Je třeba vyslechnout si ukrajinského ministra, říká Luboš Palata k dnešnímu jednání na Slovensku

12.03.2015 12:12 | Zprávy
autor: jav

Dvoudenní schůzka dvanácti středoevropských ministrů zahraničí na Štrbském plese, která má projednat vývoj na Ukrajině, byla též důvodem, proč do studia ČT v ranním vysílání zavítal známý komentátor středoevropského dění Luboš Palata.

Je třeba vyslechnout si ukrajinského ministra, říká Luboš Palata k dnešnímu jednání na Slovensku
Foto: Ministerstvo zahraničních věcí České republiky
Popisek: Petr Drulák

Nejprve pohovořil o vznikající „energetické unii“, kterou zakládají právě středoevropské země, aby bylo zajištěno „více levnějšího plynu“ a nebylo nutné spoléhat pouze na Rusko. „Je to taky plán na to, aby evropské země lépe koordinovaly své energetické politiky,“ vysvětloval novinář. Trochu rozporuplný postoj k ní má podle něj Maďarsko, které nadbíhá Rusku, a má strach, že by mu to toto spojenectví mohlo zhatit.

Důležitý je prý i formát jednání. Sejdou se tam ministři ze skandinávských zemí, pobaltí, zemí střední Evropy, a dokonce dorazí i ministr zahraničí Ukrajiny. Palatovi je proto líto, že za Českou republiku na Štrbské pleso nedorazí ministr Zaorálek, ale pouze jeho náměstek Petr Drulák.

Podle Palaty je opravdu o čem jednat, už proto, že na příští evropské radě se mají projednávat sankce proti Rusku a bude užitečné se na tom dohodnout dopředu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

Projekt E6

Narovinu věříte tomu, že ať by byl u vlády kdokoliv, že by těch 6 zemí stálo o to, aby se do projektu zapojila i ČR? Já myslím, že o nás v EU nestojí. A co říkáte na to, jak se EU čím dál víc štěpí a vytváří se uvnitř ní jakési koalice států? Není to úplně v rozporu s tím, proč EU vznikla?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Najednou tolik útoků na Klempíře. Analytik rozkrývá, co je za tím

8:09 Najednou tolik útoků na Klempíře. Analytik rozkrývá, co je za tím

TÝDEN V MÉDIÍCH Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) vtipně zarámoval vystoupení prezidenta Pe…