Jedno procento lidí tvrdí, že finanční situace jejich domácnosti se výrazně zlepšila

15.04.2014 14:17

Jen zhruba desetina obyvatel naší země zažila v posledním roce zlepšení ekonomické situace. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury STEM. Příliš dobře lidé nevnímají ani ekonomickou situaci České republiky. Téměř polovina občanů (46 %) se domnívá, že česká ekonomika je ve stejné situaci jako před rokem, dvě pětiny lidí (42 %) si myslí, že se stav české ekonomiky zhoršil. Do budoucna se Češi nicméně dívají o něco optimističtěji, než tomu bylo ještě před rokem.

Jedno procento lidí tvrdí, že finanční situace jejich domácnosti se výrazně zlepšila
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Výzkum agentury STEM proběhl na reprezentativním vzorku 1070 respondentů starších 18 let ve dnech 11. - 20. března.

„V odpovědích na otázku zjišťující hodnocení ekonomického vývoje v České republice za posledních dvanáct měsíců je poměrně vyrovnaný podíl těch, kteří se domnívají, že ekonomická situace zůstala stejná (46 %), s podílem těch, kteří si myslí, že se situace zhoršila (42 %),“ uvádějí autoři průzkumu.

Finanční situaci vlastní domácnosti hodnotí lidé mírně pozitivněji. Více než polovina dotázaných uvedla odpověď „zůstala stejná“ (53 %), třetina zvolila odpověď „trochu se zhoršila“ nebo  „velmi se zhoršila“ (36 %). „Zhruba desetina dotázaných se domnívá, že se celková ekonomická situace i finanční postavení jejich domácnosti zlepšily,“ uvedli autoři průzkumu. Jedno procento respondentů si dokonce myslí, že finanční situace jejich domácnosti se "velmi zlepšila".

Celý průzkum ZDE

Optimistů je oproti loňsku o něco víc

Přesto se v náladách lidí dá vypozorovat určitá změna. „Oproti výzkumu před rokem se podíl názorů, že celková ekonomická situace zůstala stejná, zvedl o 20 %, a podíl názorů, že se zlepšila, o 8 %. Naopak podíl názorů, že se česká ekonomika zhoršila, se snížil o 28 %,“ píší autoři průzkumu.

Podobně to vypadá i při zpětném pohledu na finanční situaci domácností respondentů. „Podíl názorů, že se finanční situace domácnosti zhoršila, se snížil o 14 %. Podíl těch, kteří považují finanční situaci domácnosti za stejnou jako před rokem, se zvýšil o 11 %.“

Optimističtěji se dívají jak  na minulost a budoucnost české ekonomiky, tak i na finanční situaci vlastní domácnosti lidé s vyšším vzděláním a materiálně lépe situované osoby.  „V uvedených skupinách je rovněž výraznější změna k optimističtějším hodnocením ekonomických otázek. Například  mezi lidmi s vysokoškolským diplomem klesl od roku 2013 podíl odpovědí, že se česká ekonomika zhoršila, o 40 %, zatímco mezi lidmi se základním vzděláním šlo o pokles o 18 %,“ uvedli autoři průzkumu z agentury STEM.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

11:50 „Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

Na Jacka Smithe, zvláštního poradce odpovědného za dohled nad trestními vyšetřováními bývalého prezi…