Jeden z nejbohatších mužů planety se dostal do sporu s Trumpem. Téma je nečekané

25.02.2017 7:15

O škodlivosti či naopak prospěšnosti očkování se vedou spory v odborné i laické veřejnosti. Objevují se hlasy, že očkování může způsobovat autismus. Tuto tezi podpořil i Donald Trump. Naopak Bill Gates v rozhovoru pro německý magazín Spiegel jednoznačně očkování podporuje.

Jeden z nejbohatších mužů planety se dostal do sporu s Trumpem. Téma je nečekané
Foto: Jovanmandic
Popisek: Očkování dítěte

Gates tvrdí, že celosvětová epidemie by mohla v příštích deseti až patnácti letech způsobit smrt až třiceti milionů lidí. „To, že v posledních letech se nic tak katastrofického nestalo, neznamená, že to nepřijde v blízké budoucnosti. A my nyní skutečně na příchod pandemie připraveni nejsme. I když je samozřejmě obtížné určit pravděpodobnost vypuknutí přírodní epidemie či epidemie vyvolané biologickou zbraní, tak rozhodně není nulová,“ tvrdí.

Jedním z důvodu nepřipravenosti světa na případný příchod celosvětové epidemie je podle Gatese krátká paměť lidstva. „Když někomu řeknete, že po první světové válce došlo k epidemii, která zabila víc lidí než samotná látka, tak vám lidi nevěří. Nyní je riziko ještě vyšší, protože lidé běžně cestují po celém světě a infekce se může šířit mnohem rychleji,“ konstatuje Gates s tím, že zatímco riziko jaderné války a změn klimatu bereme vážně, v případě epidemie nikoli.

Jak Gates tvrdí, na epidemii nejsou dobře pripraveny dokonce ani Spojené státy. „Tohle navíc musí být globální záležitost a očkování má v této snaze klíčovou roli. Mnoho lidí je k očkování skeptických, ale kdyby vypukla epidemie, jistě by si uvědomili jejich zázračnou sílu. Díky očkování jsme vymýtili pravé neštovice zcela a dětskou obrnu skoro úplně. To je přece skutečný zázrak a ještě větší než u antibiotik. Lživá tvrzení o škodlivosti očkování už byla vyvrácena, byť někteří lidé jim stále věří,“ uvádí Gates.

Spiegel v tomto bodě rozhovoru připomíná, že prezident Trump opakovaně tvrdil, že očkování může způsobovat autismus a dokonce se i setkal s hlavním zastáncem této teorie Andrewem Wakerfieldem. „V prosinci jsem už měl možnost se s panem prezidentem setkat a vysvětlit mu podstatu očkování a jeho pozitivních účinků, říká Gates, jehož nadace posílá ročně desítky milionů dolarů právě i na očkování.

Redaktor Spiegelu však kontruje tím, že jeho „přímluva za očkování“ patrně na Trumpa neudělala příliš velký dojem, protože po svém zvolení hovořil o nutné revizi vlivu očkování na vznik autismu. „Trumpova administrativa však v tomto směru nepodnikla nic oficiálního. V nejhorším případě vznikne nějaká komise, která ovšem stejně dojde přesně k tomu, co je již známé. Autismus očkování opravdu nezpůsobuje,“ uzavírá Gates.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nářez. Novotný laškoval s Hřibem, odmítl post primátora a chtěl 50 milionů od Prahy. A je toho víc. Kongres ODS, Pospíšil, Kubera

22:02 Nářez. Novotný laškoval s Hřibem, odmítl post primátora a chtěl 50 milionů od Prahy. A je toho víc. Kongres ODS, Pospíšil, Kubera

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se tentokrát se svou talkshow Kobereček vydal do pražských Řep…