Jeden místopředseda stačí, prosazoval Kubera. Nečas si prosadil svou

04.11.2012 15:15

Po sobotním projevu, který i v devět večer dokázal delegáty rozproudit, na sebe na kongresu ODS opět upozornil teplický senátor Jaroslav Kubera. Tentokrát při jednání lobboval za minimalistickou podobu předsednictva strany. Nakonec však nebyl vyslyšen a po urgenci předsedy strany Petra Nečase byl zachován dosavadní počet členů stranického vedení.

Jeden místopředseda stačí, prosazoval Kubera. Nečas si prosadil svou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jaroslav Kubera
reklama

Ještě před hlasováním o místopředsedech ODS bylo nutné vyřešit otázku, kolik místopředsedů vlastně má být voleno. Počet řadových místopředsedů se mezi občanskými demokraty sice dlouhodobě ustálil na čtyřech, přesto bylo nutné jej odhlasovat.

Celou volbou vedení strany provázel delegáty poslanec Jan Vidím. Nyní volitele vyzval, aby předložili své návrhy na počet místopředsedů. Z pravé části pléna vystřelila ruka, kterou Vidím z pódia neomylně ztotožnil s předsedou senátorského klubu Jaroslavem Kuberou.

Ten je znám svým razantním odporem proti personální rozbujelosti stranického vedení, proto mnozí tušili, kam bude jeho názor směřovat. Vidím senátora požádal, aby přešel k mikrofonu, ovšem v odpověď se mu ozvalo: „Není třeba. Jeden,“ přednesl Kubera svůj návrh na počet místopředsedů.

Méně místopředsedů, méně kuloárních dohod

Ten snahu o zeštíhlení stranického vedení naznačil už v sobotu v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz „Moje ideální představa je, aby byl místopředseda jen jeden, ale to je nereálné. Budu se snažit, aby ten počet místopředsedů byl alespoň snížen, protože s tím by se snížil i počet kuloárových dohod,“ uvedl.

Mezi delegáty následovala po jeho stručném návrhu směs překvapení a pobavení. Následně si vzal slovo předseda strany Petr Nečas a požádal delegáty, aby nepodlehli populistickým svodům a nespěchali se snižováním počtu místopředsedů. Současní čtyři jsou podle něj optimálním počtem. „Věřte mi, jako člověku, který v předsednictvu působí dlouhé roky, že tam skutečně je každý mozek užitečný,“ sdělil delegátům. „Víc hlav, víc ví,“ dodal.

Po něm přednesl svůj návrh od stolu ještě europoslanec a neúspěšný kandidát na prvního místopředsedu Hynek Fajmon, který by zredukoval počet poslanců na dva. Další návrh padl od stolu pražské organizace, kde jeden z delegátů propagoval, aby byl počet místopředsedů dokonce zvýšen na pět.

Když se poté hlasovalo o jednotlivých návrzích, získala Kuberova masivní redukce stranického vedení podporu 71 delegátů. Návrh na navýšení místopředsednického počtu získal deset sympatizantů. Většina z šesti stovek delegátů však podpořila zachování současného počtu a mohlo se začít volit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Východ, nebo Západ? Lidé poslali Fialu z ODS... Jinam

12:36 Východ, nebo Západ? Lidé poslali Fialu z ODS... Jinam

Petr Fiala na Facebooku varoval, aby se z Česka nestala nevzdělaná východní kolonie, která by byla „…