Jeden z nejbohatších mužů planety se dostal do sporu s Trumpem. Téma je nečekané

25. 2. 2017 7:15

O škodlivosti či naopak prospěšnosti očkování se vedou spory v odborné i laické veřejnosti. Objevují se hlasy, že očkování může způsobovat autismus. Tuto tezi podpořil i Donald Trump. Naopak Bill Gates v rozhovoru pro německý magazín Spiegel jednoznačně očkování podporuje.

Jeden z nejbohatších mužů planety se dostal do sporu s Trumpem. Téma je nečekané
Foto: Jovanmandic
Popisek: Očkování dítěte
reklama

Gates tvrdí, že celosvětová epidemie by mohla v příštích deseti až patnácti letech způsobit smrt až třiceti milionů lidí. „To, že v posledních letech se nic tak katastrofického nestalo, neznamená, že to nepřijde v blízké budoucnosti. A my nyní skutečně na příchod pandemie připraveni nejsme. I když je samozřejmě obtížné určit pravděpodobnost vypuknutí přírodní epidemie či epidemie vyvolané biologickou zbraní, tak rozhodně není nulová,“ tvrdí.

Jedním z důvodu nepřipravenosti světa na případný příchod celosvětové epidemie je podle Gatese krátká paměť lidstva. „Když někomu řeknete, že po první světové válce došlo k epidemii, která zabila víc lidí než samotná látka, tak vám lidi nevěří. Nyní je riziko ještě vyšší, protože lidé běžně cestují po celém světě a infekce se může šířit mnohem rychleji,“ konstatuje Gates s tím, že zatímco riziko jaderné války a změn klimatu bereme vážně, v případě epidemie nikoli.

Jak Gates tvrdí, na epidemii nejsou dobře pripraveny dokonce ani Spojené státy. „Tohle navíc musí být globální záležitost a očkování má v této snaze klíčovou roli. Mnoho lidí je k očkování skeptických, ale kdyby vypukla epidemie, jistě by si uvědomili jejich zázračnou sílu. Díky očkování jsme vymýtili pravé neštovice zcela a dětskou obrnu skoro úplně. To je přece skutečný zázrak a ještě větší než u antibiotik. Lživá tvrzení o škodlivosti očkování už byla vyvrácena, byť někteří lidé jim stále věří,“ uvádí Gates.

Spiegel v tomto bodě rozhovoru připomíná, že prezident Trump opakovaně tvrdil, že očkování může způsobovat autismus a dokonce se i setkal s hlavním zastáncem této teorie Andrewem Wakerfieldem. „V prosinci jsem už měl možnost se s panem prezidentem setkat a vysvětlit mu podstatu očkování a jeho pozitivních účinků, říká Gates, jehož nadace posílá ročně desítky milionů dolarů právě i na očkování.

Redaktor Spiegelu však kontruje tím, že jeho „přímluva za očkování“ patrně na Trumpa neudělala příliš velký dojem, protože po svém zvolení hovořil o nutné revizi vlivu očkování na vznik autismu. „Trumpova administrativa však v tomto směru nepodnikla nic oficiálního. V nejhorším případě vznikne nějaká komise, která ovšem stejně dojde přesně k tomu, co je již známé. Autismus očkování opravdu nezpůsobuje,“ uzavírá Gates.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

20:47 Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

Senioři starší 80 let, kteří si přejí být očkováni proti covidu, se tento pátek registrovali do vlád…