Jeden dodnes běhá po svobodě... Diváci jásají nad filmem ČT Metanol. A objevují se nevídané informace o smrtící kauze

30.04.2018 9:44

V poslední době silně kritizovaná Česká televize si připsala velký úspěch. Za obrovského zájmu diváků odvysílala dvoudílný film Metanol mladé české scenáristky Lenky Szántó. Od kauzy pančovaného alkoholu, který otrávil 117 lidí, 48 z nich zabil a mnohým přisoudil doživotní následky, uplyne letos v září již šest let. První i druhý díl filmu opanoval televizní divácké žebříčky, vidělo je 1,35, respektive 1,2 milionu lidí. Zároveň se staly nejpřehrávanějšími pořady na internetovém portálu České televize, kde nasbíraly dalších téměř půl milionu přehrání. Událost, která zničila životy mnoha českých rodin, ve společnosti stále silně rezonuje.

Jeden dodnes běhá po svobodě... Diváci jásají nad filmem ČT Metanol. A objevují se nevídané informace o smrtící kauze
Foto: hns
Popisek: Metylalkohol, ilustrační koláž

Kriminální drama Metanol scenáristky Lenky Szántó, popisující hlavní kriminální kauzu léta 2012, rozvířilo stojaté vody veřejnoprávní televize. Film se setkal s nebývalým diváckým ohlasem a na serveru CSFD.cz jej diváci aktuálně hodnotí 83 procenty, což je pro televizní filmovou tvorbu hodnota téměř nevídaná. Metanolovou aféru pamatuje téměř každý, stejně jako její praktické následky, tj. nejprve dočasnou prohibici a po ní následující zpřísnění podmínek prodeje tvrdého alkoholu. 

Anketa

ČT odvysílala úspěšný film Metanol. Myslíte si, že stát ošetřil věci tak, aby se ,,Metanolová aféra" už nemohla opakovat?

4%
96%
hlasovalo: 3185 lidí

Oba dva díly filmu k přehrání ZDE

Režisérka scénář k filmu psala na dálku, již šest let totiž žije s manželem, blízkovýchodním reportérem České televize Jakubem Szántó, v Izraeli. O čem je pro režisérku kauza metanol? „O tom, když se spojí hamižnost, touha po mamonu a lidská hloupost. To se spojilo v jednom člověku, a tak to začalo,“ shrnula nedávno pro DVTV scenáristka Szántó. „Ti míchači, kteří nalili metanol do etanolu, si prostě mysleli, že když se čistý alkohol používá v léčbě otravy metanolem, že když to namíchají půl na půl, tak se nikomu nic nestane,“ dodala Szántó na adresu dvou hlavních aktérů metanolové kauzy, Rudolfa Fiana a Tomáše Křepely, kteří za své skutky dostali doživotí. 

Jak se s následky tragédie vyrovnávají členové postižených rodin? „Ti dva, o kterých mluvím, dostali doživotní tresty, takže ty rodiny nějakou satisfakci cítí. Ti, kteří o někoho přišli, trpí jako každá jiná rodina, která někoho ztratí,“ odpověděla Szántó. Na otázku, jak moc se autorka vzhledem k televiznímu formátu musela vzdálit realitě, odvětila Szántó: „Snažili jsme se to pojmout tak, jak říká Hemingway, tedy že literatura by měla být pravdivější než pravda.“ Nejextrémnější skutky jsou ve filmu zachyceny striktně podle pravdy. Například situace, kdy manželka první oběti zemře, jelikož na žal také vypije pančovaný alkohol. „Ano, oni pili spolu. Ona ve chvíli, kdy jí manžel zemřel, už byla přiotrávená, a pak se dorazila,“ potvrdila smutnou skutečnost Szántó. 

Ne všichni ale udělené tresty v metanolové kauze považují za dostatečné. „V Havířově byl stánek, kde pravděpodobně umřelo asi nejvíce lidí a tam ještě není rozsudek pravomocný. Takže tam chodí ti pozůstalí a potkávají toho člověka, který jim to prodal,“ řekla Szántó. A proč hlavní aktéři kauzy pokračovali v distribuci pančovaného alkoholu i v době, kdy už se vědělo, že je nebezpečný? „Mamon. Ten člověk, který to namíchal, na tom vydělal desítky tisíc. Ne takovou částku, která by vůbec byla srovnatelná s tím počtem mrtvých a šíří té kauzy. Nicméně kdo na tom vydělával nejlépe jsou výrobci alkoholu, kteří vzali tu lihovou směs s tím metanolem, naředili ho vodou a tresťmi a prodávali například jako tuzemák,“ vysvětlila Szántó.

K filmu se vyjadřují i osobnosti veřejného života. Exposlanec za hnutí ANO Bohuslav Chalupa na svém Facebooku napsal: „Metanol lze chápat i jako jistou alegorii uplatnitelnou i na oblast mezinárodní politiky – blbec (skupina blbců) dostane nápad a celý svět se ocitá na pokraji jaderného Armagedonu.“

Film ale potěšil i některé zavilé kritiky České televize. Na serveru ČSFD se o počinu takto vyjadřuje diskutér s přezdívkou Malarkey: „Vlastně je film spíš na čtyři hvězdičky, ale pátou jsem se nakonec rozhodl dát za to dokonalé souznění scénáristů, režisérky, kameramana, tvůrce hudby a samozřejmě i ne příliš okoukaných herců, což vlastně filmu jde k plusu. Osobně jsem ale byl překvapený, že za tímto stojí samotná Česká televize. Námět je totiž geniální. Sám si moc dobře pamatuju celou tu metanolovou aféru a dodnes na ní vzpomínám. Nikdy jsem se ale uceleně nedozvěděl, jak to vlastně s tím pančováním bylo. No a tady to mám krásně a na čisto. V prvním díle z pohledu obviněných a v druhém díle z pohledu vyšetřovatelů. Klobouk dolů Česká televize! Vydala jsi do světa jeden z nejlepších českých filmů za poslední roky.“

Divák s přezdívkou Enšpígl ohodnotil snímek čtyřmi hvězdami: „Tady Česká televize trefila bingo svým námětem a bohudík svým zpracováním nic nezprasila, takže divácké koncese pro jednou byly kvalitně investovány.“

O filmu se pro portál iROZHLAS.cz rozpovídal i Roman Kafka, někdejší žalobce v případu metanolové kauzy a zároveň i odborný poradce, který pomáhal snímku na svět. „Film je mým velkým koníčkem a musím ocenit velkorysost a kvalitu, kterou nelehkému zpracování rozsáhlé materie televize dala. Myslím, že za výsledný produkt by se nemusely stydět ani televize typu HBO nebo Netflix, je to moderní televizní dílo. Zejména první díl je velmi strhující a syrový,“ řekl o snímku Kafka. „Tvůrci se snažili popsat nuance policejní práce i práce státních zástupců, jejich dialogy, vnitřní monology, jejich řeč a terminologii, a přispěli tak k přesvědčivosti díla,“ dodává ke kvalitě snímku někdejší státní zástupce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mak

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dvojjazyčné politické školení po osmdesáti letech. Martin Koller primátoru Hřibovi poradil, co má s celou „havlérkou“ spáchat nyní

20:46 Dvojjazyčné politické školení po osmdesáti letech. Martin Koller primátoru Hřibovi poradil, co má s celou „havlérkou“ spáchat nyní

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA Martin Koller utrpěl v minulém týdnu opravdu nevšední zážitek- dvojj…