Jedenáct cik*nů minus: Piráti u policie uspěli s trestním oznámením

17.02.2021 14:08

Pirátská poslankyně Olga Richterová informovala, že policie začala vyšetřovat dva muže za rasistické výroky na adresu Romů, kteří uhořeli při tragickém požáru v panelovém domě v Bohumíně v srpnu minulého roku. „Slova mohou ubližovat. Policie nám v tom dala za pravdu a začala vyšetřovat dva muže, na které jsem spolu s organizací Romea podala trestní oznámení,“ pochlubila se Richterová. Po požáru se objevily komentáře, kde se psalo například o „grilovačce cikánů.“

Jedenáct cik*nů minus: Piráti u policie uspěli s trestním oznámením
Foto: Česká pirátská strana
Popisek: Olga Richterová

Rasistický článek s titulkem „Jedenáct cikánů minus. Něco uhořelo a něco vyskákalo z oken“, se objevil den po požáru na serveru VlasteneckéNoviny.cz. V perexu článku autor schvaloval smrt 11 lidí, mezi kterými byly i tři děti. Šest lidí uhořelo přímo v bytě, pět zemřelo po zoufalém výskoku z 11. patra.

Anketa

Skončí letošní ,,covidová zima" celonárodní tragédií?

76%
24%
hlasovalo: 5468 lidí

„Požár v panelovém domě v Bohumíně ubral jedenáct kusů cikánů z povrchu zemského. Podle očitých svědků se cikáni snažili holý život zachránit skokem z okna (11 patro, tak byli to cikáni, takže rozum nehledejme), na místě zasahovalo hned několik jednotek hasičů,“ napsal autor a pobouřil veřejnost a mnohé politiky.

Trestní oznámení na autory článku podala pirátka Olga Richterová spolu s organizací Romea. „Slova mohou ubližovat, a navíc být skutečně nebezpečná ve svých důsledcích! Policie nám v tom dala za pravdu a začala vyšetřovat dva muže kvůli hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny,“ napsala poslankyně na facebooku.

„Patrně si tuto smutnou událost, při které loni v létě zemřelo 11 lidí včetně dětí, také vybavíte. Byla to velká tragédie. O to horší je, že mnozí radikálové tento čin oslavovali a veřejně uváděli, že šlo o grilovačku cikánů, a že jejich smrt je našim štěstím. V textech se zmiňovali o cikánských mláďatech a že něco vyskákalo ven,“ neskrývala rozčarování Richterová s tím, že analytický tým Pirátů proto připravil trestní oznámení.

Richterová upozorňuje, že i nenávist šířená slovně je velmi nebezpečná. „Může totiž přecházet ve fyzické projevy nenávisti ve světě mimo internet a radikalizovat společnost. Je proto důležité, aby podobné trestné činy nezůstávaly bez povšimnutí. I proto děkuji policii za její práci,“ chválí policii Richterová.

„Bez ohledu na rasu nebo vyznání totiž nikdy nezapomínejme, že jsme všichni v první řadě lidmi,“ dodala pirátská poslankyně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jma

Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

90. léta? Kradlo se, až se hory zelenaly a krucifixy bledly. Je tu další dobrodružství kriminalistiky

13:50 90. léta? Kradlo se, až se hory zelenaly a krucifixy bledly. Je tu další dobrodružství kriminalistiky

DOBRODRUŽSTVÍ KRIMINALISTIKY ROBERTA ŠLACHTY (VII. díl) Na oddělení kriminální služby probíhaly, tak…