Jednací řád Sněmovny se možná změní. Co by mohlo být jinak?

15.12.2018 20:58

K návrhu na rozšíření časového prostoru pro sněmovní schvalování zákonů, urychlení schvalování většiny mezinárodních smluv a zjednodušení projednávání některých zpráv v dolní parlamentní komoře by se vláda měla postavit neutrálně. Podle podkladů pro pondělní schůzi kabinet k novele předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO) uvede, že uznává autonomii zákonodárného sboru ve věcech jeho vnitřního fungování.

Jednací řád Sněmovny se možná změní. Co by mohlo být jinak?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Začala řádná prosincová schůze sněmovny. Na programu by měla mít i zdanění církevních restitucí

Předloha upravuje také například procedurální veta, která mohou uplatnit poslanecké kluby nebo skupiny poslanců, napsala ČTK.

Navrhované úpravy jednacího řádu označil Vondráček za kompromis, jenž vzešel z jednání pracovní skupiny složené mimo jiné ze zástupců všech frakcí a sněmovních legislativců. Měly by vést podle něho k efektivnějšímu jednání dolní paramentní komory.

Zákony by Sněmovna mohla schvalovat podle novely o středách celý jednací den do 19:00, nikoli do 14:00, jak stanoví nynější jednací řád. O pátcích novela čas pro závěrečná čtení předloh nemění. Mezinárodní smlouvy by mohla dolní komora schvalovat zrychleně už v úvodním kole s výjimkou dohod, kterými Česko přenáší pravomoci na mezinárodní instituce. Totéž by platilo pro odstupování od smluv. U informativních materiálů by v některých případech podle novely stačilo jejich projednání ve výborech, nemusely by se probírat na plénu.

Úprava procedurálních vet vznášených poslaneckými kluby by více zohlednila početnost těchto frakcí. Zatímco nyní mohou zablokovat například schválení zákona zrychleně už v prvním čtení nebo výrazné zkrácení lhůty pro projednání zákona ve výborech nejméně dva poslanecké kluby, nově by tyto frakce musely zároveň mít nejméně 40 členů. K vetu by naopak postačily podpisy 40 poslanců místo současných 50 poslanců.

Vondráčkova novela by zavedla také třeba vynutitelnost úhrady pokuty, kterou poslanci uložil mandátový a imunitní výbor v disciplinárním řízení, upravila by ustavování sněmovních komisí a zrušila by zastaralé části jednacího řádu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…