Jeden detektiv od Šlachty spáchal sebevraždu, druhý sedí na Mírově. Zjistili jsme více, jak to chodí u ÚOOZ

27.03.2016 10:58 | Zprávy

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, elitní vyšetřovací orgán, vedený již téměř deset let plukovníkem Robertem Šlachtou, patří k nejviditelnějším policejním útvarům v zemi. V poslední době se však čím dál častěji objevují informace, které hrdinský obraz, vytvářený plukovníkem Šlachtou, zpochybňují. Policejní inspekce šetří svědectví detektiva Stanislava Švabenského, natočené před tím, než spáchal sebevraždu. A teď se objevil případ jiného detektiva, kterého velmi podobné okolnosti dostaly za mříže. ParlamentníListy.cz přinášejí svědectví o tom, jak to ve Šlachtově útvaru chodí.

Jeden detektiv od Šlachty spáchal sebevraždu, druhý sedí na Mírově. Zjistili jsme více, jak to chodí u ÚOOZ
Foto: Hans Štembera
Popisek: Robert Šlachta, šéf ÚOOZ

Marian Hanák býval elitním detektivem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Nyní si odpykává osmiletý trest v jedné ze dvou nejtvrdších věznic v České republice, kde často končí lidé, na kterých jako policista pracoval. Jeho případ se částečně kryje, především lidmi z podsvětí, kteří proti Hanákovi vypovídali, s jinou kauzou detektiva Stanislava Švábenského. Ten vloni, poté co byl odsouzen k jen o něco nižšímu trestu než Hanák, spáchal sebevraždu. Před tímto skutkem ale natočil šestihodinové video, ve kterém popisuje, jak to v elitních policejních složkách chodí, a jak je snadné být vmanipulován na druhou stranu a být označen za zločince.

O Marianu Hanákovi jdou v kuloárech bezpečnostních složek různé zvěsti. Nelze z nich nyní jednoznačně určit, která z nich je pravá a vypovídá o reálném životě policisty, který pracoval v utajení v podsvětí a jako operativec získával informace o té nejzávažnější trestné činnosti. Z těchto příběhů ale jednoznačně vyplývá, že nic není černobílé, a vinni mohou být i jiní příslušníci ozbrojených složek a ti si přitom na rozdíl od Hanáka užívají svobody.

Marian Hanák byl odsouzen za to, že se měl dopouštět zneužívání pravomoci veřejného činitele a přijmout úplatek. Důležité bylo svědectví jeho bývalého informátora Jana Švédíka, který sám skončil za mřížemi, ale i dalších lidí z podsvětí, se kterými přicházel do styku v rámci své práce. Když se nějaký čas po odchodu od policie dozvěděl, z čeho je podezírán, v obavách o život utekl na Slovensko. Tam jej ale detektivové našli. Hanák byl pak do České republiky vydán kvůli podezření z trestného činu krácení daně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

policie , Šlachta , ÚOOZ , Marian Hanák

autor: Jaroslav Šťastný

Andrej Babiš byl položen dotaz

Na co podle vás tak strašně potřebujeme Ukrajince?

A jste nebo nejste pro jejich zařazení do českého sociálního sytému? Jaké konkrétní dávky by jim dávalo ANO, kdybyste byli ve vládě? A komu? Všem Ukrajincům?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Havel jim udělil milost. Pravda o únosu letadla z majora Zemana

5:30 Havel jim udělil milost. Pravda o únosu letadla z majora Zemana

PO STOPÁCH MAJORA ZEMANA Díl Mimikry ze seriálu 30 případů majora Zemana se proslavil písní Bič boží…