Jedeme na beerfest do Mnichova, chceme okamžitě testovat, řádil Babiš ve sněmovně. Jenže je to úplně jinak...

18. 9. 2020 9:01

Premiér Andrej Babiš (ANO) zase jednou neříkal pravdu. Tentokrát před poslanci. Ve Sněmovně si stěžoval, že se lidé nechávají testovat, aby mohli odjet na mnichovský pivní festival Oktoberfest. Ten je však zrušený.

Jedeme na beerfest do Mnichova, chceme okamžitě testovat, řádil Babiš ve sněmovně. Jenže je to úplně jinak...
Foto: reprofoto: FCB Andreje Babiše
Popisek: Andrej Babiš.
reklama

Na počátku epidemie předseda české vlády Andrej Babiš stanul před kamerami a prohlásil, že jako premiér nese plnou odpovědnost za její zvládnutí. Když dnes především pravicoví opoziční politici Babišovi připomínají jeho vlastní slova, šéf hnutí ANO se zlobí, že se neustále mluví jen o nemoci covid-19. K obavám z narůstajícího počtu diagnostikovaných podle Babiše není důvod, protože v Česku se hodně testuje, podle premiéra víc než v řadě jiných zemí EU, takže je logické, že se častěji objevují i nositele viru.

Jenže realita je jiná. Server Novinky.cz upozornil, že zatímco v Lucembursku bylo minulý týden otestováno při přepočtu na 100 tisíc obyvatel asi 8 tisíc lidí. V Česku to při stejných parametrech vychází jen na 640. A i tak ministr zdravotnictví Adam Vojtěch prohlašuje, že jsou čeští hygienici přetížení. Babiš tedy o masivním testování v Česku neříká pravdu.

A to není jediný případ, kdy Babiš sahá k informacím, které se nezakládají na pravdě. Ve Sněmovně se Babiš rozčiloval, že systém testování přetěžují samoplátci, kteří ani nemusí mít žádné příznaky, ale chtějí mít v ruce papír, že jsou covid negativní. Třeba proto, aby mohli vyrazit na německý pivní festival Oktoberfest.

„Kolikrát tam přijdou lidi a říkají‚ jedeme na beerfest do Mnichova a okamžitě chceme testovat‘," řekl ve Sněmovně ve čtvrtek. Na jeho slova upozornil server Echo24.cz. Samoplárci představují asi 40 procent z celkového počtu otestovaných lidí.

Jenže pivní slavnosti byly letos zrušeny.

K tomu, aby samoplátci pečlivě zvažovali, zda na test jít či nejít, vyzýval i ministr zdravotnictví za hnutí ANO Adam Vojtěch.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec lhal. Takhle už ne! Kauza Prymula nabrala směrem k ČT obrátky

12:53 Moravec lhal. Takhle už ne! Kauza Prymula nabrala směrem k ČT obrátky

Václav Moravec ve svém pořadu tvrdil, že na vyšehradské schůzce byl i náměstek VZP Šmehlík. Ten to p…