Je zákonné uznání Havlových zásluh příliš bezprostřední?

20. 12. 2011 22:55

“Václav Havel se zasloužil o svobodu.“ Pokud s tímto výrokem souhlasí většina poslanců, měl by se brzy objevit ve Sbírce zákonů. Návrh zákona podal premiér Petr Nečas. Podobné pocty se před Havlem dostalo akorát dvěma státníkům – prezidentům Tomáši G. Masarykovi a Edvardu Benešovi. Je však možné posuzovat historii z tak malým odstupem a přiznat někomu zásluhy tak krátce po jeho smrti?

Je zákonné uznání Havlových zásluh příliš bezprostřední?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý prezident ČR Václav Havel

Právě to je největší argument některých zákonodárců. Své pochyby v pondělí vyjádřil místopředseda Senátu Petr Pithart (TOP 09). Rezervovaně se k zákonu staví i komunisté. “Bylo by to bezprostředně po jeho smrti, kdy je to neobjektivní. Politické hodnocení je moc předčasné,“ uvedl místopředseda strany Jiří Dolejš v dnešních Událostech komentářích. Jak se komunistický klub k problému postaví však zatím odmítl definitivně říct.

Není přitom překvapující, že komunisté mají s přiznáním Havlových zásluh větší problém než ostatní strany. Přestože Dolejš několikrát zopakoval, že jeho strana, byť krajně levicová, zastává demokratické hodnoty, zůstávají poslanci KSČM poměrně kritičtí k exprezidentově osobnosti. “Václav Havel je symbolem změn po roce 1989. Je ale otázka, zda je výstižným symbolem pro většinu lidí,“ uvedl Dolejš. Dodal, že některé jeho politické kroky – jako připoutání republiky k NATO – považuje za sporné.

Definice hodnot

“Někde jsme s ním samozřejmě nesouhlasili ani my, ale v prvé řadě to byl bojovník za lidská práva, demokracii a svobodu. A takové hodnoty by měly být společné všem demokratickým stranám,“ polemizoval s Dolejšem ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). “Havel dal naší zemi základní hodnoty, proto si takový zákon zaslouží. Vedle Masaryka je to jediný světový ideový vůdce, kterého Česká republika světu dala“ uvedl ministr. Dodal, že v postmoderní době, kdy se spousta věcí relativizuje, je dvojnásob důležité definovat si principy, které budeme všeobecně uznávat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: qot

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nuly! Novináři, politici a lidé za počítačem. Zeman před 17. listopadem rozdával rány

22:02 Nuly! Novináři, politici a lidé za počítačem. Zeman před 17. listopadem rozdával rány

Jako již každý čtvrtek, ani dnes nebyli diváci TV Barrandov ochuzeni o názory prezidenta Miloše Zema…