokátem Milanem Hulíkem, který byl předmětem hovoru s Tomášem Sokolem, najdete ZDE

„Oni spolupracují takovým způsobem, že se to projevuje v neprospěch justice. A to může sahat až do těch mafiózních praktik, protože příslušníci této mladé generace, která dostudovala po převratu, zejména v posledních deseti, patnácti letech, se snaží ovládat justici, sami chtějí rozhodovat o tom, kdo bude přijat za soudce, snaží se o přijímání svých souputníků, lidí nejen stejného věku, ale i stejného smýšlení. Jsou to lidé, kteří dávají přednost svým zájmům nad společenskými, kteří klidně budou soudit v rozporu se svým právním vědomím. A právě tito ctižádostiví právníci, kteří chtějí dělat kariéru, se snaží ovládnout justici,“ varoval a doplnil: „Tohle propojení, i s některými advokáty, exekutory, správci konkursní podstaty - to je taková chobotnice. A sama o sobě ještě existuje mafie exekutorů.“ Hulík také upozorňuje na to, že situace je daleko horší než za minulého režimu.

Sokol: Nemám pocit, že by existovala mafie

Propojení soudců, advokátů a exekutorů nebo nástup bezcharakterních lidí do justice ale odmítá právník Tomáš Sokol. „Jak lidem přibývají léta, tak mají pocit, že mladší generace působí jednolitým dojmem. Že jsou nějací. Například, že je generace citově plochá, jednoduchá nebo agresivní. Je to ale po tisíciletí stále stejné,“ reagoval pro ParlamentníListy.cz Sokol.

„Já nemám pocit, že by tady existovala nějaká mafie, tedy nějaká organizace, skupina lidí, kteří o sobě vědí a jdou za nějakým jednotným cílem. Znám řadu kolegů, kteří se chovají úplně stejně jako já v jejich věků. Samozřejmě jsou i takoví, kterým jde výhradně o peníze. Nemyslím si ale, že je to úplně kontraproduktivní,“ dodal bývalý ministr vnitra s tím, že existuje řada právníků, kterým jde o peníze, ale zároveň chtějí odvádět kvalitní práci. „Peníze bych nezapojoval jako argument. Není to tak významné jako téma o tom, jak soudci svou práci dělají. Někteří samozřejmě lépe a jiní hůře, jak už to v každé profesi bývá,“ tvrdí Sokol.

Hulík upozorňuje na údajně katastrofální a zničující ideologii Václava Havla

Chobotnici, která sahá od soudců přes advokáty, exekutory ke správcům konkursní podstaty, živí podle Hulíka nepotrestané viny minulosti. Důvodem údajně může být ideologie Václava Havla. „Ta ideologie sametu, nejsme jako oni, tlusté čáry a tak dále, byla naprosto katastrofální a zničující. On si neuvědomil, že z nepotrestané viny vyrůstá vina potom daleko větší,“ upozornil Hulík. „Nepotrestaný pachatel v trestné činnosti pokračuje a ještě na vyšší úrovni, protože mu stoupne kriminální sebevědomí. Ten systém, který se vytvářel, začal přejímat hodnoty nepotrestaných exponentů minulého režimu, jejich způsob života, jejich filozofii. A mladí lidé mají tendenci kopírovat,“ dodal. I tuhle myšlenku Sokol odmítá: „Jsem přesvědčený o tom, že se to vůbec neprojevilo. Mladá generace si většinově myslí, že si může dělat, co chce. Mám pocit, že u nás to bylo to samé, jen pak někdo narazí. Že by nějak zvlášť mladá generace zvlčila v důsledku toho, že po roce 1989 nedošlo k nějakému drastickému potrestání komunistů? To bych zásadně odmítl.“

Dnes už prý nikdo neví, co byla opoziční smlouva

Advokát Hulík za největší chybu politiky posledních 25 let vidí i opoziční smlouvu mezi Milošem Zemanem a Václavem Klausem. „Ta nastavila laťku pro míru nespravedlnosti v této zemi.“ Advokát Sokol pro změnu pochybuje o tom, zda dnes někdo vůbec ví, co byla opoziční smlouva. „Nadefinujte, co je mladší generace, vezměte jich asi tisícovku a postavte je ke zdi, namiřte na ně kulomet a zeptejte se jich, zda vědí, co je opoziční smlouva a jestli ne, tak je postřílíte. Budete je muset postřílet všechny, protože to nikdo nebude vědět,“ reagoval Sokol. „Že by opoziční smlouva narušila něčí žebříček hodnot a morálku? To si nedovedu ani představit. Podle mého jde o jiné vlivy. O to, jak byli mladí doma vychovávaní, zda se hovořilo doma o tom, že je legitimní krást, protože kdo nekrade, okrádá rodinu, nebo se hovořilo o tom, že se takové věci nedělají,“ dodal.

Sokol: Situace je o tisíc procent lepší než za minulého režimu

Právník Sokol je přesvědčený o tom, že stav současné justice je daleko lepší než za minulého režimu: „Situace je o tisíc procent lepší.“ Sám také tvrdí, že největším problémem justice není nihilismus nebo parazitování na majetku druhých, ale pouze lidský faktor. „Jestliže se soudce nesoustředí, napíše nekvalitní odůvodnění, jestliže mu proces trvá příliš dlouho. Jsou to individuální vady. Že bych dokázal najít nějakou symptomatickou vadu justice jako takové? To nemohu najít,“ uvedl Sokol, který také pro ParlamentníListy.cz zdůvodnil, proč se u nás vlastně o exekutorské a justiční mafii hovoří: „Četl jsem nedávno jeden článek, nevím zda je autentický, ale šlo o vyjádření Cyrila Höschla, že padesát procent populace je na tom intelektuálně tak, že si všechno musí zjednodušit a vysvětlit. Nevím o žádném justičním propojení, které by se dalo nazvat mafií. Samozřejmě existuje nějaký vnitřní duch justice. Padnou například podobné rozsudky, ale to je běžná záležitost. Myslím si, že řeči o mafii jsou z okruhu bajek, které se vypráví, protože lidé tomu nerozumí. Když se v tom vyznáte, tak žádná strašidla nejsou.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pocheho poprava, pohřeb i kremace. Po konci Petříčka se v ČSSD rozpovídali o posledních dnech

14:42 Pocheho poprava, pohřeb i kremace. Po konci Petříčka se v ČSSD rozpovídali o posledních dnech

ČSSD má zvoleno nové vedení, na sjezdu neobstáli představitelé „nové sociální demokracie“ v čele s T…