Jedna nula pro Ševčíka. Ale odpůrci se už šikují

05.04.2023 16:28

Akademický senát Národohospodářské fakulty VŠE neodvolal děkana Miroslava Ševčíka. Hlasování o odvolání děkana prosadil rektor VŠE Petr Dvořák, Ševčík podle něj poškozuje svými aktivitami dobré jméno školy. Proti Ševčíkově odvolání hlasovalo šest z devíti senátorů. Dvořák již dříve uvedl, že v případě neodvolání Ševčíka senátem Národohospodářské fakulty se obrátí na akademický senát celé školy.

Jedna nula pro Ševčíka. Ale odpůrci se už šikují
Foto: Screen Prima CNN News
Popisek: Ekonom Miroslav Ševčík ve vysílání Prima CNN News

Anketa

Chcete, aby byl Andrej Babiš znovu premiérem?

77%
hlasovalo: 34613 lidí
Ševčík je dlouhodobě kritizován za svá vystoupení na proticovidových a protivládních demonstracích v posledních letech, zejména za to, že byl přítomen při potyčce s policií na poslední demonstraci před budovou Národního muzea 11. března. Pár dní po demonstraci začal rektor Petr Dvořák aktivně řešit Ševčíkovo odvolání kvůli poškozování dobrého jména VŠE. Právě to kritizují členové akademického senátu Národohospodářské fakulty.

„Myslím si, že se pan rektor mýlí, a abych byl přesný, mýlí se vedení VŠE. 11. března se nestalo vůbec nic, proč by měl být pan děkan odvolán. Byl na části povolené demonstrace, je to jeho garantované právo. Vedení se vydalo cestou perzekuce,“ uvedl místopředseda senátu Jan Vondráček podle informací serveru Irozhlas.cz.

Podle některých členů senátu jde ze strany rektora o omezování svobody na univerzitě. To ale Dvořák odmítá. „Z mé strany nejde o žádné omezování akademických svobod či práva na názor. Nikdy jsem mu (Ševčíkovi) nezakazoval, aby své názory na akademické půdě předkládal, přestože mi přijdou kontroverzní. (...) Jako rektor se ale proti tomu, aby bylo poškozováno dobré jméno školy musím vymezit,“ uvedl Dvořák s tím, že Ševčíkovo veřejné vystupování mu vadí dlouhodobě a nejde jen o zmíněnou březnovou demonstraci.

Fakultní senát ve středu na zasedání po téměř dvouhodinovém jednání Ševčíka ve funkci podržel. V tajné volbě se proti návrhu Ševčíkova odvolání postavilo šest senátorů, pro byli pouze dva a jeden se zdržel. 

„Mám pocit, že fakultní senát se vžil do role obhájce pana děkana. Obhajujete něco, co nevím, jestli byste sami dokázali říct nebo udělat. Chcete hájit pana děkana za každou cenu, ale měli byste primárně chránit zájem fakulty,“ uvedl Dvořák pro ČTK. 

Ševčík dle svých slov snahu o odvolání nechápe a sám z funkce odstoupit nehodlá. „Ničeho jsem se nedopustil, nikam jsem se nedobýval, žádnou vlajku jsem nestrhával,“ uvedl Ševčík k incidentu před Národním muzeem a odmítl, že by poškozoval dobré jméno VŠE.

Rozhodnutí o neodvolání Ševčíka je podle novináře Luďka Staňka úsměvné. „Hahahaha. Klauni.,“ uvedl stručně Staněk.

Podle spolupracovníka časopisu Reflex Jiřího Štefka sice Ševčík vyhrál první kolo, ale čeká ho ještě další. „1:0 pro kočkodana. Slušně to tam pan Májáček má pod palcem. Jsem zvědav co Akademický senát celé univerzity,“ uvedl Štefek.

Rektor VŠE Petr Dvořák již dříve avizoval, že se v případě očekávaného odmítnutí návrhu fakultním senátem obrátí na akademický senát celé VŠE, kde nemá Ševčík takové vazby a jeho odvolání je proto pravděpodobnější.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Dotaz, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusesuchdolak , 05.04.2023 18:19:16
Co takhle odvolat Dvořáka? Jen zhoršuje pohled normálních lidí na akademickou půdu.

|  8 |  0

Další články z rubriky

Tvrdé. „Spodina“ se mstí Vášáryové její vlastní cestou

8:09 Tvrdé. „Spodina“ se mstí Vášáryové její vlastní cestou

Poté, co na Slovensku zvítězil Robert Fico a jeho SMER, komentovala výsledky herečka a politička Mag…