Jediný muslimský senátor: Za rostoucí nesnášenlivost mohou neřešené sociální problémy

16.01.2015 13:02

Jediným muslimským senátorem je v naší zemi Hassan Mezian (ČSSD), který pochází ze Sýrie. Sám se s negativními reakcemi na svůj původ setkává jen minimálně. A prý jich nepřibylo ani v posledních letech, kdy v Česku narůstá islamofobie a strany jako Úsvit na xenofobní rétorice stavějí svůj program.

Jediný muslimský senátor:  Za rostoucí nesnášenlivost mohou neřešené sociální problémy
Foto: Archiv
Popisek: Modlící se muslimové v mešitě

Podle pátečních Hospodářských novin se sedmašedesátiletý lékař Mezian už ani necítí být Syřanem, protože v naší zemi žije už bezmála padesát let. "Jsem prostě věřící. Věřím v Boha a konání dobra. To je morální kodex všech náboženství,“ říká ke svému vztahu k islámu.

K islamofobii není v Česku moc důvodů

Rozmach islamofobie a xenofobie v ČR přesto sleduje se znepokojením. "Je to populismem uměle vytvářené napětí. V Česku k tomu není moc důvodů. Většina muslimů jsou lékaři, právníci nebo obchodníci. Prezentují se svou prací, ne svým náboženstvím,“ řekl listu.

Podle jeho názoru je narůstající nesnášenlivost důsledkem špatně řešených sociálních problémů. Když se totiž lidé začnou obávat nezaměstnanosti nebo ztráty domova, začíná se hledat snadný viník. "Je to jako v medicíně. Když nedokážou problém řešit lékaři, pacient půjde k léčiteli,“ vysvětlil.

Podle něj je i zbytečná obava z toho, že každý uprchlík před válečným konfliktem chce emigrovat. Podle Meziana se většina z nich chce vrátit domů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tohle si přečtěte! Premiér ho nemůže ani cejtit, bude zase vyvádět a bude opět na*ranej..." Kalousek se před pár dny vyjádřil na adresu Babiše a my získali nečekané svědectví

18:04 „Tohle si přečtěte! Premiér ho nemůže ani cejtit, bude zase vyvádět a bude opět na*ranej..." Kalousek se před pár dny vyjádřil na adresu Babiše a my získali nečekané svědectví

Vše začalo zhruba před čtyřmi lety, kdy se oba výrazní politici vsadili o astronomických deset milio…